Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Κόκκαλα στο καπό του αυτοκινήτου (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8178)

Valpourgia 15-05-15 00:43

Κόκκαλα στο καπό του αυτοκινήτου
 
Καλησπέρα! Μόλις πριν λίγο μου είπε ο φίλος μου οτι άνοιξε το καπό του αυτοκινήτου και είδε στην άκρη τοποθετημένα 2 λεπτά κοκκαλάκια και λίγα κομματάκια σαν κρέας.Δυστυχώς επειδή ήταν και ο πατέρας του μαζί τα πήρε κατευθείαν και τα πέταξε λέγοντας οτι μπορεί να τα χε αποθηκεύσει κάποια γάτα.Ρε παιδιά πως άνοιξε η γάτα το καπό και τα έβαλε μέσα?? Σημειωτέον ο φίλος μου τράκαρε με το αμάξι πριν λίγες μέρες και το αμάξι έγινε σμπαράλια. Επειδή προσπαθώ να το εξηγήσω με τη λογική και δυσκολεύομαι μήπως μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα για το τι άλλο μπορεί να ήταν?:confused:

apofasismenos 15-05-15 18:19

Καλησπέρα...

στάθηκες στη περίπτωση γάτας επειδή στο είπαν. Λογικότατο. Είναι μία παράμετρος που αφού την άκουσες και δεν μπόρεσες να εξηγήσεις
αυτόματα την ερευνάς ως απορία. Αναφέρεις ότι το αμάξι έγινε σμπαράλια. Λες "σημειωτέον", άρα θες να προξενήσεις το ενδιαφέρον
και να διπλουποδηλώσεις κάτι μυστήριο χωρίς όμως να το πεις...ότι πιθανόν έγιναν μάγια ή κατάλαβα λάθος;

εσύ πως μπορείς να το εξηγήσεις αφού δεν μπορείς με την λογική; πως το δέχεσαι ως ανθρώπινο ον;

απάντησε μόνη σου αρχικά.

;)

Valpourgia 15-05-15 18:37

Δεν θέλω να σκεφτώ οτι μπορεί να συνδέεται με κάποια τέτοια κίνηση...Δεν ασχολούμαι με μάγια, δεν ξέρω αν υπάρχουν, δεν μου έχει τύχει ποτέ κατι σχετικό. Όμως έχω σκαλώσει λίγο γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι λογικό. Ακόμα κι αν ήταν κάποιο πουλάκι που ψοφησε, πώς μπήκε στο καπό και γιατί υπήρχαν μόνο 2 κόκκαλα το ένα δίπλα στο άλλο και όχι περισσότερα? Ναι η αλήθεια πως υποσυνειδητα το συνέδεσα με πολύ άσχημες και δύσκολες καταστάσεις απ τις οποίες έχει περασει η σχέση μου απ τη αρχή της αλλά ιδίως από τοτε που μπήκε η καινούρια χρονιά. Δεν επιθυμώ όμως να σταθώ σ αυτό. Περιμένω ν ακούσω κάποια λογική πιθανή εξήγηση.

apofasismenos 15-05-15 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Valpourgia (Μήνυμα 116312)
Δεν θέλω να σκεφτώ οτι μπορεί να συνδέεται με κάποια τέτοια κίνηση...Δεν ασχολούμαι με μάγια, δεν ξέρω αν υπάρχουν, δεν μου έχει τύχει ποτέ κατι σχετικό. Όμως έχω σκαλώσει λίγο γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι λογικό. Ακόμα κι αν ήταν κάποιο πουλάκι που ψοφησε, πώς μπήκε στο καπό και γιατί υπήρχαν μόνο 2 κόκκαλα το ένα δίπλα στο άλλο και όχι περισσότερα? Ναι η αλήθεια πως υποσυνειδητα το συνέδεσα με πολύ άσχημες και δύσκολες καταστάσεις απ τις οποίες έχει περασει η σχέση μου απ τη αρχή της αλλά ιδίως από τοτε που μπήκε η καινούρια χρονιά. Δεν επιθυμώ όμως να σταθώ σ αυτό. Περιμένω ν ακούσω κάποια λογική πιθανή εξήγηση.

Λαμβάνοντας ως δεδομένο την αληθινή περιγραφή των γεγονότων αν και δεν υπάρχει πρόσφορο έδαφος για λογική
(δεν αποδεικνύεται συσχετισμός βάση λογικής), έχω να πω...

