Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

THEO-007 30-07-08 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marte
Μην μας γκρεμίζεις το παραμύθι μας...
Ζούμε με αυτό..
Μας αρέσει...
Τόσα χρόνια ζούσαμε με παραμύθια, έχουμε συνηθίσει...
Δεν θέλουμε αλήθειες...θέλουμε συνωμοσίες, θέλουμε νεφιλίμια και ελοχίμια, που αυτά φταίνε για όλα και όχι το ξερό μας το κεφάλι...


Aπο ολα αυτα που εγραψες μονο το υπογραμμισμενο αξιζει...... :p

OANNHSEA 30-07-08 13:07

Παράθεση:

Τους εχουν ριξει καποιοι ψευτοερευνητες το φρουτο του φανταστικου και τα κοροιδα το πιπιλανε.
Ooooοοο...
Ψοφάω να μάθω ποιός έγραψε τα ορφικά...
Γράψε - γράψε 007... :D
Για να δούμε τι αξιοπιστία μπορούν να έχουν τα αρχαία ελληνικά ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...
Εξαιρουμένων φυσικά των βιβλίων των ιστορικών...
Αλήθεια, γιατί οι ιστορικοί της αρχαιότητας δεν έβαλαν ΠΟΤΕ στα βιβλία τους σαν αλήθεια τα "νεφελίμ και σία" και υπάρχουν μόνο σε παραμυθοκείμενα;;;;

NoGod 30-07-08 13:28

Πολυ επιθετικο και απολυτο σε βρισκω φιλε μου. Και δεν μπορω να καταλαβω το λογο.

THEO-007 30-07-08 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ooooοοο...
Ψοφάω να μάθω ποιός έγραψε τα ορφικά...
Γράψε - γράψε 007... :D
Για να δούμε τι αξιοπιστία μπορούν να έχουν τα αρχαία ελληνικά ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...
Εξαιρουμένων φυσικά των βιβλίων των ιστορικών...
Αλήθεια, γιατί οι ιστορικοί της αρχαιότητας δεν έβαλαν ΠΟΤΕ στα βιβλία τους σαν αλήθεια τα "νεφελίμ και σία" και υπάρχουν μόνο σε παραμυθοκείμενα;;;;



http://img244.imageshack.us/img244/7671/jpghb7.jpg

KANE 30-07-08 14:43

Theo, οφείλω να σε ενημερώσω πως αν επαναλειφθεί το ίδιο λεξιλόγιο δεν θα μπορείς να συμμετέχεις στο μέλλον στις συζητήσεις μας.

THEO-007 30-07-08 15:23

Να μου λειπει φιλε. Ουτος η αλλος δεν προκειται να ξαναπαρω μερος.

Διαβασε το τοπικ απο την αρχη να δεις την υπεροψια και την ηλιθιοτητα που διεπει την πλειοψηφια εδω για κατι διαφορετικο που ακουγεται. Επειδη μπηκε κατι που εχουν αντιθετη αποψη αρχισαν τα ειρωνικα και τιςπαπαρολογιες. Σε μενα εκανες παρατηρηση να κανεις και σ`αυτους εαν εχετε ελευθερια λογου εδω μεσα.

Με ποιους να συζητησω λοιπον εδω μεσα. Και κακως που μπηκα δηλαδη. Βλεπω σβησατε και καποιο reply μου. Δεν με πειραζει.

Οι αποψεις εδω ειναι αφυδατωμενες μεχρι εκει που δεν παιρνει. Σαπια μυαλα τα οποια δεν δεχοντε να ακουσουν μια αλλη αποψη επειδη πλειοψηφουν. Θεωρουν αυτον η αυτους που την δεχοντε τρελους.

Νομιζουν οτι επειδη ειναι πλειοψηφια πρεπει ολοι οι υπολοιποι να τους ακολουθουν και να ενστερνιζοντε τις αποψεις τους.

Δεν θα με βαλουν στην αρλουμπολογια τους λοιπον.

Εγω εχω την αποψη μου και δεν την αλλαζω οσα παραφρασμενα και να μου φερνουν σαν αποδειξη.

Ε εγω δεν τους ακολουθω τι να κανουμε. Ειμαι απο αλλη καστα.

Θελω να ειμαι απο τους τρελους σε αυτον το γνωστικο κοσμο που σας εχουν βαλει καποιοι και τον οποιο δεν βλεπετε ουτε μπρος στην μυτη σας.

Θα επρεπε να ειχες επεμβει πιο μπροστα οταν καποιοι ειρωνευτηκαν την αποψη μου. Τοτε θα ησουν σωστος. Τωρα τι να σε κανω. Μπαναρισε με να ησυχασω.....χαχαχαχα

Ααααα και μην ξεχασετε να σβησετε και την απαντηση αυτη. Γιατι διασυρει τον ελευθερο λογο της κοινοτητας εδω μεσα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΟ. Κατα την πλειοψηφια φυσικα.

