Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Ο Ερωτας στην Αρχαια Ελλαδα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=992)

the_black_planet 31-01-06 07:00

Ο Ερωτας στην Αρχαια Ελλαδα
 
Παιδια θα μιλησουμε για ενα θεμα που απασχολει ολους εμας τους εραστες και τους ερωμενους αυτου του φορουμ,για τον ερωτα που αν δεν ειναι Θεος εχει την αθανασια του Θεου και μαλιστα για τον ερωτα που γνωριζουμε εμεις,τον συνειδητο ερωτα,αυτον που δεν ειναι απλα η ικανοποιησει καποιων ενστικτων και της ιδεαλιστικης εννοιας της διαιωνησης του ανθρωπινου γενους(στο οποιο πιστευε και ο Πανουσης) αλλα ειναι ταυτοχρονα και το γεγονος οτι αυτη η δυναμη μεταφερεται και στον κοσμο της ψυχης και του πνευματος και αποδεικνυει την παντοδυναμια της.

Ας μιλησουμε λοιπον για τον ερωτα στην αρχαια Ελλαδα και να τον αντιπαραβαλλουμε με το κακεκτυπο που ζει σημερα μεγαλο κομματι της νεολαιας μας.Να μιλησουμε για το πολυ σημαντικο θεμα της σχεσης των φυλλων και την αλλαγη που επεφερε ο Χριστιανισμος αλλα και την σταδιακη παρακμη της εννοιας ακομα και προ Χριστου.Γιατι οι παλαιοτεροι ανθρωποι ως αγωνιστες ηταν και ερωτικοι.Γιατι πολεμας παντα και για τον ερωτα.Και μηπως ο ερωτας τελικα ειναι μια δυναμη που εξελιχθηκε και αυτη απο τους αρχαιους Ελληνας.Αλλα δε σας ειπα ακομα το πιο σημαντικο.Οτι ο ερωτας για τους αρχαιους Ελληνες ηταν το ωραιο,και η λατρεια στο ωραιο.Ο σκεπτικιστης Σωκρατης θεωρουσε οτι ο ερωτας ειναι μονο η λατρεια προς το ωραιο αλλα και οχι μονο αυτο,αλλα σιγουρα ο ερωτας δεν ειναι εξ'ορισμου το ωραιο.Ο ερωτας εχει την καλη και την αρνητικη του πλευρα.Η Διοτιμα ειπε χαρακτηριστικα οτι ο ερωτας ειναι ενας δαιμονας,μια οντοτητα με σοφια αλλα και αδυναμιες.Ας ξετυλιξουμε λοιπον το κουβαρι της ζωης ενος θεου.

Και τελικα να δουμε ποια ειναι η εικονα του και η παντοδυναμια του σημερα.Να ξεκινησω απο εναν στοιχο του πιθανον οχι αγαπητου σε πολλους εδω μεσα αλλα για μενα σιγουρα ενας πανεξυπνος ανθρωπος."Και συ που σε λιγο θα σβησεις ενα απο τα φωτα για να κοιμηθεις με καποιον που μου μοιαζει,ετσι που τα σιδερα του κλουβιου θα χαθουν για μια στιγμη μεσα στο σκοταδι".Ποια ηταν η πρωτη προσπαθεια για τους Ελληνες να γνωρισουν και να εξελιξουν τον ερωτα;Με λιγα λογια,ποια ειναι η πρωτη φορα που καταγραφηκε ιστορικα ο ερωτας της ψυχης και του πνευματος αλλα και η μαγικη συνενωση αυτων των 2 σε ενα.Οι αρχαιοι κατ'αρχην οταν μιλαγαν για ερωτα εννοουσαν μια μαγικη δυναμη που περιλαμβανε την ενωση 2 θεων,της αγαπης και του ερωτα.Που μπορουμε να την παρομοιασουμε με την ενωση ενος εκφυλου και σοφου σατυρου με μια παρθενα γυρω στα 15.Αν αυτα που λεω σας σοκαρουν καλυτερα να αλλαξετε θεμα.Αλλωστε οι αρχαιοι το ελεγαν ξεκαθαρα.Οταν το αγορι αρχιζει να βγαζει γενια,πρεπει να γνωριζει τον ερωτα.Και οχι κατ'αναγκη με τη γυναικα που θα παντρευτει.Αλλα το θεμα ειναι να γνωρισει τοσο τον σωματικο οσο και τον πνευματικο-ψυχικο ερωτα.Τον 2ο του τον προσφερει ο δασκαλος του.Θα μιλησουμε και γι'αυτο εκτενως.