Σε αυτό το ποστ σου είναι έκδηλη η ροπή προς την εξήγηση με μάγια. Σε τρομάζει...ε βέβαια...πως να μην σε τρομάζει; δεν σου αρέσουν τα δύο κόκκαλα
και αναρωτιέσαι γιατί μόνο δύο. Και μάλιστα δίπλα-δίπλα. Το "δύο" για'σένα σημαίνει εσύ και το έτερο ήμισυ; κάτι τέτοιο; έπειτα είναι το σμπαραλιασμένο αμάξι
τα κρεατάκια κτλ. Κάπου θες να κάνεις έναν συσχετισμό.

Η αλήθεια είναι ότι οι άνθρωποι έχουν (και χρησιμοποιούν) στεγανή λογική στην πρώτη επαφή με κάτι ανεξήγητο...όπου ανεξήγητο θεωρούν μόνο
ότι αγγίζει τους ίδιους. Στην πορεία αν ασχοληθούν, αρχίζουν να βλέπουν κι ανεξήγητα σε άλλους ανθρώπους αλλά και πάλι νοιάζονται (περισσότερο)
για τους ίδιους. Είμαι σίγουρος ότι αν έβλεπες ένα τσουβάλι κόκκαλα στις ίδιες συνθήκες θα ήσουν πάλι "κάπως" αλλά τώρα είναι πολύ χειρότερη
η περίπτωση όπως την βλέπεις. Εξηγησα πιο πάνω. Λες ότι δεν θες να σκεφτεις αλλά το σκέφτεσαι...έτσι δεν είναι;

ας μείνουμε στην τυχαιότητα, δεν συνδέονται τα γεγονότα στο δικό μου μυαλό.

;)

Grigorios o Ellhn 15-05-15 19:53

----
 
Το να τα έχει αφήσει γάτα μην το αποκλείεις. Ο χώρος της μηχανής απο κάτω είναι ανοιχτός, μπορεί να μπει γάτα, ειδικά το χειμώνα που έχει ζέστη, μπορεί να μπει ποντίκι να ροκανίσει κανένα καλώδιο, μπορεί να μπει ακόμα και φίδι. Τώρα εντάξει, αν ξαναδεί τίποτε περίεργο οκ, το ξανασυζητάμε. Δε χρειάζεται απαραίτητα να ανησυχείς απο τώρα.

Valpourgia 15-05-15 20:08

Όχι δεν μου πέρασε απ το μυαλό οτι το 2 αφορά εμένα και το αγόρι μου. Εννοούσα οτι αν ήταν τα απομεινάρια κάποιου ζώου θα ήταν πιο πολλά και όχι 2 ή 3. Τέλοσπάντων δεν ήξερα οτι η μηχανή είναι ανοιχτή από κάτω. Έτσι όντως θα μπήκε κάτι μέσα. Ευχαριστώ πολύ.

heretic 15-05-15 23:17

Και οι γάτες και οι σκύλοι, και άλλα ζώα, κρύβουν φαγητό που θα βρούν, για πολλούς λόγους. Το ατύχημα πως έγινε; Ήταν κάτι το συνηθισμένο (πχ παραβίαση στοπ κτλ) ή έγινε τίποτα εξαιρετικά κουφό;

Valpourgia 15-05-15 23:38

Όπως το πάρει κανείς. Παραβίασε στοπ αλλά κοντά στο σπίτι του σε σημείο που όλοι πιστεύουν οτι έχουν προτεραιότητα και δεν σταματάνε χρόνια τώρα. Ε του τυχε αυτουνού ομωσ να τον χτυπήσουν.

Valpourgia 15-05-15 23:42

Δηλαδή του λέγαν όλοι ''είσαι πολύ άτυχος γιατί και εμείς ποτέ δεν σταματάμε''.Πάντως απ τη στιγμή που όντως γίνεται να μπει ζώο στη μηχανή έληξε για μένα το θέμα.:)

heretic 16-05-15 00:12

Μόνο κάποια ακριβά σπόρ αμάξια έχουν κλειστό δάπεδο για λόγους αεροδυναμικής και κάποια SUV και τζιπάκια έχουν αλουμινένιες ποδιές. Σε όλα τα άλλα μπορεί να μπεί άνετα μιά γάτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.