Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

wasd 13-11-08 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση το "σοβαρεψου"...

ο φιλος μας the black planet εχει δικιο...
οι ανθρωποι που ασχολουνται με χρηστες ανα το κοσμο, καταφερνουν να φερουν το καλυτερο αποτελεσμα, ως προς τη διακοπη - απεξαρτηση των χρηστων, οταν οι ιδιοι δηλωναν πρωην χρηστες ή αν οχι χρηστες, ειχαν μεγαλη εμπειρια σε τετοιου ειδους θεματα.
το να ξεφυγεις απο τον κοσμο που δημιουργεις και που σε κανει να δραπετευεις απο την πραγματικοτητα, απο τον κοσμο δλδ που ουσιαστικα δεν τον "γουσταρεις" δεν μπορουν να το καταλαβουν οι μη χρηστες...
οποτε δεν μπορουμε να κατανοησουμε ολοι μας τον "κοσμο" τους.
το θεμα μας δεν ειναι να κρινουμε την επιλογη καποιων ανθρωπων να "δραπετευουν" ο ρολος μας ειναι να σταθουμε διπλα στους ανθρωπους αυτους και να τους ακουσουμε...με απλα λογια να μπουμε στη θεση τους...ειδικοτερα μιλαμε για ενσυναισθηση...

Πολύ πιο τεκμηριωμένη απ' όσο φαντάζεσαι. Πού ξέρεις, ίσως κάποιοι να έχουν επαγγελματική πείρα σ'αυτόν τον τομέα.
Και προφανώς το θέμα είναι οφ-τόπικ -δεν το ξεκίνησα όμως εγώ.

no slave 14-11-08 01:07

παραθεση απο OANHSEA

<<the_black_planet
Έχεις καταλάβει ότι μιλάς για φυγή από την πραγματικότητα;
Έχεις καταλάβει ότι η αλήθεια είναι μία, αυτή που μπορεί να την αποδείξεις με μαθηματικό τρόπο;>>



φιλε μου,εδω ειναι το προβλημα σου.τα μαθηματικα ειναι μεγαλη υποθεση,αλλα πολλες φορες υστερουν.τα μαθηματικα δεν μπορουν να αποδειξουν οτι αγαπαμε,δεν μπορουν να αποδειξουν την υπαρξη του θεου,δεν μπορουν καν να αποδειξουν, το τι ειναι πραγματικοτητα.

για σενα φιλε,τι ειναι η πραγματικοτητα?ποια εξισωση, σου την περιγραφει?τι ειναι οι αποδειξεις?αυτα που βλεπεις,που ακους και μυριζεις?ριξε μια ματια στο παρακατω,για να δεις οτι ισως η πραγματικοτητα να ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που νομιζω και νομιζεις.

http://www.veoh.com/videos/v1313969NS4A9N6p


φιλε wasd

το νημα ειναι ηδη ετοιμο να εκραγει με τις οποιες αντιπαραθεσεις.ειδες καυγα και ειπες να παιξεις?αν εχεις τιποτε σοβαρο να πεις,απλα πες το.μην προσπαθεις να τραβηξεις λιγη προσοχη με αερολογιες



φιλικα

OANNHSEA 14-11-08 07:25

Παράθεση:

για σενα φιλε,τι ειναι η πραγματικοτητα?ποια εξισωση, σου την περιγραφει?τι ειναι οι αποδειξεις?αυτα που βλεπεις,που ακους και μυριζεις
Όχι αγαπητέ μου no slave,
ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι επιστήμη: μαθηματικά, φυσική, χημεία...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορούν να εξηγηθούν με την επιστήμη.
Απλώς τώρα δεν έχουμε τα μέσα να προσδιορίσουμε κάποια από αυτά - όπως ένας φυσικός του 1600 δεν θα μπορούσε να προσδιορίσει την πυρηνική σύντηξη...
Γιατί λοιπόν να αρχίζουμε τα παραμύθια και να μην ακολουθούμε την λογική (και τις επιστήμες - όσες ξέρουμε αυτή την στιγμή) η οποία θα μας οδηγήσει στην αλήθεια (και ίσως στην εύρεση άλλων επιστημών);
Δεν ασχολούμαστε με θεολογία για να έχουμε "βάσεις" πίστης και δόγματα.
Ασχολούμαστε με την λογική.
Δεν σου αρέσει η Ευκλείδειος γεωμετρία; - κανένα πρόβλημα. Έχουν δημιουργηθεί άλλες 3 γεωμετρίες, αποδεκτές από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου, για να προσδιορίσουν καλύτερα τον κόσμο μας...
ΟΜΩΣ είναι λογική και μαθηματικά...
ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε το συναίσθημα να μπει στην έρευνα μας ή στα πιστεύω μας, γιατί πολύ απλά θα βγούνε λάθος...