Η πρωτη καταγραφη του ερωτα που διακρινεται απο την ανιδιοτελεια και την αυταπαρνηση και την αφωσιοση και ολα αυτα τα ομορφα δημιουργηματα του Θεου,γινεται στους μυθους.Ο πρωτος θεολογος των Ελληνων και αμφισβητουμενο αλλα μαλλον ιστορικο προσωπο,ο Ορφεας,κατεβηκε στον Αδη(απο το γνωστο μας Ταιναρο,που εχουμε επισκευθει και ως Πυθεας,για να φερει στη Γη την αγαπημενη του.Ο Ορφεας ηταν ενας ημιθεος και αθανατος που ειχε ερωτευτει μια θνητη και την ειχε κανει γυναικα του.Ο μυθος αυτος μας μαθαινει οτι ο ερωτας δεν εχει σαν ορια τις κοινωνικες ταξεις.Και τι αλλωστε ορια εχει ο ερωτας,ενας Θεος;Αλλωστε και ο Διας ειχε ερωτευτει θνητες.Αν και ο Βαγκνερ υποστηριζε οτι το μεγαλειο του ερωτα ειναι ο ερωτας μεταξυ του δυνατου με το δυνατο.Αρα συμφωνουσε και αυτος με τον Πλατωνα και τον Σωκρατη.Ξεκινησαμε λοιπον με τους μυθους που κρυβουν αυτη τη γνωση που χανετε στους αιωνες.Ερχομαστε μετα στα ιστορικα χρονια και τον Ησιοδο.Ο Ησιοδος στην κοσμογονια του αναφερει(το λεω με δικα μου λογια γιατι δεν εχω πηγη).Εν αρχη ην το χαος,και εκ του χαους γεννιεται ο ερωτας και η νυχτα και ετσι σιγα σιγα φτασαμε στο υλικο συμπαν.Ο ερωτας ομως ειναι η πρωτη δυναμη που δημιουργηθηκε και ολα τα αλλα ειναι τα δημιουργηματα του,δλδ τα παραγωγα της εκφρασης του.Οπως εχω πει και παλαιοτερα,ερωτας για τους αρχαιους ηταν η βροχη με το χωμα,η η ζωη με τον Ηλιο,οτιδηποτε εχει ζωη σ'αυτον τον πλανητη λατρευει σαν Θεο τον Ηλιο και τη σεληνη,που ακομα και αν διαπιστωσεις οτι ειναι υλη,τοτε ειναι το παθος που μετατρεπετε σε φως.ή το φως που μετατρεπετε σε παθος.Και φυσικα οταν μιλαμε για υλη ξερουμε πως αναφερομαστε στον κοσμο των φαινομενων.Ο κοσμος των φαινομενων λοιπον κατα τους Ελληνες ειναι 100% δημιουργημα του ερωτα.Τι σχεση εχει ο ερωτας με την ιδεα και η ιδεα με την υλη.Ο ερωτας δλδ ειναι αρχαιοτερος του κοσμου των φαινομενων.Αυτο παιδια παρακαλω και τους επιστημονες του φορουμ να το εξετασουν σοβαρα.

Για τους αρχαιους Ελληνες λοιπον ο ερωτας δεν εχει ορια οχι μονο στις κοινωνικες σχεσεις αλλα και στα φυλλα.Οπως αναφερει ο Αγαθωνας στο συμποσιο του Πλατωνα,αποψη που ο Πλατωνας δεν δεχεται αναγκαστικα,ο ερωτας εχει ως υποκειμενο και αντικειμενο το ομοιο με το ομοιο.Ειτε αυτα τα 2 ομοια ειναι διαφορετικου φυλλου ή του ιδιου.Αν ελεγες στους αρχαιους Αθηναιους οτι η ομοφυλοφιλια ειναι διαστροφη μαλλον θα σε εξοριζαν...Μεγαλες μορφες της διανοησης και του πολιτισμου ηταν ομοφυλοφιλοι απο τα αρχαια χρονια ως σημερα.Ο Σωκρατης παντως δεν ηταν,αλλα μαλλον ηταν μεγαλος γυναικας.Οταν τον ρωτησαν οι μαθητες του,γιατι ενω ειναι ο πιο σοφος και μπορει να εχει την καλυτερη γυναικα αυτος εχει τη χειροτερη,ο μεγαλος δασκαλος απαντησε οτι "αν μπορεις να καβαλησεις το αγριο αλογο,μπορεις να τα καβαλησεις ολα!"Ο Σωκρατης παρ'ολο που αναγνωριζε και θαυμαζε τον Αλκιβιαδη σαν πολυ ομορφο αντρα,εντουτις δεν εκανε ποτε ερωτα μαζι του,αλλα του προσφερε ανιδιοτελως τα δωρα του με τον ερωτα του ως ο δασκαλος προς τον μαθητη.Ο Αλκιβιαδης ηταν ερωτευμενος με τον Σωκρατη και μαλιστα στο συμποσιο τον παρομοιαζει με τον Θεο ερωτα.