:p :p :p

bahamut 30-07-08 19:30

φιλε 007 ο καθενας εδω εχει την αποψη του αλλα συμμετεχει με σκοπο να μαθει και κατι διαφορετικο ,με σκοπο ειτε να το ενστερνιστει ειτε να το κρατησει στο πισω μερος του μυαλου του.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δινεις τοσο μεγαλη βαση στα αρχαια κειμενα?εχουμε δει πολλα ακυρα πραγματα να υπαρχουν σε αυτα.ο σεβασμος και ο θαυμασμος μας για τους αρχαιους δεν πρεπει να μας οδηγησει σε σημειο να πιστευουμε οτι διαβαζουμε σε αυτα.το σεναριο για πολεις στη σεληνη τουλαχιστον στην επιφανεια της δε στεκει.η ανυπαρξια ατμοσφαιρας επιτρεπει σε ολους τους μετεωριτες να πεφτουν στην επιφανεια της.

THEO-007 30-07-08 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut
φιλε 007 ο καθενας εδω εχει την αποψη του αλλα συμμετεχει με σκοπο να μαθει και κατι διαφορετικο ,με σκοπο ειτε να το ενστερνιστει ειτε να το κρατησει στο πισω μερος του μυαλου του.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δινεις τοσο μεγαλη βαση στα αρχαια κειμενα?εχουμε δει πολλα ακυρα πραγματα να υπαρχουν σε αυτα.ο σεβασμος και ο θαυμασμος μας για τους αρχαιους δεν πρεπει να μας οδηγησει σε σημειο να πιστευουμε οτι διαβαζουμε σε αυτα.το σεναριο για πολεις στη σεληνη τουλαχιστον στην επιφανεια της δε στεκει.η ανυπαρξια ατμοσφαιρας επιτρεπει σε ολους τους μετεωριτες να πεφτουν στην επιφανεια της.


Σας ειπα πριν οτι στην πισω πλευρα της σεληνης βρεθηκε απο δορυφορους μεγαλη ποσοτητα ραδιενεργειας καθως και κατεστραμενες πολεις.

Εγω εχω σαν βαση τα αρχαια κειμενα και τα αρχαιολογικα ευρηματα στη γη η στον αρη η στην σεληνη. Η αληθεια για μενα εκει μεσα βρισκεται.

Αλλοι ακουν τους επιστημονες. Δικαιωμα τους. Δεν τους επιτρεπω ομως να χλευασουν την αποψη μου επειδη δεν τους καθετε στα πστευω τους. Εφοσον συνεχιζουν ετσι και γω θα τους βριζω μεχρι να με διωξουν απο δω..

Γνωριζεις οτι εχουν βρεθει υαλομενες πολεις στον αρη. Ξερεις τι σημαινει υαλομενο.

bahamut 30-07-08 19:54

οταν λες εχουν βρεθει τι ακριβως εννοεις?απο ποιους?οι αποψεις σου θεμελιωνονται στα αρχαια κειμενα μονο η δινεις βαση και σε ανεξαρτητους επιστημονες?

xontro_mpizeli 30-07-08 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω εχω σαν βαση τα αρχαια κειμενα και τα αρχαιολογικα ευρηματα στη γη η στον αρη η στην σεληνη. Η αληθεια για μενα εκει μεσα βρισκεται.
Αλλοι ακουν τους επιστημονες. Δικαιωμα τους. Δεν τους επιτρεπω ομως να χλευασουν την αποψη μου επειδη δεν τους καθετε στα πστευω τους. Εφοσον συνεχιζουν ετσι και γω θα τους βριζω μεχρι να με διωξουν απο δω..

έχεις σαν βάση τα αρχαία κείμενα ή τα αρχαιολογικά ευρήματα;
Και πώς γίνεται αυτό αν ισχύει το πρώτο; Δλδ αν κάποιος σου αποδείξει κάτι εν έτη 2008 εσύ θα συνεχίσεις να πιστεύεις στα αρχαία κείμενα και στις θεωρίες τους/σου;

Ίσως δεν το κατάλαβα καλά...


Όσον αφορά το πιο προηγούμενο μήνυμά σου οφείλω να σου πω ότι ο καθένας μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα μέσα σε αυτό εδώ το forum αρκεί βέβαια να μην αντιτίθεται στους κανόνες και τις λειτουργίες του forum.
Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι δεν γίνεται αυτό, επικοινώνησε με κάποιον συντονιστή ώστε να βρεθεί η λύση στο πρόβλημά σου.

Ο καθένας ακούει και σέβεται την άποψη του άλλου.
Ο καθένας μπορεί να κρίνει την άποψη του άλλου, ελευθερία δεν έχουμε;
Αλλά πάντα, σε πλαίσια λογικά και ήρεμα, χωρίς ύβρεις κ.τ.λ.

bahamut 30-07-08 20:20

ηρεμησε 007
πριμενα σαν απαντηση να μου δωσεις βιβλιογραφια.δεν ειμαι απο αυτους που θελουν πραγματα στο πιατο.φετος το τελειωσα το λυκειο.η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα το χρονο να ψαχτω πολυ

THEO-007 30-07-08 20:33

Σε ρωτησα για την υαλωση και δεν μου απαντας.