Και στην προκειμένη περίπτωση το βλέπεις:
Ασχολούμαστε με ένα θέμα που είναι απτό - αρχαιολογία!!!
Ζητώ λοιπόν από τους πιστεύοντες ένα απτό δείγμα.
Και ξαφνικά ακούγονται φωνές ότι για πιστέψω ΔΕΝ χρειάζεται να έχω ούτε ένα αρχαιολογικό εύρημα!!!
Με λίγα λόγια μπορώ άνετα να πω ότι η Ακρόπολη δεν υπάρχει γιατί είναι ιδεατή, σε άλλο κόσμο, σε μία άλλη "αλήθεια"...
Άρα λοιπόν εάν τοποθετήσω τα ανάκτορα των Αχαιμενιδών στο Μαρούσι κανένας δεν θα έχει πρόβλημα εδώ μέσα... :rolleyes:
Όπως και εάν τοποθετήσω τον τάφο του Ταμουτζίν στο Α νεκροταφείο...
Είναι απολύτως λογικό και όλοι θα τρέξουν να τον δουν... :D
Προφανώς θα μπορούν να τα δουν ακόμα και εάν δεν υπάρχουν εκεί - προφανώς γιατί στην δική τους αλήθεια και στα δικά τους πιστεύω είναι εκεί!!!!!!! :eek:

Και μετά από όλα αυτά, είμαι εγώ αυτός που έχει το πρόβλημα...

OANNHSEA 14-11-08 09:02

Και για να θέσω καλύτερα τις απόψεις μου, θα χρησιμοποιήσω αυτούσιο το κείμενο ενός άλλου μέλους που πιστεύω ότι ταιριάζει τέλεια με την περίπτωση:
Παράθεση:

Όχι μη το παίρνεις στραβά, αφελείς είμαστε όλοι στην αρχή. Με το ψάξιμο και το διάβασμα μαθαίνεις και καταλαβαίνεις αργότερα και μπορείς να ξεχωρίζεις κάποια πράγματα(όσον αφορά το μεταφυσικό). Και εγώ όταν πρωτοδιάβασα παρόμοια κείμενα για τους έψιλον, με ενθουσίασαν.. όπως και αλλα. Πολλά από αυτά τα πίστεψα χωρίς καν να ρωτήσω τον εαυτό μου.. γιατί πολύ απλά δεν ήξερα τι παίζεται. Τι παραμυθια πουλάει ο κόσμος και γιατί. Σήμερα μπορώ να πω ότι έχω περισσότερες άμυνες σε αυτό.. αλλα ποτε κανεις δεν είναι τελιος.
Με λίγα λόγια δεν προσπαθώ να πω κανέναν αφελή. Προσπαθώ να σου πω να προσεχεις για να μη πέσεις σε παγίδα. Τη λογική σου να χρησιμοποιήσεις όχι τη δικη μου, και να ζητάς αποδείξεις η έστω ενδείξεις με βάση και όχι αυθαίρετα κείμενα..
φιλικά
giorgos

sunborn 14-11-08 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wasd
Όσο πιο ευγενικά μπορώ: σοβαρέψου.

Μαλλον εσυ να σοβαρευτεις φιλε μου. Ο φιλος the_black_planet μιλαει σωστα. Καλυτερα θα ηταν αν καποιος δεν ξερει γιατι μιλαει, καλυτερα να μην μιλαει καθολου, γιατι και κακο μπορει να προκαλεσει αθελα του και στα ματια αυτων που γνωριζουν να φανει ανοητος (αυτο δεν ειναι για σενα προσωπικα φιλε wasd, μην το παρεις ετσι).

Φιλικα. :)

wasd 14-11-08 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Μαλλον εσυ να σοβαρευτεις φιλε μου. Ο φιλος the_black_planet μιλαει σωστα. Καλυτερα θα ηταν αν καποιος δεν ξερει γιατι μιλαει, καλυτερα να μην μιλαει καθολου, γιατι και κακο μπορει να προκαλεσει αθελα του και στα ματια αυτων που γνωριζουν να φανει ανοητος (αυτο δεν ειναι για σενα προσωπικα φιλε wasd, μην το παρεις ετσι).