Υπαρχουν 2 υβριστικες προς τους Ελληνες αποψεις που τις προωθουν ατομα που απευθυνονται σε αμαθεις ανθρωπους.Οτι οι αρχαιοι μας προγονοι ηταν σε μεγαλο ποσοστο ομοφυλοφιλοι και σεξιστες.Το πρωτο ακομα και αν εστεκε δεν θα το θεωρουσα σε καμια περιπτωση αρνητικο,το 2ο σιγουρα.Πως ομως ηταν στα αληθεια τα πραγματα;Πως ηταν κατ'αρχην οι σχεσεις των 2 φυλλων στην Αρχαια Ελλαδα και ποια η αντιμετωπιση της ομοφυλοφιλιας;Θα ξεκινησω μιλοντας για τον Αριστοφανη.Στις θεσμοφοριαζουσες λενε πολλοι οτι ο Αριστοφανης διακομωδει τους ομοφυλοφιλους.Δεν ειναι αληθεια αυτο.Ο Αριστοφανης ηταν πνευματικος ανθρωπος και σε καθε περιπτωση σαν μια ερωτικη επιλογη.Αυτο που διακομωδουσε ηταν οι θυληπρεπεις αντρες.Με αλλα λογια οι ανδρες που εχουν και θυλικη φυση,εχουν πολλα θυλικα γονιδια.Με αυτους οντως ηταν λιγο ρατσιστες οι αρχαιοι Ελληνες.Γιατι πιστευαν οτι ο αντρας και ο πολιτης πρεπει να εχει ανδρεια.Γι'αυτους ενας ομοφυλοφιλος μπορει να εχει ανδρεια αλλα και ανδροπρεπεια.Οπως ανδρεια μπορει να εχει και μια γυναικα και ενας θυληπρεπης.Ομως οι γυναικες και οι θυληπρεπεις δεν πολεμουσαν.Ομως οι γυναικες ειχαν ανδρεια και μαλιστα οταν επιτεθηκαν οι Θηβαιοι στη Σπαρτη,ενω ο στρατος των Λακεδαιμονιων,βρισκοταν στην Μαντινεια,και σημειοτεων η Σπαρτη δεν ειχε τυχη,και ομως οι γυναικες την υπερασπιστηκαν απο τους Θηβαιους!Η γυναικα λοιπον μπορει να φερει την αρετη,αλλα πανω απο ολα η γυναικα ερωτευεται την αρετη.Η αρετη που οπως απεδειξε ο Σωκρατης ειναι μια και οχι πολλες.Αρχικα οι ελληνες θεωρουσαν 4 αρετες,τη σοφρωσυνη,την δικαιοσυνη,τη σοφια και την ανδρεια.Ο Σωκρατης απεδειξε στον Πρωταγορα οτι αυτα τα 4 ειναι ενα και οποιος εχει αρετη εχει και τα 4.Και πανω απο ολα οποιος εχει αρετη ειναι και προθυμος να πεθανει για τις ιδεες του και για την πατριδα και την οικογενεια του.Αλλα και για τον ερωτα.Το αντρικο ηταν το ωραιο φιλο στην αρχαια Ελλαδα οχι λογω σωματικου καλλους(αν και το φαινομενο του μπυροκοιλια δεν υπηρχε στην αρχαια Ελλαδα,ουτε καν στους πλουσιους,ολοι ηταν γυμνασμενοι και μαλιστα αντρες και γυναικες καλωπιζονταν,καναν αποτριχωσεις κτλ) αλλα λογω του οτι πολεμουσε και θυσιαζοταν για ολα αυτα.Οι γυναικες αναγνωριζαν την θυσια του αντρα και αφοσιωνονταν πληρως σε αυτον.Αλλωστε στην αρχαια Ελλαδα ο πιο σοφος και ο πιο ικανος πολεμιστης ειχε την καλυτερη γυναικα.Αυτο μαλιστα ηταν χαρακτηριστικο ακομα και των βαρβαρων λαων.Σημειωση,οπως ειπα την καλυτερη γυναικα δεν την ειχε ο πλουσιος.Και αυτο γιατι οι γυναικες τοτε δεν ερωτευονταν τον πλουτο.Και σημερα θελω να πιστευω οτι οι γυναικες δεν ερωτευονται τον πλουτο αλλα τον βλεπουν ως υποκαταστατο γιατι δεν βρισκουν πραγματικους αντρες.Αληθεια ποια γυναικα δε θα ηθελε να ζουσε στην αρχαια Ελλαδα και να εχει εναν πραγματικο αντρα που να ειναι προθυμος να θυσιαστει γι'αυτη;

Προτεινω σε ολους να παρακολουθησουν τις παραστασεις Λυσιστρατη και Θεσμοφοριαζουσες του Αριστοφανη που φανερωνουν οτι οι γυναικες φερουν τον ερωτα μεσα τους.Αλλα μπορουμε να δουμε και τραγωδιες οπως η Αντιγονη,η Ιφυγενεια και αλλα που φανερωνουν την αρετη της γυναικας,που η ιδια ειναι αφωσιομενη με ολο της το ειναι στον αγαπημενο της.Δε θυμαμαι μαλιστα αυτη τη στιγμη και ενα μυθο που αναφερεται στο συμποσιο για μια γυναικα που θυσιαστηκε για τον αγαπημενο της.Μπορει οι Ελληνες της κλασσικης εποχης να μην ηταν τοσο προοδευτικοι οσο οι Μινωιτες που ειχαν μητριαρχικη κοινωνια και μαζι και καποιοι αλλοι λαοι της ανατολης,αλλα σιγουρα στην κλασσικη εποχη υπηρχε ισοτιμια και αλληλοσεβασμος των 2 φυλλων,απλα διατρητοι ρολοι.