:confused: :confused:

Το παραπανω στηριζει τα ορφικα και τον ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ και στα ευρηματα του αρη αλλα και στην σεληνη.

bahamut 30-07-08 20:38

ξερω τι σημαινει τουλαχιστον με τη σημερινη χρηση της λεξης στην κατασκευη κτιριων.δεν ξερω αν εννοεις κατι διαφορετικο.

THEO-007 30-07-08 21:14

Δεν μου απαντας αλλα δες φιλε. Αυτη ειναι υαλωμενη πολη στον αρη στην περιοχη της σιδωνιας και ειναι καλα κρυμενη στα αρχεια της ESA. Αμα ψαξεις θα την βρεις και αυτη και πολλες αλλες.

http://img227.imageshack.us/img227/4278/bmprw1.png





Η δευτερη φωτο ειναι καλα κρυμμενη μαζι με πολλες αλλες στα αρχεια της NASA και τονιζω δεν ειναι ιδιες με αυτες της ESA. Ειναι και αυτη απο τον αρη.

Yπαρχει κανας μαγκας να μας πει τι γραφει η περιγραφη μεσα στα αρχεια της NASA.

:p :p

http://img144.imageshack.us/img144/499/bmpjz7.png


Αυτα ειναι απειροελαχιστο δειγμα απο αυτα που εχω. Αντε να μην βγαλω και απο την σεληνη τωρα.

THEO-007 30-07-08 21:38

Παρτε να`χετε φωτογραφιες μονταρισμενες απο τον ΑΡΗ με υαλωμενες πολιτειες.

Ποια υαλωση για κατασκευη κτιριων ρε φιλε.....χαχαχα


http://img374.imageshack.us/img374/944/bmpzw5.png

THEO-007 30-07-08 21:48

Αυτο ειναι το ηφαιστειο ΟΛΥΜΠΟΣ στον πλανητη αρη με υψος 3 εβερεστ και βαση οσο ειναι ολη η γαλλια. Τι να κανουμε. Αυτο δεν μπορουν ουτε να το εξαφανισουν ουτε να το κρυψουν λογω του μεγεθους του.......χαχαχα. Ακομη και το στομα αν και διαβρωμενο απο τα συμβαντα παλι φαινεται.



Πως τους ηρθε αραγε να το ονομασουν ολυμπος. Ετσι. Τι γραφαν οι αρχαιοι ελληνες για την ερυθραια και την σεληνη. Διαβαστε να μαθετε αλλιως καθιστε εκει που καθεστε.


Αλλα αυτοι οι ζωγραφοι που εφτιαξαν την αρκουδα πανω του ειναι φανταστικοι. Ποια τεχνολογια την εφτιαξε αραγε τοσο πειστικη.


Ρε σεις να μην πιστευετε τιποτα, ουτε τα σκαλισμενα βουνα ουτε τιποτα. Αφηστε με να τα πιστευω εγω γιατι απλα δειχνουν οτι εκει εμεναν καποιοι με υπερτεχνολογια.

Φιλακια πολλα.



http://img267.imageshack.us/img267/4166/jpegqr4.jpg

tsilof 06-08-08 12:29

Έπειτα από τον καθαρισμό από τα άσχετα μηνύματα, το θέμα ξανανοίγει...

Επαναλαμβάνω πως θεμιτός είναι ο υγιής διάλογος και ο πόλεμος επιχειρημάτων και όχι οι εκατέρωθεν διαμαχες επί του προσωπικού...
Ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση με τους πιο πάνω όρους ;)

καλή συνέχεια

Εκ του συντονισμού :)

Ποσειδώνιος 06-08-08 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Αλλα αυτοι οι ζωγραφοι που εφτιαξαν την αρκουδα πανω του ειναι φανταστικοι. Ποια τεχνολογια την εφτιαξε αραγε τοσο πειστικη.

Μάλλον δουλειά του .......Πλούτωνα είναι το βουνό Όλυμπος .....

Στην αστρολογία πάντως ο Πλούτωνας είναι αυτός που σχετίζεται με τα ηφαίστεια. Και στην μυθολογία αυτός δεν είναι;

OANNHSEA 06-08-08 18:27

Δύο τεινά μπορεί να συμβαίνουν με τις φωτογραφίες που ποστάρισε ο 007..
Ή εγώ είμαι ο τυφλός και δεν βλέπω τίποτα... (Ειδικότερα στο όρος Όλυμπος με την αρκούδα...), ή δεν υπάρχει πραγματικά τίποτα εκεί... :confused:

bahamut 06-08-08 20:41

οντως στη φωτο με την αρκουδα χρειαζεται αρκετη φαντασια για να δει κανεις τη φατσα της αρκουδας.πλαγιασε λιγο το κεφαλι σου :D μαλλον ετσι θα το δεις.οι τρυπες στο εδαφος ειναι τα ματια κοι οι τρυπες

οσο για την πιο πανω φωτο αν ειανι αυθεντικη μου μοιαζει προσωπικα για πολη.δεν ειναι δυσκολο να γινουν αυτοι οι σχηματισμοι απο μονοι τους?