Φιλικα. :)


Άντε πάλι. Την περίπτωση ο άλλος να έχει επαγγελματική πείρα στο αντικείμενο ούτε που τη σκέφτεσαι ε;
Επικίνδυνη είναι η απόλυτη και αφοριστική τοποθέτηση του μπλακ πλάνετ περί χρηστών κλπ και όχι το "καμπανάκι" σοβαρότητας που χτύπησα εγώ.
Θλιβερό είναι και το γεγονός ότι σπεύσατε να την υπερασπιστείτε αψήφιστα.
Και, επαναλαμβάνω, πρόκειται για τελείως οφ-τόπικ.

sunborn 14-11-08 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA

Έλα ντε sunborn...
Ποιός είμαι εγώ που θα αποφασίσω ποιός θα ζήσει και ποιός θα πεθάνει...
Ποιός είμαι εγώ που θα τρέξω να βοηθήσω κάποιος που τον ληστεύουν...
Ποιός είμαι εγώ που θα σταματήσω κάποιον από το να αυτοκτονήσει...
Ποιός είμαι εγώ που θα προσπαθήσω να βοηθήσω κάποιον να σταματήσει την χρήση ναρκωτικών...
Ποιός είμαι εγώ που θα βοηθήσω κάποιον που πεθαίνει στην άκρη του δρόμου;
Ποιός είμαι εγώ που θα σταματήσω κάποιον που λέει ψέματα για προσωπικό όφελος;

Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να πεθαίνουν άνθρωποι στους δρόμους αβοήθητοι...
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να λένε όλοι ψέματα και να τα αρπάζουν από τους αβοήθητους και τους αφελείς (καλή ώρα οι βουλευτές μας).
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να κυκλοφορούν όλοι με μία σύριγγα στο χέρι...
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να σιωπούν οι φωνές της λογική και κυρίως όταν ζητάνε αποδείξεις για να πρεσβεύει το δόγμα ( α ρε Γαλλιλαίε - σε δημοκρατική "αλα sunborn" ιερά εξέταση έπεσες...)

Προφανώς λοιπόν όποιος ζητάει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για τις αποικίες των Ατλάντων, είναι εγκάθετος και φασίστας...
Προφανώς όποιος ρωτάει πως τρέφονταν 1.000.000 άνθρωποι όταν ΔΕΝ υπήρχε η τροφή, είναι δάκτυλος της εκκλησίας γιατί ετοιμάζεται να πει: τους έτρεφε ο Θεος με το μάνα...
Ε ρε γλέντια...

Λοιπον ακου για να τελειωνω με την παρτη σου !

Οπως σου ειπε και ο mallen (νομιζω), ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΤΗΣ.
Απο τους ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ που εχω συναντησει στην πολυταξιδεμενη και πολυταραχη σαρανταδυαχρονη ζωη μου...

Εμεινα εκπληκτος με το πως μεσα σε 6 προτασεις αντιστρεφεις το νοημα και το πνευμα αυτων που ειπα, καταληγοντας σε 5 ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "ΑΡΑ...", τα οποια εκτος των αλλων ειναι και προσβλητικα για εμενα, διοτι ουδεποτε ανεφερα οποιαδηποτε απο τις παραπανω αυθαιρεσιες σου.
Θα γινοσουνα πολυ καλος Πολιτικος...;) (εννοειται σαν αυτους που υπαρχουν...)

Ετσι οπως τα θετεις τωρα, ειμαι μαζι σου.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ !

Εδω ομως χρειαζεται κατι που εσυ δεν κατεχεις.
Η Αρετη της διακρισης.

Δηλαδη, απο τις παραπανω περιπτωσεις στη 2η, 5η και 6η, θα επεμβαινα αυθορμητα, ενω στην περιπτωση του ηρωινομανη η του αυτοχειρα θα ρωτουσα αν χρειαζονται βοηθεια και θα σεβομουνα την ΕΠΙΛΟΓΗ τους.
Γιατι ολα ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι.

Οσο για την μια αληθεια που λες, φανερωνει το μεγεθος της αντιληψης σου.
Η συγχρονη Φυσικη μιλα για Παραλληλα Συμπαντα, Πολλαπλες Πραγματικοτητες, Αντιυλη και χιλια δυο αλλα, για τα οποια μιλουσανε μεταφορικα οι αρχαιοι Σοφοι Ελληνες Παν-Επιστημονες, οι Μυστες ολου του Κοσμου, οι Σαμανοι, η Ανατολικη Φιλοσοφια κλπ.