the_black_planet 31-01-06 07:04

Ο καθενας τους ομως προσεφερε εξ'ισου στην κοινωνια,οπως και οι δουλοι.Απλα οι αντρες οι ελευθεροι ηταν αυτοι που ηταν μονιμως μαχημοι και αυτοι που υπερασπιζονταν αναντηρητα την πολη και τα πιστευω τους.Αλλα να μην μιλησω για τους δουλους τωρα,το ζητημα μας ειναι ο ερωτας.Θα μιλησω για πολλα παραδειγματα που φανερωνουν την συνεισφορα της γυναικας στο Ελληνικο θαυμα.Και μαλιστα θα μιλησω για πολυ ερωτικες γυναικες,οπως η Ασπασια,η Φρυνη,η Ολυμπιαδα,η Σαπφω,η Υπατια,ή η μητερα του τελευταιου βασιλια της Σπαρτης,του Κλεομενη του Γ'.Θα μιλησω σε επομενα ποστς για καθεμια απο αυτες τις γυναικες ξεχωριστα.Εχω πολλα να πω ακομα αλλα πιστευω οτι εκανα ενα αρκετα καλο πρωτο ποστ για να δωσω το εναυσμα για εναν πολυ ομορφο διαλογο,που θα δουμε τα πιο ομορφα πραγματα να βγαινουν απο τις ψυχες των ανθρωπων και να ντυνονται με λεξεις.Ελπιζω ο Θεος ερωτας να με φωτισε με τη σοφια του για να καταφερω να τον εκφρασω οπως του αξιζει.Και σιγουρα παντα ειναι μια καλη στιγμη για να δοξασεις τον ερωτα.Γιατι ο ερωτας ειναι και ενα ιδανικο.Ή μια ιδεα.Και να προσπαθησουμε σας παρακαλω να βρουμε ποιοι ειναι αυτοι οι συκοφαντες αυτου του Θεου,που δεν διστασαν να τον σταυρωσουν σαν αλλο Χριστο.Ποιοι ειναι αυτοι που σκοτωνουν τον ερωτα,τον περιγελουν και μαζι του και εμας;Τελικα ειχε δικιο ο Σωκρατης οταν ελεγε οτι η αγνοια ειναι η αιτια ολων των κακων;Επισης παιδια να προσπαθησουμε να ορισουμε τι ειναι αγαπη και τι ερωτας,ποια ειναι η φυση και η καταγωγη τους και αν ποτε υπηρξαν ενωμενοι.Θα παρουσιασω για οσους δεν το θυμουνται σε επομενο ποστ τον μυθο του ερμαφροδιτου για να κατανοησουμε το νοημα και τους συμβολισμους αυτου του μυθου.Και δε μιλησαμε ακομα για ουρανια και πανδημο αφροδιτη αλλα και κυριως τον μυθο για το πως γεννηθηκε καθεμια απο τις 2,ενω μπορουμε να μιλησουμε και για τον ερωτα μεσω της τεχνης γιατι η τεχνη προσπαθει να μιμηθει εναν θεο,οπως η Φρυνη προσωποποιουσε την Αφροδιτη.Αλλα πιστευω οτι και σημερα υπαρχουν γυναικες που το κανουν αυτο.Και μπορω να πω οτι εχω γνωρισει μια!Οπως υπαρχουν και γυναικες που φερουν τον ερωτα.Γιατι ο ερωτας εχει μια μορφη ως ιδεα,αλλα ταυτοχρονα παιρνει και τη μορφη καθε γυναικας.Και τα δημιουργηματα του ειναι απειρα και μαλιστα εξελισονται και οριμαζουν παραλληλα με αυτον...

tsilof 31-01-06 11:20

Φίλε Ηλία ομολογώ πως ανοίγεις ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο το μακραίνεις αρκετά και καλά κάνεις.. :D
Έθεσες πολλές παραμέτρους και πολύ εύστοχα αναφέρθηκες σε κάποιους απ' τους πιο αξιόλογους "μύθους" της αρχαιότητας.

Μίλησες για τον " συνειδητό ερωτα",για τον ερωτα στην αρχαια Ελλαδα και την δήθεν (ή όχι) ομοφυλοφιλία και σεξισμό.
Επίσης έκανες νύξη στις "πολυ ερωτικες γυναικες,οπως η Ασπασια,η Φρυνη,η Ολυμπιαδα,η Σαπφω και η Υπατια".

Θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ένα άρθρο ,αν βέβαια έχεις χρόνο. Πιστεύω πως θα ταν πολύ ενδιαφέρον να το σχολιάσουμε έπειτα ,από την κατηγορία των "Αρθρων Μελών".

Τώρα, αν δε θες, "δώσε" το στίγμα και ας ξεκινήσουμε τη συζήτηση.

ΥΓ:
Παράθεση:

Παιδια θα μιλησουμε για ενα θεμα που απασχολει ολους εμας τους εραστες και τους ερωμενους αυτου του φορουμ...
Xexe ,πολύ καλό :p

the_black_planet 01-02-06 00:17

Πας να αγγιξεις κατι ομορφο και αυτο πεταει.Και τοτε διαπιστωνεις οτι εβλεπες το ειδωλο της σεληνης στο νερο μιας λιμνης.Την σεληνη δεν μπορεις να την αγγιξεις.Και ας εχει υλη.Ειναι το παθος που μετατρεπεται σε φως και το φως που μετατρεπεται σε παθος.Ο Παρμενιδης θα ελεγε οτι το ομορφο ειναι το απειρο,που εχει ολες τις μορφες.Για καποια πραγματα ειμαστε και θα ειμαστε πολυ μικροι.Τι θα πει συνειδηση τελικα;Τι θα πει ακριτη κριτικη;Ο ερωτας ηταν ο πρωτος θεος αλλα γεννηθηκε μαζι με τη συνειδηση.Και τελικα η αρετη,που οπως ειπε ο Αριστοτελης ειναι το μετρο καποιων πραγματων,η αρετη αλλιως λεγεται σοφια.Και η σοφια αξιοποιει τα παντα για το καλο.Ολη τη μυστικη δυναμη αυτου του κοσμου.Πιστεψτε στο τι μπορουν να πετυχουν 2 ανθρωποι μαζι!Αυτο θα πει πιστη στο Θεο ερωτα!

