Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   FantasyGate Team (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Η φωτιά του Εαρεντήλ - Ερρίκος Σμυρναίος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2675)

Antonia 11-07-07 03:49

Η φωτιά του Εαρεντήλ - Ερρίκος Σμυρναίος
 
http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ntil/fire1.JPG


Το δεύτερο μέρος της ιστορίας του Χονόρι και του Παύλου, δύο ανθρώπων που οι ζωές τους εξελίσσονται σε παράλληλους κόσμους κι όμως συνδέονται... Μια συνέχεια του διηγήματος "Συγκοινωνούντα Δοχεία" που μπορείτε να διαβάσετε εδώ -----> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=48

Για να διαβάσετε το πρώτο μέρος πατήστε εδώ.

Υδροχοος 11-07-07 17:35

"Η Φωτια του Εαρεντηλ" μου θυμησες αυτο που ειπε η Galadriel στον Frodo.."And to you Frodo Baggins I give the Light Of Earendil, our most beloved star" αλλα δεν νομιζω να εχει καποια σχεση..εχει?

Valtoxionokota 13-07-07 00:15

Φυσικα. Το ονομα Εαρεντηλ προερχεται απο το μυθιστορημα του Τολκιν Σιλμαριλιον και αναφερεται και στον Αρχοντα των δαχτυλιδιων το δευτερο μυθιστορημα του Τολκιν. Μαλλον ο συγγραφεας το δανειστηκε για καποιο ανεξηγητο λογο...

henriksmir 13-07-07 08:56

Εαρεντήλ
 
Χρησιμοποίησα το όνομα Εαρεντηλ για κάποιον από τους ήρωες τους διηγήματός μου γιατί μου άρεσε πολύ ο ήχος του.
Κατα τα άλλα δεν είχα καμία πρόθεση να αντιγράψω ή να "κλέψω" οποιοδήποτε στοιχείο από το έργο του Τόλκιν το οποίο ανέκαθεν μου δημιουργούσε βαθιά συναισθήματα θαυμασμού.
Απλώς το όνομα Εαρεντήλ, από την πρώτη στιγμή που το διάβασα άγγιξε μια κρυφή χορδή μέσα μου, κάτι σαν ξεχασμένη ανάμνηση. Γιαυτό το λόγο αποφάσισα και να το χρησιμοποιήσω.
Ελπίζω η απάντησή μου αυτή να θεωρηθεί αρκετά ικανοποιητική από όλους.
Φιλικά,

Ερρίκος Σμυρναίος.
Υ.Γ:

Υδροχοος 13-07-07 19:47

"Απλώς το όνομα Εαρεντήλ, από την πρώτη στιγμή που το διάβασα άγγιξε μια κρυφή χορδή μέσα μου, κάτι σαν ξεχασμένη ανάμνηση. Γιαυτό το λόγο αποφάσισα και να το χρησιμοποιήσω."

Earendil σημαινει "Φιλος της Θαλασσας" στη Quenya, the High Elf language of Τolkien! Σου λεει κατι παραπανω αυτο :) ?

Προσωπικα δεν υπονοησα πως εχεις κλεψει κατι απλα μου θυμισε τον Αρχοντα το ονομα Εαρεντιλ :p κ γιαυτο εγραψα..

henriksmir 13-07-07 23:06

Να κάτι το ενδιαφέρον. Από μικρό παιδί μου άρεσε πολύ η θάλασσα και με μάγευαν τα μυστηρία που κρύβει. Λες να έχει κάποια σχέση αυτό;
Θα ήθελα, αν δε σου κάνει κόπο βέβαια, να με συμβουλεύσεις για το πως θα μπορούσα και εγώ να μάθω περισσότερα για την κουλτούρα και τη γλώσσα της Μέσης Γης του Τόλκιεν, κάτι που προφανώς εσύ έχεις πετύχει σε μεγάλο βαθμό. Ποιά βιβλία να αγοράσω;

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Φιλικά,

ΕΡΙΚ.

Valtoxionokota 15-07-07 14:12

Κατι που ηθελα να προσθεσω..

Ο Τολκιν δανειστηκε τη λεξη Εαρεντελ απο τα Αγγλοσαξονικα στα οποια η λεξη αυτη σημαινει ακτινα φωτος η κατι παρομοιο.

Φιλε Ερρικο αν θες να μαθεις για το Τολκιν σου προτεινω το Σιλμαριλλιον οπου θα δεις πως πλαστηκε ο κοσμος του Τολκιν και τη τριλογια των δαχτυλιδιων.

Μιχάλης 15-07-07 14:26

Εάν θυμάμαι καλά, ο Τόλκιν εμπνεύστηκε τον Εαρέντιλ από ένα Μεσαιωνικό κείμενο που βρήκε, στο οποίο Εαρέντιλ ήταν ένας Άγγελος της Μέσης Γης. Διαβάστε το κείμενο.



éala éarendel engla beorhtast ofer middangeard monnum sended
and sodfasta sunnan leoma,
tohrt ofer tunglas þu tida gehvane
of sylfum þe symle inlihtes.
Hail Earendel, brightest of angels,
over middle-garth to men sent,
and true radiance of the Sun
bright above the stars, every season thou of thyself ever illuminest.

Ο Άγγελος του μεσαιωνικού κειμένου δεν ήταν άλλος από τον Άγιο Ιωάννη το Βαπτιστή και ονομάζεται και "Άστρο της Αυγής"

Μιχάλης 15-07-07 17:22

Επειδή όμως ξεφύγαμε από το θέμα, το οποίο είναι ο σχολιασμός του κειμένου του Ερρίκου, καλό θα ήταν να επανερχόμασταν.
Διαβάζω τα κείμενά του και διαπιστώνω ότι έχει μεγάλη όρεξη για συγγραφή και δημιουργία, ασχολήσεις που ξεφεύγουν από τα τυπικά της εποχής και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι. Αφού λοιπόν τον ευχαριστήσω για τη συνεισφορά του στη Fantasygate, να του ευχηθώ καλή συνέχεια και να τελειοποιεί συνεχώς την έμπνευσή του.

henriksmir 15-07-07 17:52

Η φωτιά του Εαρεντήλ
 
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προθυμία που δείχνετε να απαντήσετε στις απορίες μου και να μοιραστείτε κάποιες από τις γνώσεις σας μαζί μου. Με το μήνυμα αυτό θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω το μέλος teoilio ο οποίος όταν διάβασε το διήγημα μου με τον τίτλο "Συγκοινωνούντα δοχεία" αναρωτήθηκε τι θα γίνονταν αν οι ήρωες της ιστορίας, ο Χονόρι και ο Παύλος, έρχονταν κάποια στιγμή "αντιμέτωποι", πρόσωπο με πρόσωπο. Η ιδέα αυτή μου φάνηκε πάρα πολύ καλή και με ενέπνευσε να γράψω το δεύτερο διήγημα με τίτλο "Η φωτιά του Εαρεντήλ."
Τον ευχαριστώ πολύ γιαυτό και θα χαιρόμουν πάρα πολύ να ακούσω και άλλες προτάσεις του οι οποίες αναμφίβολα θα είναι εξίσου εμπευσμένες!!

Φιλικά,
Ερρίκος Σμυρναίος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.