Δες, και δειτε και ολοι σας, τι λεει ο Αστροφυσικος Μ.Δανεζης για τα Φωτονια και σκεφτειτε λιγο πανω σε αυτο.

Φωτονια (Δειτε το βιντεακι, ειναι 2.52 λεπτα...)

Αυτα ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και οχι οι Καρτεσιανοδαρβινικες ΨΥΧΩΣΕΙΣ, που μαζι με τα Εκκλησιαστικα Δογματα (και δεν εννοω την Πνευματικη Ουσια πισω απο το Δογμα) εχουν υποβιβασει τον ανθρωπο στο κατωτερο δυνατο επιπεδο.

ΥΓ. Προς Moderators

Βαλτε λιγο ταξη ΧΩΡΙΣ διαγραφες...:)
Νομιζω οτι ξεφευγουμε απο την ουσια των posts, η οποια ειναι πληροφοριες τις οποιες ο καθενας επεξεργαζεται οπως θελει. (η οπως μπορει...)

Ευχαριστω

sunborn 14-11-08 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wasd
Άντε πάλι. Την περίπτωση ο άλλος να έχει επαγγελματική πείρα στο αντικείμενο ούτε που τη σκέφτεσαι ε;
Επικίνδυνη είναι η απόλυτη και αφοριστική τοποθέτηση του μπλακ πλάνετ περί χρηστών κλπ και όχι το "καμπανάκι" σοβαρότητας που χτύπησα εγώ.
Θλιβερό είναι και το γεγονός ότι σπεύσατε να την υπερασπιστείτε αψήφιστα.
Και, επαναλαμβάνω, πρόκειται για τελείως οφ-τόπικ.

Πιστεψε με, εχω την μεγιστη δυνατη ανθρωπινη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα...
Ακομα και θεραπευτης να εισαι, οι τρεχουσες αποψεις απεχουν πολυ η μια απο την αλλη.

Ευρυνοος 14-11-08 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Λοιπον ακου για να τελειωνω με την παρτη σου !

Οπως σου ειπε και ο mallen (νομιζω), ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΤΗΣ.
Απο τους ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ που εχω συναντησει στην πολυταξιδεμενη και πολυταραχη σαρανταδυαχρονη ζωη μου...

Εμεινα εκπληκτος με το πως μεσα σε 6 προτασεις αντιστρεφεις το νοημα και το πνευμα αυτων που ειπα, καταληγοντας σε 5 ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "ΑΡΑ...", τα οποια εκτος των αλλων ειναι και προσβλητικα για εμενα, διοτι ουδεποτε ανεφερα οποιαδηποτε απο τις παραπανω αυθαιρεσιες σου.
Θα γινοσουνα πολυ καλος Πολιτικος...;) (εννοειται σαν αυτους που υπαρχουν...)

Ετσι οπως τα θετεις τωρα, ειμαι μαζι σου.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ !

Εδω ομως χρειαζεται κατι που εσυ δεν κατεχεις.
Η Αρετη της διακρισης.

Δηλαδη, απο τις παραπανω περιπτωσεις στη 2η, 5η και 6η, θα επεμβαινα αυθορμητα, ενω στην περιπτωση του ηρωινομανη η του αυτοχειρα θα ρωτουσα αν χρειαζονται βοηθεια και θα σεβομουνα την ΕΠΙΛΟΓΗ τους.
Γιατι ολα ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι.

Οσο για την μια αληθεια που λες, φανερωνει το μεγεθος της αντιληψης σου.
Η συγχρονη Φυσικη μιλα για Παραλληλα Συμπαντα, Πολλαπλες Πραγματικοτητες, Αντιυλη και χιλια δυο αλλα, για τα οποια μιλουσανε μεταφορικα οι αρχαιοι Σοφοι Ελληνες Παν-Επιστημονες, οι Μυστες ολου του Κοσμου, οι Σαμανοι, η Ανατολικη Φιλοσοφια κλπ.

Δες, και δειτε και ολοι σας, τι λεει ο Αστροφυσικος Μ.Δανεζης για τα Φωτονια και σκεφτειτε λιγο πανω σε αυτο.