ΥΓ: Παδια θελω να μου πειτε την ιστορια με την Υπατια και τον μαθητη της οποιος τη θυμαται;,παντως τεινω να πιστευω στην αποψη του Πλατωνα οτι ο ερωτας εξ'ορισμου δεν ειναι κατι ομορφο αλλα ομορφα ειναι τα δημιουργηματα του και οι μορφες που παιρνει.Γιατι τι ειμαστε ολοι;

Drymonia 03-02-06 18:15

Ωραίο θέμα, όντως!

Για την ιστορία με τον μαθητή της Υπατίας δεν γνωρίζω, λένε πως ή υπήρξε παρθένα, ή ότι κρατούσε μυστική την ερωτική ζωή της..

Ο έρως στην αρχαία Ελλάδα είχε πολύ ευρύτερη έννοια από τη σημερινή. Είναι η αρχέγονη ελκτική δύναμη που ενώνει και διαιρεί (Δίας-Ζευς) για τη δημιουργία του σύμπαντος κόσμου. Για το λόγο αυτό ο Έρως υπήρξε από τους πρώτους θεούς κατά Ησίοδο (Χάος, Γη, Έρωτας). Επίσης, για το λόγο αυτό ο Δίας-Ζευς επιδίδεται σε ερωτικές συνευρέσεις. Ο έρως ενώνει τις άλλες δυνάμεις στη δημιουργία. Είναι πάντα ανήσυχος και αεικίνητος. Λειτουργεί ασυνείδητα και σε πολλαπλά επίπεδα. Σχετίζεται με κάτι άγνωστο στον εαυτό μας που επιθυμεί να αποκτήσει – ίσως για να ολοκληρωθεί. Ερωτική μπορεί να είναι η εργασία, η προσπάθεια να πετύχουμε ένα στόχο, η νέα γνώση, μια συζήτηση επιπέδου, η συνεύρεση δύο ανθρώπων (με κάπως διαφορετικούς χαρακτήρες και περίπου ίση δυναμική).
Έως εδώ ο Έρως δε ταυτίζεται με την συνουσία, αλλά είναι μια καθαρά εγκεφαλική διεργασία ερωτικής πράξης, δηλαδή έντονης επιθυμίας ένωσης με το «άλλο», το διαφορετικό από το «δικό μας». Φυσικά, συμβαίνει συχνά η ερωτική πράξη να κατέλθει από το νοητικό στο φυσικό επίπεδο.

Ενώ ο έρως είναι η έλξη προς κάτι άγνωστο και θαυμαστό, ή αγάπη είναι η συνειδητή αποδοχή ενός πράγματος ή ανθρώπου που γνωρίζουμε και έχουμε επιλέξει. Νομίζω ότι η αγάπη ετυμολογείται από το «άγω = οδηγώ»…. Δηλαδή αυτός που αγαπά, οδηγεί τον άλλο, τον στηρίζει και τον κάνει καλύτερο άνθρωπο, με λίγα λόγια τον οδηγεί στην αυτό-ολοκλήρωσή του (δεν τον ζηλεύει, δεν τον περιορίζει, δεν τον υποδουλώνει, δεν τον ταπεινώνει, δεν τον εκμεταλλεύεται…αυτό είναι αρρωστημένο..και σύνηθες σήμερα που οι έννοιες των λέξεων έχουν πέσει στον Καιάδα της λήθης).

Σχετικά με την ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα, νομίζω ότι δεν υπάρχει σαφής αναφορά στην αρχαία Ελληνική γραμματεία για ομοφυλοφιλική ερωτική πράξη, αλλά η άποψη αυτή έχει προκύψει από υποθέσεις. Αντίθετα υπήρχαν σαφείς νόμοι που τιμωρούσαν σκληρά ομοφυλοφιλικές και παιδεραστικές πράξεις.

anti 03-02-06 23:21

Πνευματικέ μου εραστή πολύ ωραίο θέμα άνοιξες. Λες κάπου πως μαζί με τον έρωτα γεννήθηκε και η συνείδηση, έχω τον εξής προβληματισμό, πιο από τα 2 γεννήθηκε πρώτο, ο ερωτας ή η συνείδηση, ή μήπως γεννήθηκαν και τα 2 μαζί;

Ρωτάς τι είναι έρωτας τι είναι αγάπη; Ο ερωτας ναι συμφωνώ είναι η λατρεία προς το ωραίο αλλά ταυτόχρονα και ένα πάθος για την απόκτηση και κατάκτηση του... ενώ η αγάπη έρχεται μετά τον έρωτα και είναι αυτή που μαζί με όσα έχουν απομείνει από τον έρωτα ζουν παντοτινά...