thegeorge 07-08-08 04:41

Ο χάρτης του Πίρι Ρέις όπως είναι γνωστός, έχει ορθογώνιο σχήμα με διαστάσεις περίπου 60x86 cm και περιλαμβάνει την Πορτογαλία, την Ισπανία, τη δυτική Αφρική, τον κεντρικό και νότιο Ατλαντικό, την Καραϊβική, το ανατολικό μισό της νότιας Αμερικής και στο κατώτατο τμήμα του τα χρακτηριστικά της Ανταρκτικής, απαλλαγμένης όμως από τα στρώματα πάγου που την καλύπτουν1. Τον ανακάλυψε τυχαία τον Νοέμβριο του 1929 ο Καλίλ Εντέμ, ο διευθυντής του Εθνικού Μουσείου της Τουρκίας, αρχειοθετώντας κάποια έγγραφα. Η έρευνα έδειξε πως ήταν ένα αυθεντικό έγγραφο που σχεδιάστηκε το 1513 πάνω σε δέρμα γαζέλας από τον Πίρι Ρέις, διάσημο ναύαρχο του τουρκικού στόλου κατά τον 16ο αιώνα.

ο χάρτης
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...rld_map_01.jpg

ο τύπος με το πρόσωπο στο στήθος είναι εκ του γένους κασραμπεχ
και διπλά ακριβώς είναι εκ του γένους λοσντεχ

χαίρομε πολλή που άνοιξε και πάλη το θέμα!

θα χαρώ πολύ φιλέ μου theo-007 ότι στοιχειά εχεις να τα ανεβάσεις!!!!!!!!!
οπός και από την σελήνη τα τόσα πολλά κτήρια που έχει!!!!!!!

OANNHSEA 07-08-08 05:51

Παράθεση:

δεν ειναι δυσκολο να γινουν αυτοι οι σχηματισμοι απο μονοι τους?
Πανεύκολο είναι...
bahamut. Πιάσε λίγο και μελέτησε τις ηφαίστιακές περιοχές στην γη και ιδιαίτερα τα νησιά Γκαλάπαγκος... Είναι καταπληκτικό το πως δημιουργεί η λάβα και αργότερα ο χρόνος...

Τον χάρτη του Πίρι τον έχουμε αναλύσει αλλού εδώ μέσα.
Θα βάλω το λινκ το μεσημέρι...

Παράθεση:

οπός και από την σελήνη τα τόσα πολλά κτήρια που έχει
Μπορείς να μου πεις thegeorge τον λόγο που κάποιο πλάσμα θα πήγαινε και θα έφτιαχνε κτίρια στην Σελήνη;

skio 07-08-08 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thegeorge
ο τύπος με το πρόσωπο στο στήθος είναι εκ του γένους κασραμπεχ
και διπλά ακριβώς είναι εκ του γένους λοσντεχ

Ο τύπος με το πρόσωπο στο στήθος ανήκει μυθολογικά στη φυλή των Βλεμμύων, μυθικών όντων που κατοικούσαν στην Αφρική και την Ασία. Τους Βλεμμύες τους αναφέρει ο Στράβωνας και αργότερα ο Πλίνιος, ως ανθρώπους χωρις κεφάλια. (στην πραγματικότητα οι Βλεμμύες ήταν μια φυλή της Αιθιοπίας. Είναι άγνωστο για ποιους λόγους μυθοποιήθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο.)

Στους μεσαιωνικούς χάρτες ήταν πολύ συνηθισμένο να διακοσμούνται με μυθολογικά όντα οι κενές περιοχές, εκφράζοντας έτσι τον φόβο του αγνώστου.

Όσον αφορά τα 'γένη' των Nephilim που τόσο εύκολα αναγνωρίζετε, ποια ακριβώς είναι η πηγή αυτών των ονομάτων?

Spiros 07-08-08 11:09

Καταρχήν ευχαριστώ τους διαχειριστές που ασχολήθηκαν και ξεκλείδωσαν το topic.
Όσον αφορά την παρατήρηση του/της OANNHSEA στο σχόλιο του thegeorge. Θα συμφωνήσω. Με ποια λογική κάποιο πλάσμα θα έφτιαχνε κτίρια ή τέλος πάντων κατασκευές στη Σελήνη η οποία είναι ιδιαίτερα αφιλόξενη. Τι θα πρόσφερε;
Στη φωτογραφία του σχολίου 174 όπου εμφανίζεται μια από αυτές (αυτή που μοιάζει με ανεστραμμένο το logo της Timberland !!??). Ποια η λογική ή η προοπτική να δημιουργηθεί μια πόλη τόσο άναρχα ρυμοτομικά ; Και γιατί τα «τείχη» καταλήγουν από σχεδόν κάθετα τοιχώματα και επίπεδα στην κορυφή τους να είναι ίδια με μια απλή κορυφογραμμή ενός αναχώματος; Αν πρόκειται για ένα και μόνο «κτίριο» πως επικοινωνούσαν μεταξύ τους τα δωμάτια; Δεν ήταν αναγκαίος και ο σχεδιασμός τουλάχιστον μιας «πόρτας»;

no slave 07-08-08 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Με μόλις 18 μηνύματα στο forum έχεις καταφέρει να με βγάλεις από τα ρούχα μου με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς και ας μην αναφέρεσαι σε εμένα. Και πίστεψέ με δεν νευριάζω εύκολα.
Όσον αφορά την αναφορά σας στις τράπεζες και αυτούς που τις «χρησιμοποιούν» (καλό κι αυτό) μου θυμίζει το γνωστό, «Ο όφις με εξαπάτησε». Φταίνε οι τράπεζες και οι διαφημιστές για την υπερκατανάλωση, ή οι εργοδότες που διατηρούν τους μισθούς χαμηλούς σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης (τουλάχιστον). Φταίνε οι άλλοι που δεν υπάρχει πλέον η έννοια της οικονομίας και του οικογενειακού προϋπολογισμού; ΜΗΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΑΘΗ.
Καλά λέει ο salo. Ισορροπία. Παν μέτρον άριστον.
Άντε και φύγαμε πάλι από το θέμα μας.


