Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικότητες της αναζήτησης (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=35)
-   -   "Γεώργιος Γκουρτζίεφ": Ένας αξιοσημείωτος άνθρωπος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8498)

CERT 13-09-16 19:01

Υπήρξα μέλος μιας "Γκουρτζιεφικής" ομάδος πριν από μερικά χρόνια, στην πόλη μου και αυτό που μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα είναι πως όσα πράγματα αναφέρονται στην διδασκαλία του Γκουρτζίεφ, έχουν με κάποιο μυστήριο τρόπο επαληθευτεί ακριβώς στην ζωή μου και στα χρόνια που ακολούθησαν. Κι όταν λέω "έχουν επαληθευτεί ακριβώς", εννοώ πως μέσα από τον δικό μου έλεγχο και πειραματισμό τα έχω επαληθεύσει.

AVATARGR-1 13-09-16 19:15

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε CERT δεν θα διαφωνήσω καθόλου σε αυτά που αναφέρεις...
Σέβομαι που καταθέτεις πως έχεις "εργασθεί" σε αυτά που αναφέρει ο Γεώργιος Γκουρτζίεφ
και είναι σημαντικό αυτό.
Απλά πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι δρόμοι γιατί άποψή μου είναι πως "υπάρχουν πολλοί δρόμοι προς το Φώς."

Ευχαριστώ.

CERT 13-09-16 19:21

Παράθεση:

Απλά πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι δρόμοι γιατί άποψή μου είναι πως "υπάρχουν πολλοί δρόμοι προς το Φώς."


Ίσως να υπάρχουν ... (γι' αυτό ίσως και οι άνθρωποι δεν ξέρουν ποιον να πρωτο-διαλέξουν ... ) :)

AVATARGR-1 13-09-16 19:38

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε CERT εάν δούμε την φύση θα διαπιστώσουμε πως υπάρχουν πολλά δένδρα
φυτά λουλούδια για να μην πω χιλιάδες διαφορετικά είδη....

Φαντάζεσαι έναν κόσμο με ένα είδος Δένδρου , φυτού , λουλουδιού ;;;;;
Ας διαλέξει ο κάθε ένας τον δρόμο που νομίζει....

Ευχαριστώ.

CERT 13-09-16 19:47

Ναι, ασφαλώς, το πράγμα θα ήταν εύκολο αν μπορούσε ο καθένας να διαλέξει τον δρόμο που ο ίδιος νομίζει, όπως λες. Το θέμα είναι πως κανένας δεν είναι σε θέση να μπορεί να διαλέγει.

CERT 13-09-16 20:06

Ξέρεις, όταν μιλάμε για εσωτερική αναζήτηση, δεν υπάρχουν πολλοί δρόμοι. Μπορεί να υπάρχουν πολλές "πόρτες" ή πολλά "παράθυρα" αλλά όλα βγάζουν σε ένα και μοναδικό δρόμο. Όλα οδηγούν στον δρόμο προς τα έσω, στον δρόμο δηλ. που οδηγεί στον εαυτό μας. Ο καθένας μπορεί να "δει" τον εαυτό του μέσα από πολλά "παράθυρα" ή να χτυπήσει πολλές "πόρτες". Όλα καταλήγουν μέσα του. Το πεδίο της αναζήτησής του, είναι ο ίδιος του ο εαυτός. Εκεί βρίσκονται όλες οι απαντήσεις και εκεί θα πρέπει να τις αναζητήσει. Ασφαλώς, αυτή η αναζήτηση δεν πρέπει να γίνεται ξεκομμένη ή αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο. Γι' αυτό και η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ χωρίζεται σε δύο βασικά τμήματα : Το πρώτο αφορά την μελέτη του εαυτού μας και το δεύτερο, την μελέτη του κόσμου (του σύμπαντος δηλ.). Η σχέση μεταξύ αυτών των δύο τμημάτων είναι άμεση.

AVATARGR-1 13-09-16 20:15

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε CERT έγραψα για το ΦΩΣ όχι για ΦΩΤΑ ένα είναι το φως....

Το που θα καταλήξει ο κάθε ένας το γνωρίζει αυτός υπάρχουν πολλές διδασκαλίες
μιά απο τις πολλές είναι και του Γκουρτζίεφ.
Ας μην αρχίζουμε ποια είναι η ποιό καλή και ποιά οδηγεί στον εσώτερο εαυτό..

Προς Θεού όχι άλλους δογματισμούς στην αναζήτηση....
Έγραψα κάτι....
"εάν δούμε την φύση θα διαπιστώσουμε πως υπάρχουν πολλά δένδρα
φυτά λουλούδια για να μην πω χιλιάδες διαφορετικά είδη....