the_black_planet 04-02-06 05:04

Εσυ Κουκλιτσα μου και πνευματικε με εραστη(παιδια για να μην παρεξηγηθουμε εννοουμε με την εννοια του παιδαγωγου και του μαθητη.Απλα οι αρχαιοι ελεγαν οταν το αγορι βγαλει γενια,εγω λεω οταν το κοριτσι βγαλει δοντια.Ολοι εχουμε τις αδυναμιες μας.Κ επισης για να μην μπερδευουμε τα παιδια,καποτε ημουν δασκαλος σου,οπως γινεται παντα,ο μαθητης ξεπερασε το δασκαλο.Αλλα η σχεση αυτη ειναι η πιο αληθινη και ανιδιωτελης και περιλαμβανει καθε τι καλο και ομορφο.Ας χαρισουμε στον ερωτα την αθανασια που του αξιζει!).Απο οτι καταλαβες περιμενω εσυ να μου δωσεις την απαντηση.Η γνωση σε πολλες περιπτωσεις ειναι ενθυμιση,αλλα παντα ειναι δημιοργημα της ερωτικης εκφρασης που λεγεται διαλεκτικη.Που ειναι η δικια μας κωδικη γλωσσα και των παιδιων του φορουμ που την γνωριζουν.Τι ειναι αγαπη τελικα;Μηπως ενας εκφυλισμενος ερωτας;Μηπως ο ερωτας ειναι η αρχη των παντων;Και τελικα τι ειναι καλο και κακο ως προς ερωτα;Τι ειναι ουρανια και τι πανδημη Αφροδιτη;Τι ηταν ο πρωτος Θεος ερωτας και ποια η σχεση του με τον γιο της Αφροδιτης;Αυτο ειναι απλο.Ο Διας ο ερωτας εννωνεται με το ωραιο.Οσον αφορα τη σχεση ερωτα-συνειδησης,ο αληθινος ερωτας ειναι γεγονος οτι γινεται αντιληπτος μονο μεσω της συνειδησης,ως ιδεα που ειναι.Αλλα ποιος Θεος γεννηθηκε πρωτος δεν μπορουμε να ξερουμε.Ο Ερωτας ή η Συνειδηση.Μηπως ο Ερωτας και η Συνειδηση ειναι ενα,ο ερωτας ειναι εκφραση της αιωνιας συνειδησης;Περιμενω απαντηση σου.Ο Ερωτας λοιπον εγινε συνηθεια και εκφυλιστηκε σε αγαπη,στη συνειδηση των ανθρωπων.Εκτος αν μου βρει κανεις καποιο νομο της αγαπης.Ο Χριστος δεν εδωσε κατι τετοιο.Γι'αυτο εμεις προσπαθουμε να πιστεψουμε στον ερωτα μαθητη δασκαλου,σαν εκφραση του Μεγαλειου του Ερωτα,και να την κρατησουμε για παντα για να δινουμε δυναμη ο ενας στον αλλο.Τουλαχιστον οσο ζουμε.Τελος να σας πω για την Υπατια,οταν ενας μαθητης της την φλερταρε,αυτη σηκωσε το χιτωνα της και εδειξε το γεννητικο της οργανο.Και του ειπε "Ιδου τι εχεις ερωτευθει".Αυτο τι λεει σε σας για τη μεγαλη φιλοσοφο;Που ηταν και μια γυναικα αντικειμενο ποθου πολλων αντρων.Ο Χριστιανισμος ειναι αυτος που σκοτωνοντας την Υπατια σκοτωσε τον Ερωτα,και εκανε σημαια το πτωμα του.Τον εκανε μουμια.Και το ονομασε αγαπη.Δεν εννοω οτι αυτος φταει,αυτος ομως το εκανε σημαια.Πιστεψτε στον ερωτα,λατρεψτε τον παναρχαιο Θεο και γευτειτε τα δωρα του,επιστροφη στη φυση και ετσι,διευρυνετε την αντιληψη και μεγιστοποιειστε τις αισθησεις σας που εκφυλιζονται και αυτες.Το οπλο σας για να σκοτωσετε την παρακμη και να ισοπεδωσετε με τα σφυρια σας τα ερειπια ειναι το χαμογελο.Οπως επαναλαμβανεις για να το εμπεδωσεις και εσυ μικρη μου,"απλα χαμογελα".Ελπιζω να μην το ξεχασες.Απο εκει και περα πρεπει να διωξουμε τα φαντασματα και τους δαιμονες που ειναι προιοντα αγνοιας αλλα τα αποτελεσματα τους ειναι υπαρκτα,αποκτουν οντοτητα μεσα μας,ειναι εγκλωβισμενα μεσα μας,και με δουλεια να χτισουμε ενα καλυτερο μελλον.Εχετε ακουστα για την αναγεννηση μεσα απο τη φωτια;Εγω πεθανα και ξαναγεννηθηκα καθαρος,αγνος.Ειμαι ενα μωρο πλεον γιατι γκριμιστηκαν ολα γυρω μου και εχω αγνοια.Μια γνωση εχω μονο.Οτι εχω δει την αληθεια.Και αυτο μεσω του ερωτα.Ειμαι αγνος,γιατρευτηκα απο τα σημαδια μου,και αυτο χαρη στη φωτια!Αντουλα μου θελεις να μαθεις ποια ειναι αυτη η φωτια;Θυμασαι που ακουγαμε χτες το "φωτια στο λιμανι";(Εσυ εβαλες φωτια στο λιμανι).Αυτο που σας λεω ειναι μια νεα πνευματικη επανασταση.Η επανασταση της ζωης και της συνειδησης.Η αγαπη ειναι ο εκφυλισμενος ερωτας κατ'εμενα(αν και γλυκια μου Αντουλα,μαγευτηκα απο τον ορισμο της αγαπης που δινεις και ελπιζω αυτο να ειναι το μελλον της σχεσης μας του δασκαλου προς τον μαθητη,να γινουμε καποτε ενα αστερι,ειναι ισως μια αμυνα του οργανισμου στην αλλοτριωση και στον εκφυλισμο της ενεργειας.Αλλα αν ειμαστε κ οι 2 δυνατοι οπως ειμαστε τωρα,η αγαπη μας θα εχει τη δυναμη του ερωτα,γιατι ερωτας εκτος απο αυτο που ανεφερες ειναι κ η ενωση με ισχυρους δεσμους των 2 σε ενα,σε κατι πολυ δυνατο και αιωνιο)αλλα δεν εχουμε μιλησει ακομα για το κακεχτυπο του ερωτα,μια ανθρωπινη επινοηση και δαιμονας ως εκ τουτου που λεγεται γηινος ερωτας.Αυτο το ηξερε η Διοτιμα,οταν ηταν εν τη γεννεση του.Τι επιπτωσεις εχει στην ανθρωπινη ψυχη αυτο το πραγμα.Εγω δεν εχω νιωσει τον δαιμονα ερωτα,αλλα εκτος απο τον ερωτα προς τον μαθητη μου,δεν εχω νιωσει παρα ηδονιστικα γαργαληματα.Και η αγαπη εχει κατι κοινο με τον ερωτα.Αλλα ο αληθινος Θεος Ερωτας ειναι διπλα μας αορατος βασιλιας εις τους αιωνας των αιωνων.Ο Ερωτας ειναι ο πανσοφος νομοθετης.Τα παντα ρει.Αυτη ειναι η μαγεια της ενεργειας,που δε θα πρεπει να την υποτιμαμε σε σχεση με τις Ιδεες.Η εναλλαγη των συγκινησεων σε αντιδιαστολη με την Ινδουιστικη Νιρβανα,που ειναι πρωιμη αλλοτριωτικη εννοια.Το σιγουρο ειναι ενα.Οταν μπεις στο κρυφο ξεφωτο της αληθειας και αρχισεις το δρομο,τα συναισθηματα εναλλασονται με φοβερη ταχυτητα!Γινεσαι απολυτα υγειης.Δυο μωρα στη φωτια και ο ερωτας αναμεσα τους.Υπαρχει δημιουργια στο Ιδεατο επιπεδο;Και αν οχι,ειναι απειρο;Αλλα δεν ειναι δυσκολο να αντιληφθουμε τον αληθινο ερωτα,αρκει να μας χαμογελασει μια ομορφη και ερωτικη γυναικα.