νομιζω φιλε spiro οτι κατι εχεις μπερδεψει.η παραθεση -α ρε κακομοιρη- δεν ειναι δικια μου εκφραση αντιθετα με την αναφορα για τον υπερκαταναλωτισμο.
οπως επισης το λεξιλογιο μου θεωρω πως ειναι ευγενικο.μαλλον εχει γινει καποιο λαθος στο post σου.
οσο για τον φταιχτη της υπερκαταναλωσης δεν μπορω να συνεχισω,διοτι θα βγω εκτος θεματος ,εκτος και αν υποθεσουμε οτι οι νεφελιμ φταινε,οποτε ειμαστε στο θεμα.

OANNHSEA 07-08-08 12:17

Από μία παράθεση σε αυτό εδώ το φόρουμ για τον χάρτη του Πίρι...

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...8&page=4&pp=10

Καμία απορία για τα παραμύθια;;;

no slave 08-08-08 00:37

το περιοδικο focus Ν0 101-ιουλιος 2008 στη σελιδα 66 εχει ενα αρθρο για νεους δρομους του μεταξιου που αποκαλυπτονται απο ενδυματα κινεζικης μουμιας.λεει λοιπον οτι οι μουμιες του ξιν-γιανγκ ειναι η πιο μυστηριες και καλοδιατηρημενες(λογω της ξηροτητας της ερημου τακλαμακαν).πριν 4000 χρονια ζουσε εκει ενας πλυθησμος που ειχε ξανθους αντρες και γυναικες με ανοιχτοχρωμα στρογγυλα ματια.υποθετει οτι ηταν τοχαριοι.τα ρουχα της μουμιας του ανδρα απο το γινγκπαν ειναι διακοσμημενα με ελληνιστικα μοτιβα απο χρυσο.
επισης θα ηθελα να αναφερθω σε ενα βιντεο του λιακο οπου κινεζοι πολιτες χορευουν ποντιακα.γνωριζει κανεις τιποτα γιαυτο το εθιμο τους?
τελος,μου προκαλει απορια η μεγαλη λευκη πυραμιδα.αντεγραψαν τους αιγυπτιους η ετυχε?δυστυχως δεν μπορω να βρω ενα ντοκυμαντερ που αναφεροταν στο πυραμοειδες σχημα.μιλουσε για ανθρωπους που εχουν κρεμασει στο σπιτι τους μικρα πυραμοειδη σχηματακια και αυτα τους προκαλουν αποφορτιση απο αγχος και στρες.επισης δεν αρρωσταινουν!!μουφα?μπορει.ειναι δυνατον μια πυραμιδα να δημιουργει καποιου ειδους πεδιο?ακομα και να χρησιμοποιηθει σαν...πυλη?

thegeorge 08-08-08 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skio
Ο τύπος με το πρόσωπο στο στήθος ανήκει μυθολογικά στη φυλή των Βλεμμύων, μυθικών όντων που κατοικούσαν στην Αφρική και την Ασία. Τους Βλεμμύες τους αναφέρει ο Στράβωνας και αργότερα ο Πλίνιος, ως ανθρώπους χωρις κεφάλια. (στην πραγματικότητα οι Βλεμμύες ήταν μια φυλή της Αιθιοπίας. Είναι άγνωστο για ποιους λόγους μυθοποιήθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο.)

Στους μεσαιωνικούς χάρτες ήταν πολύ συνηθισμένο να διακοσμούνται με μυθολογικά όντα οι κενές περιοχές, εκφράζοντας έτσι τον φόβο του αγνώστου.

Όσον αφορά τα 'γένη' των Nephilim που τόσο εύκολα αναγνωρίζετε, ποια ακριβώς είναι η πηγή αυτών των ονομάτων?

φιλέ μου skio σε ευχαριστώ για της πληροφορίες!!θα το εξετάσω καλύτερα το θέμα και θα σου απαντήσω

thegeorge 08-08-08 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Πανεύκολο είναι...
bahamut. Πιάσε λίγο και μελέτησε τις ηφαίστιακές περιοχές στην γη και ιδιαίτερα τα νησιά Γκαλάπαγκος... Είναι καταπληκτικό το πως δημιουργεί η λάβα και αργότερα ο χρόνος...

Τον χάρτη του Πίρι τον έχουμε αναλύσει αλλού εδώ μέσα.
Θα βάλω το λινκ το μεσημέρι...