Φαντάζεσαι έναν κόσμο με ένα είδος Δένδρου , φυτού , λουλουδιού ;;;;;
Ας διαλέξει ο κάθε ένας τον δρόμο που νομίζει....
"

Ευχαριστώ.

CERT 13-09-16 20:38

Παράθεση:

Φίλε CERT έγραψα για το ΦΩΣ όχι για ΦΩΤΑ ένα είναι το φως....
Μάλιστα ... και ποια η ουσιαστική διαφορά του φωτός (του ενός δηλ.) από τα φώτα (τα πολλά) ;

Άκουσε φίλε μου, γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, όπως λέμε. Εγώ δεν είμαι σε θέση να αποφανθώ αν η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ είναι καλή ή όχι, αν κάποια άλλη είναι καλύτερη ή όχι, ή ποια είναι η καλύτερη. Εγώ απλώς σου είπα, πως από την δική μου εμπειρία (μιας και το θέμα είναι ο Γ. Γκουρτζίεφ και ήμουν σε ομάδα του Γκουρτζίεφ) είδα, διαπίστωσα, κατανόησα και βίωσα πράγματα τα οποία επαληθεύουν αυτά που λέει ο Γκουρτζίεφ.

Αν αυτό εσύ το θεωρείς δογματικό, αν δηλ. τις βιωματικές επαληθεύσεις των λόγων (ή της διδασκαλίας, δεν με ενοχλεί η λέξη) ενός ανθρώπου που λέγεται Γκουρτζίεφ ή όπως αλλιώς λέγεται (δεν έχει σημασία το όνομα) σε κάποιον άλλον άνθρωπο, τις θεωρείς δόγμα, τότε ok, είναι δικαίωμά σου και εντάξει, δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

AVATARGR-1 13-09-16 20:46

Πάλι εδώ......

Διάβασες αυτα που είπα στην αρχή φίλε μου CERT;;;;;;;

Ανέφερα...
"δεν θα διαφωνήσω καθόλου σε αυτά που αναφέρεις...
Σέβομαι που καταθέτεις πως έχεις "εργασθεί" σε αυτά που αναφέρει ο Γεώργιος Γκουρτζίεφ
και είναι σημαντικό αυτό.

Απλά πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι δρόμοι γιατί άποψή μου είναι πως "υπάρχουν πολλοί δρόμοι προς το Φώς."
Που έγραψα φώτα ;;;;;;;;;;;;;
Εσύ έγραψες....
"και ποια η ουσιαστική διαφορά του φωτός (του ενός δηλ.) από τα φώτα (τα πολλά) ;"
Εσύ να απαντήσεις εσυ ρώτησες όχι εγώ...

Απαντάς δε......
" Το θέμα είναι πως κανένας δεν είναι σε θέση να μπορεί να διαλέγει. "
Επομένως ούτε και εσύ μπορείς να διαλέξεις....

Ας το αφήσουμε τότε ουτε ξέρεις τι απαντάς και σε τί απαντάς......

Ευχαριστώ.

CERT 13-09-16 21:24

Κάτι άλλο που λέει ο Γουρτζίεφ, είναι πως κανένας δεν μπορεί να συνεννοηθεί με κανέναν γιατί η γλώσσα μπορεί μεν να βοηθάει την επικοινωνία μας με απλές και χρηστικού ύφους προτάσεις όπως π.χ "φέρε μου, παρακαλώ, ένα ποτήρι νερό γιατί δίψασα", όταν όμως εμφανισθούν νοήματα, φιλοσοφικές έννοιες ή παρουσιασθεί μια κάποιου είδους πολυπλοκότητα στην έκφραση, τότε ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει.

Όταν π.χ λέω "κανένας δεν είναι σε θέση να μπορεί να διαλέγει", δεν εννοώ να διαλέγει μόνο τον δρόμο που νομίζει. Ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να διαλέγει γενικώς. Από τα πιο απλά, ως τα πιο πολύπλοκα θέματα που νομίζει ο ίδιος πως έχει επιλογές. Δεν μπορεί να διαλέξει π.χ αν θα σηκωθεί νωρίς το πρωϊ ή αργά. Ή δεν μπορεί να διαλέξει αν πρέπει να σταματήσει να μιλάει και να λέει ανοησίες ή όχι. Πρέπει κάποιος άλλος να του το υποδείξει, να του το πει ή να του το επιβάλει να το κάνει, π.χ να του πει "Σταμάτα να λες μαλακίες, γιατί δεν σε παίρνει". Ο άνθρωπος νομίζει πως έχει επιλογές και το πιο αστείο είναι πως νομίζει πως μπορεί να διαλέγει, να επιλέγει δηλ. αυτές τις επιλογές του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.