anti 04-02-06 18:53

«Τι είναι αγάπη τελικά; Μήπως ένας εκφυλισμένος έρωτας; Μήπως ο έρωτας είναι η αρχή των πάντων; Και τελικά τι είναι καλό και κακό ως προς έρωτα; Τι είναι ουράνια και τι πάνδημη Αφροδίτη; Τι ήταν ο πρώτος Θεός έρωτας και ποια η σχέση του με τον γιο της Αφροδίτης; Αυτό είναι απλό. Ο Δίας ο έρωτας ενώνεται με το ωραίο. Όσον αφορά τη σχέση έρωτα- συνείδησης, ο αληθινός έρωτας είναι γεγονός ότι γίνεται αντιληπτός μόνο μέσω της συνείδησης, ως ιδέα που είναι. Αλλά ποιος Θεός γεννήθηκε πρώτος δεν μπορούμε να ξερουμε. Ο Έρωτας ή η Συνείδηση. Μήπως ο Έρωτας και η Συνείδηση είναι ένα, ο έρωτας είναι έκφραση της αιώνιας συνείδησης; Περιμένω απάντηση σου.»



Πραγματική απάντηση δεν μπορείς να πάρεις, γιατί μέσα στον καθένα μας οι απαντήσεις είναι διαφορετικές και αυτό γιατί έχουμε διαφορετικά βιώματα και διαφορετική συνείδηση των πραγμάτων. Θα σου απαντήσω αυτό που αισθάνομαι και αυτό που σκέφτομαι με την δική μου συνείδηση.



Ρωτάς «μήπως η αγάπη είναι εκφυλισμένος έρωτας;» Εγώ θα απαντούσα με ένα ναι κ ένα όχι. Ναι θα έλεγα με το σκεπτικό πως οι άνθρωποι πλέον σκοτώνουν εύκολα των έρωτα και μετά το πτώμα το παρουσιάζουν ως αγάπη. Θα έλεγα όχι γιατί νιώθοντας τον έρωτα μέσα στο πέρασμα των χρόνων θα πρέπει να βρεις κάτι ώστε να πατήσει πάνω. Τι εννοώ, όταν θέλουμε να κάνουμε μια πίτα (η πίτα δεν είναι μόνο το φύλλο αλλά κ η γέμιση) δεν μπορούμε να βάλουμε μέσα στο ταψί μόνο την γέμιση (Έρωτας) αλλά πρέπει να βάλουμε και το φύλλο (Αγάπη) με άλλα λόγια η αγάπη θα πρέπει να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο προστατεύοντας τον έρωτα!

Δεν ξέρω αν ο Έρωτας είναι η αρχή των πάντων αλλά θέλω να πιστεύω πως ξέρω ότι ο έρωτας είναι αυτή η μαγική Δύναμη που ένωσε το ιδεατό με το υλικό και που μέσα από αυτήν την ένωση δημιουργήθηκαν όσα εμείς βλέπουμε πέρα από τις ψευδαισθήσεις.

Ο έρωτας ή συνείδηση γεννήθηκε πρώτο; Ίσως αυτά τα δύο να είναι ένα, όμως τότε πως μπορούμε να εξηγήσουμε τον έρωτα δυο αγνών παιδιών; Πότε αποκτάμε συνείδηση; Όταν ερωτευθούμε ή όταν πονέσουμε; Γιατί να μην ξεχνάμε πως ο πόνος είναι ένας σύμμαχός μας στην συνειδητοποίηση της Ύπαρξης αλλά και την Ζωής μας. Μήπως και ο Έρωτας είναι Πόνος;

Πάντα μια καταστροφή φέρνει την δημιουργία κάτι νέου, πιο όμορφου και πιο δυνατού από το προηγούμενο.