Μπορείς να μου πεις thegeorge τον λόγο που κάποιο πλάσμα θα πήγαινε και θα έφτιαχνε κτίρια στην Σελήνη;

για τον ίδιο λόγω που κάνανε και στον αρη, για να κατοικησουνε!!

OANNHSEA 08-08-08 06:09

Παράθεση:

για τον ίδιο λόγω που κάνανε και στον αρη, για να κατοικησουνε!!
Προφανώς θα είχαν φτιάξει και πάρκα με γρασίδι, και γήπεδα τους σκουός ή ολυμπιακού τύπου πισίνες για μακροβούτια... :D
Για σκέψου βρε λίγο πιο εποικοδομητικά: Τι χρειάζεται ένα κτίριο στην γη, τι χρειάζεται ένα κτίριο στην Σελήνη;
Σελήνη: ένα μικρό ουράνιο σώμα που ΔΕΝ έχει: ατμόσφαιρα, νερό και ζωή...
Αλλά έχει: βαρβάτη ακτινοβολία, πολλαπλές πτώσεις κομητών και μετεωριτών και φυσικά παντελή ερήμωση στην επιφάνεια της.
Με λίγα λόγια ποιός είναι αυτός που θα ήθελε ανά πάσα στιγμή να του πέσει ένα κομμάτι κομήτη ή μετεωρίτη στο οίκημα μια και η Σελήνη ΔΕΝ έχει ατμόσφαιρα για να εμποδίσει ακόμα και τους πιο μικρούς!!!

Είναι απείρως λογικότερο να χτιστούν οι πόλεις υπόγεια...
Επίσης γιατί να χτιστούν στην σκοτεινή πλευρά; Τους πείραζε το γαιόφως;
Είναι πολύ ασφαλέστερο να χτιστούν στην φωτεινή πλευρά, αντί στην σκοτεινή...
Αλήθεια πόσος τελικά ήταν ο πληθυσμός που πρέπει να κατοικούσε εκεί πάνω για να έχουν πόλεις;;;; Ποιό είναι αυτό το πλάσμα που θα κατοικούσε ένα μικρό ερημομένο κόσμο;;;

Spiros 08-08-08 06:45

@ OANNHSEA
+1
@ no slave
Παρανόηση. Το σχόλιο δεν απευθυνόταν σε εσένα. Απλά δεν το διευκρίνισα. Συγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση.
Όσον αφορά το «ντοκουμέντο» με τους «ποντιακούς χορούς» το είδα και πέθανα στα γέλια. Το τύπος (Λιακό) είναι … Καλύτερα να μην το πω.
Ξέρω πολύ καλά τους Ποντιακούς χορούς και σαν χορευτής και σαν ερευνητής της ιστορίας τους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΤΙΑΚΑ. Τους είδε να χορεύουν κυκλικά όπως και σε όλους σχεδόν τους ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χορούς, αύξησε ή μείωσε λίγο την ταχύτητα του video και το κόλλησε με το τέμπο του γνωστού ποντιακού Τικ. Δεν έχουν την συσπείρωση χορευτών που είναι χαρακτηριστικό των ποντιακών χορών, δεν έχουν ούτε ένα μοτίβο χορού, δεν υπάρχει το σπάσιμο του γόνατου (κάθισμα), δεν, δεν, δεν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ποντιακοί.
Δεν έχει άλλος λαός το δικαίωμα να χορεύει τους χορούς του κυκλικά και να μην χοροπηδάει σαν κατσίκι εκτός των Ποντίων;
Ο παραπάνω αναφερθείς κύριος, εκμεταλλεύεται το έντονο πατριωτικό συναίσθημα του πολύπαθου Ποντιακού Ελληνισμού για να «ζωγραφίσει» για μια ακόμα φορά. Αυτά κάνει και με τσαντίζει.

ΥΓ. «Πάρε κόσμε. Ότι πάρεις 100. Άστο κάτω έχει 200»

Old cave-dinosaur 08-08-08 17:25

Φίλε Σπύρο.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Πήρε ένα ντοκιμαντέρ, του "πέρασε απο πάνω" μουσική απο Ποντιακούς χορούς και, ..ιδού το "συμπέρασμα" :eek: :

Τελικά, οι Έλληνες, όπως ερχόμαστε απο τον Σείριο και αφου χτίσαμε και κανα-δυό πόλεις στον Άρη και την Σελήνη, φτάσαμε μέχρι την Κίνα, ...τουλάχιστον !

- Όλα τα υπόλοιπα, είναι συνωμοσίες των σιωνιστών :cool: για να μας μειώσουν, εξαφανίσουν κλπ !!

ΤΕΛΟΣ... - ΔΕΝ δεχόμαστε τίποτα αντίθετο ! - Μόνο τα video και τα πονήματα του πανεπιστήμονα και φωτεινού παντογνώστη (..θυμάσαι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι;;)) Liako the Great :D .

no slave 08-08-08 19:29

πραγματικα old cave-dinosaur με εχεις εντυπωσιασει με τον ογκο των επιχειρηματων που παραθετεις!!πρωτη μου φορα βλεπω την ειρωνια και την ισοπεδωση να χρησιμοποιειται σαν επιχειρημα

ειναι γνωστη οι αποψη σου περι του θεματος αφου σε καθε post σου επαναλαμβανεται.τι προσπαθεις να κανεις?να μας αποδειξεις ποσο χαζοι ειμαστε η να μας επαναφερεις στον <<ισιο δρομο>>?