«Αυτό που σας λέω είναι μια νέα πνευματική επανάσταση. Η επανάσταση της ζωής και της συνείδησης.»



Ναι είναι μια επανάσταση, που όμως θα πάρουν μέρος μόνο όσοι εν φοβούνται και όσοι πραγματικά είναι έτοιμοι... Το καλύτερο δώρο του Δημιουργού μας σε όλους μας είναι η ίδια η Ζωή, και όλα όσα μπορείς να γευτείς Ζώντας συνειδητά το κάθε λεπτό της ζωής σου.



«.Το οπλο σας για να σκοτωσετε την παρακμη και να ισοπεδωσετε με τα σφυρια σας τα ερειπια ειναι το χαμογελο.»



Ναι το μεγαλύτερο όπλο είναι το πραγματικό Χαμόγελο, που μέσα από αυτό μπορείς να δώσεις την δύναμη σου σε όποιον θέλεις. Δεν το ξέχασα, το θυμάμαι πάντα και προσπαθώ να δώσω δύναμη στον εαυτό μου αλλά και σε όσους αγαπώ.... Πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά, και με την δύναμη μας θα τα καταφερουμε....

the_black_planet 04-02-06 19:53

Γλυκια μου αντι,με τις παρατηρησεις σου προχωρας σε νεα μονοπατια τη συζητηση.Το μονο που θα διαφωνησω μαζι σου ειναι οτι εχουμε διαφορετικη συνειδηση των πραγματων.Εχουμε διαφορετικη αντιληψη,οχι συνειδηση.Το αντικειμενο της συνειδησης ειναι ενα και αιωνιο.Εκτος αν εννοεις οτι εχουμε συνειδητοποιησει διαφορετικα κομματια της ιδεας ο καθενας και γι'αυτο ακριβως κανουμε το διαλογο αυτο,για να συνθεσουμε αυτα τα κομματια και να εχουμε κατα το δυνατον πιο ολοκληρωμενη αποψη για την ιδεα.Εχεις δικιο για την αγαπη,υπαρχει η αληθινη αγαπη και το ειδωλο της που ομως εχει καποια απο τα στοιχεια του αληθινου.Ο αληθινος ερωτας λοιπον ειναι η δυναμη που ενωνει 2 ανθρωπους σε μια συνειδηση.Αυτη η ενωση οταν γινεται,ειναι σαν μια καταιγιδα στην ψυχη των 2 ανθρωπων,γινεται με παθος και ενταση.Οταν ολοκληρωθει αυτη η ενωση και τα 2 γινουν 1,τοτε οι 2 ψυχες ηρεμουν και γαληνευουν,και αυτο που μενει τοτε ειναι η αγαπη.Οταν μιλαμε για τα 2 μωρα που ζουν τον αληθινο ερωτα,στην πραγματικοτητα δε μιλαμε για 2 μωρα με την εννοια του νεογεννητου ανθρωπου αλλα για 2 αγνους ανθρωπους.Ο ανθρωπος οταν ενσαρκωνεται στη γη δεν ειναι αγνος,ισως να ηταν πριν την 1η ενσαρκωση του,οσο ακομα ζουσε στον κοσμο των ιδεων.Ο ανθρωπος δεν γεννειται "ταμπουλα ρασα" οπως πιστευαν οι Αραβες καποτε αλλα εχει συνειδηση και ασυνειδητο.Και μεσα στο ασυνειδητο του υπαρχει το ψεμα,υπαρχουν οι κωδικοποιημενες μνημες των ψευδαισθησεων.Οταν ο ανθρωπος ερθει σε επαφη με τον αληθινο κοσμο,τοτε εξαγνιζεται η ψυχη του και το ψεμα χανεται,αν δεν σβηνει,σττις σκοτεινες αβυσους της.Το ψεμα ειναι αυτο που θολωνει τις αισθησεις και την νοηση του ανθρωπου και δεν μπορει να αντιληφθει την αληθεια.Οταν το ψεμα σβησει απο τις αισθησεις τοτε οι ανθρωποι βλεπουν την αληθεια του Θεου ερωτα.Το ψεμα δεν ερχεται σε επαφη με τη συνειδηση αλλα με το υποσυνειδητο.Και γι'αυτο πολλοι ανθρωποι σημερα ζουν πιο πολυ υποσυνειδητα παρα συνειδητα.Η συνειδηση του ανθρωπου ειναι αυτη που ερχεται σε επαφη με τον κοσμο των ιδεων,και αν καταφερει κανεις να την ενεργοποιησει στον μεγιστο βαθμο,τοτε βλεπει την αληθεια.

beetlejuice 05-02-06 20:59

Ο θειος Ερωτας εξυμνηθηκε απο τους προγονους μας οσο κανεις αλλος, καθοτι προκειται για μια μυσταγωγικη διαδικασια αναζωογονησης της ιδιας μας της υπαρξης.

Παρακατω παραθετω ρηση του Ησιοδου απο τη Θεογονια που κοσμει το μουσειο του Σελτζουκ κοντα στην αρχαια Εφεσσο (σημερινη Τουρκια) που επισκεφτηκα προσφατα

http://www.metafysiko.gr/pytheas/miss/13-isiodos.JPG


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.