δεν ξερω αν εχεις καταλαβει οτι ΔΕΝ πιστευουμε στα νεφελιμ ουτε στον λιακο.απλα λεμε ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ αν υπαρχουν τι στοιχεια εχουμε.τοσο απλα.

δεν νομιζω να εχει κανεις ορεξη για αντιπαραθεσεις,ειδικα μετα το προσφατο κλειδωμα του θεματος.λες οτι δεν δεχομαστε τιποτα αντιθετο.μηπως αυτο ισχυει και για τον εαυτο σου?δεν εχω σκοπο να σε θιξω αντιθετα θιγομαι απο τα μηνυματα σου

φιλικα no slave

LuX 08-08-08 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
ΤΕΛΟΣ... - ΔΕΝ δεχόμαστε τίποτα αντίθετο ! - Μόνο τα video και τα πονήματα του πανεπιστήμονα και φωτεινού παντογνώστη (..θυμάσαι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι;;)) Liako the Great :D .

μπορει να μη με λενε Σπυρο αλλα ξερεις ποσα λαμπακια εχω καψει στο φωτεινο παντογνωστη ;
το θεμα ειναι πως και δικιο να εχει σε καποια πραγματα (συνηθως των αλλων)
θυμιζει ανθρωπο που λογω ελειψης χρονου (στη καλυτερη περιπτωση) αντι για οξυγονοκοληση χρησιμοποιει σπαγγο για να ξαναδεσει τους σπασμενους κρικους μιας αλυσιδας ....
αλλα απ οτι βλεπω αρεσει σε ολους σας και δε τον χανετε με τιποτα οταν κανετε ζαπιν (και καλα) :p



@

no slave 08-08-08 19:45

μου γενναται η εξης απορια(αναθεμαμε ολο αποριες ειμαι :) ).ειναι δυνατον να πουλαει ο λιακο 5 βιβλια μονο 19 ευρω?και τιποτα να μην εγραφε μεσα παλι λιγο δεν ειναι?φυσικα δεν υπονοω οτι το κανει για να σωσει τον κοσμο διοτι φαινεται οτι ανοιγει το ενα βιβλιοπωλειο μετα το αλλο.αλλα πως το κανει?θα πρεπει να πουλαει τεραστιες ποσοτητες μαλλον.αν ειναι ετσι τοτε πηγαζει και ενα καλο.ο κοσμος εχει αρχισει να διαβαζει.εστω και την κοκκινοσκουφιτσα βρε παιδι μου,αλλα διαβαζει.

melian 08-08-08 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
μου γενναται η εξης απορια(αναθεμαμε ολο αποριες ειμαι :) ).ειναι δυνατον να πουλαει ο λιακο 5 βιβλια μονο 19 ευρω?και τιποτα να μην εγραφε μεσα παλι λιγο δεν ειναι?φυσικα δεν υπονοω οτι το κανει για να σωσει τον κοσμο διοτι φαινεται οτι ανοιγει το ενα βιβλιοπωλειο μετα το αλλο.αλλα πως το κανει?θα πρεπει να πουλαει τεραστιες ποσοτητες μαλλον.αν ειναι ετσι τοτε πηγαζει και ενα καλο.ο κοσμος εχει αρχισει να διαβαζει.εστω και την κοκκινοσκουφιτσα βρε παιδι μου,αλλα διαβαζει.

Εδώ φίλε μου θα διαφωνήσω κάθετα. Αν είναι ο κόσμος να διαβάζει χωρίς την ελάχιστη κριτική σκέψη και να ρουφάει σαν σφουγγάρι ότι γράφει ο ένας κ ο άλλος τότε όχι χίλιες φορές να μη διαβάζει και να μη διαβάσει και ποτέ του. Όσο για τη Κοκκινοσκουφίτσα που αναφέρεις σκέφτηκα αρχικά ότι είναι άστοχο παράδειγμα γιατί όποιος τη διαβάζει ξέρει ότι διαβάζει παραμύθι ή έστω το αντιλαμβάνεται όταν μεγαλωνει αλλά τελικά μετά από περισσότερη σκέψη δε μου φαίνεται και τόσο άστοχο... :rolleyes:

Όπως και να έχει θα ήθελα να ζητήσω από τους συμμετέχοντες να επεκτείνουμε λίγο τη συζήτηση πέρα από τα όρια του Λιακόπουλου και του κάθε Λιακόπουλου και να παραθέσουμε κείμενα ή επιχειρήματα άλλων συγγραφέων για να δούμε αν τελικά αυτή η θεωρία μπορεί να έχει κάποια βάση ή όχι. Άλλωστε για τον Λιακόπουλο υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα στο φόρουμ, οπότε μπορεί εκεί να συνεχιστεί το debate περί της αξιοπιστίας του.

Φιλικά,
melian

no slave 08-08-08 23:18

ηταν σχημα λογου αγαπητη melian.συμφωνω απολυτα μαζι σου.βεβαια τα βιβλια του λιακο ασχετα αν ειναι παραμυθια η οχι,βαζουν τον αναγνωστη να αναρωτηθει γενικοτερα.επιφυλασσομαι βεβαια γιατι δεν εχω αγορασει ακομα καποιο απο αυτα,απλα κρινω απο τις εκπομπες του

thegeorge 09-08-08 02:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Προφανώς θα είχαν φτιάξει και πάρκα με γρασίδι, και γήπεδα τους σκουός ή ολυμπιακού τύπου πισίνες για μακροβούτια... :D
Για σκέψου βρε λίγο πιο εποικοδομητικά: Τι χρειάζεται ένα κτίριο στην γη, τι χρειάζεται ένα κτίριο στην Σελήνη;
Σελήνη: ένα μικρό ουράνιο σώμα που ΔΕΝ έχει: ατμόσφαιρα, νερό και ζωή...
Αλλά έχει: βαρβάτη ακτινοβολία, πολλαπλές πτώσεις κομητών και μετεωριτών και φυσικά παντελή ερήμωση στην επιφάνεια της.
Με λίγα λόγια ποιός είναι αυτός που θα ήθελε ανά πάσα στιγμή να του πέσει ένα κομμάτι κομήτη ή μετεωρίτη στο οίκημα μια και η Σελήνη ΔΕΝ έχει ατμόσφαιρα για να εμποδίσει ακόμα και τους πιο μικρούς!!!

Είναι απείρως λογικότερο να χτιστούν οι πόλεις υπόγεια...
Επίσης γιατί να χτιστούν στην σκοτεινή πλευρά; Τους πείραζε το γαιόφως;
Είναι πολύ ασφαλέστερο να χτιστούν στην φωτεινή πλευρά, αντί στην σκοτεινή...
Αλήθεια πόσος τελικά ήταν ο πληθυσμός που πρέπει να κατοικούσε εκεί πάνω για να έχουν πόλεις;;;; Ποιό είναι αυτό το πλάσμα που θα κατοικούσε ένα μικρό ερημομένο κόσμο;;;



Μπες ένα λεπτό εδώ και δες με λίγα λόγια μερικά πράματα απ την σελήνη.
Χωρίς πισινές μπανιέρες γήπεδα προφυλακτικά και μακροβούτια


http://www.blackstate.gr/moon.htm

OANNHSEA 09-08-08 06:29

thegeorge,
Υπάρχει η περίπτωση να ευσταθεί έστω και ένα (ΕΝΑ!!!!) από τα "καταπληκτικά" θαύματα και παρατηρήσεις που υπάρχουν στο στέκι που παράθεσες;;;
Π.χ Θόλοι που μετακινούνται;;;
Για πιο λόγο να φτιάξει ένα πλάσμα που έχει την ικανότητα να ταξιδεύει στο διάστημα "μετακινούμενους θόλους";
Θέλει να σκάψει - βάζει τα ρομπότ και το κάνουν...
Θέλει να χτίσει - βάζει τα ρομπότ και το κάνουν...
Θέλει να αποκρύψει κάτι - βάζει ηλεκτρομαγνητικά πεδία που εκτρέπουν το φως και θα νομίζαμε ότι όλα είναι εντάξει εκεί...
Αφήστε βέβαια τα καταπληκτικά βίντεο...

Πείτε μου ειλικρινά, ζητάω πολλά όταν γράφω ότι πρέπει πρώτα να ελέγχουμε με βάση την λογική όσα διαβάζουμε;;; :confused:
Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή;;; :confused:

no slave 09-08-08 16:43

ας υποθεσουμε οτι υπαρχει νοημων ζωη στη σεληνη και τον αρη.τι ειδους ζωη πιστευεις οτι ειναι αυτη?ειναι οι καλοι νεφελιμ που εξοριστηκαν?ειναι παλιοι γηινοι που μετακομισαν πριν χιλιαδες χρονια?η μηπως ειναι εξωγηινοι που εστησαν εκει τη βαση τους για να μας παρατηρησουν?

ακομη υποθετουμε οτι η νασα γνωριζει τι ειναι.ποιος ο λογος αποκρυψης στοιχειων?εκτος αν το συνδιασουμε με το θεμα που εχει ποσταρει ο απεριττος-ζουν αναμεσα μας-.τοτε πιθανον η νασα να διοικηται απο..αλλης φυσεως οντα.

τελος παρατηρω μια προσπαθεια συσχετησης γηινης τεχνολογιας με εξωγηινης.γιατι οι εξωγηινοι να εχουν ρομποτ?μπορει να σκαβουν με ενεργεια που βγαινει απο τα χερια τους(πολλες ταινιες βλεπω!).γιατι να αφηνουν πυρινικα καταλυπα-οπως εχει προαναφερθει-?εμεις τα αφηνουμε γιατι ειμαστε πρωτογονοι μαλλον.

γραφω τα παραπανω διοτι πιστευω πως η αναζητηση νεφελιμ πρεπει να γινεται απο γηινα στοιχεια αλλιως μπερδευουμε περισσοτερο το θεμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.