Φωτονια (Δειτε το βιντεακι, ειναι 2.52 λεπτα...)

Αυτα ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και οχι οι Καρτεσιανοδαρβινικες ΨΥΧΩΣΕΙΣ, που μαζι με τα Εκκλησιαστικα Δογματα (και δεν εννοω την Πνευματικη Ουσια πισω απο το Δογμα) εχουν υποβιβασει τον ανθρωπο στο κατωτερο δυνατο επιπεδο.

ΥΓ. Προς Moderators

Βαλτε λιγο ταξη ΧΩΡΙΣ διαγραφες...:)
Νομιζω οτι ξεφευγουμε απο την ουσια των posts, η οποια ειναι πληροφοριες τις οποιες ο καθενας επεξεργαζεται οπως θελει. (η οπως μπορει...)

Ευχαριστω


κάτσε ρε φίλε..

εδώ υπάρχουν εκκρεμότητες άλλες,

ένας ένας..

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240

ακόμη περιμένω απάντηση..

μην ανεβάζεις κι εσύ τον πήχυ..

θα κάψουμε κύτταρα εδώ μέσα..

προφανώς υπάρχει ΛΑΘΟΣ θεώρηση του ζητήματος απο τον φίλο oannhsea

wasd 14-11-08 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Πιστεψε με, εχω την μεγιστη δυνατη ανθρωπινη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα...
Ακομα και θεραπευτης να εισαι, οι τρεχουσες αποψεις απεχουν πολυ η μια απο την αλλη.

Ωραία. Χρειάζεται να επαναλάβω τα περί επικίνδυνου των απόλυτων και αφοριστικών απόψεων, μάλιστα σε θέμα που -όπως λες και συ- "οι τρεχουσες αποψεις απεχουν πολυ η μια απο την αλλη"; Αν αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζεται σοβαρότητα, τι σημαίνει;

sunborn 14-11-08 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
κάτσε ρε φίλε..
εδώ υπάρχουν εκκρεμότητες άλλες,
ένας ένας..
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240
ακόμη περιμένω απάντηση..
μην ανεβάζεις κι εσύ τον πήχυ..
θα κάψουμε κύτταρα εδώ μέσα..
προφανώς υπάρχει ΛΑΘΟΣ θεώρηση του ζητήματος απο τον φίλο oannhsea

LoL :). Ok φιλε Ευρυνοε, θα περιμενω, αλλα πιστεψε με εγω τουλαχιστον διασκεδαζω προς το παρον. Ο φιλος oannhsea δεν ειναι τοσο προσβλητικος ωστε να με εκνευρισει ! ;)

sunborn 14-11-08 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wasd
Ωραία. Χρειάζεται να επαναλάβω τα περί επικίνδυνου των απόλυτων και αφοριστικών απόψεων, μάλιστα σε θέμα που -όπως λες και συ- "οι τρεχουσες αποψεις απεχουν πολυ η μια απο την αλλη"; Αν αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζεται σοβαρότητα, τι σημαίνει;

Συμφωνω, αλλα η ελευθερια Λογου, Αποψης και Εκφρασης ειναι ΠΑΝΩ απο ολα. Χωρις συμβιβασμους. Τουλαχιστον αυτο ειναι το προσωπικο μου πιστευω.
Οποιαδηποτε αντιθετη αποψη ειναι σεβαστη, εκτος μιας.
Αυτης που παει να επιβαλλει αυθαιρετα το οτιδηποτε σε οποιονδηποτε.

the_black_planet 14-11-08 14:39

Δεν έχω να πω πολλά,τα είπαν όλα τα παιδιά. :)

wasd θα μου επιτρέψεις να μην πάρω στα σοβαρά αυτά που γράφεις.Με αποκαλείς απόλυτο και αφοριστικό ενώ το μόνο που έκανα ήταν να δώσω ΜΙΑ εναλλακτική άποψη πάνω στην απόλυτη άποψη που επικρατεί πάνω στους χρήστες και στα ναρκωτικά γενικότερα.Οπότε αν θες να έρθουμε σε αντιπαράθεση προσπάθησε περισσότερο.Φίλε μου OANNHSEA δεν σου λέω τίποτα περισσότερο γιατί καλό είναι να διαβάσεις προσεκτικά όσα σου έγραψαν τα παιδιά.Δεν είναι κακό να πιστεύεις στην μία πραγματικότητα και ότι όλα μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά,κακό είναι να είσαι απόλυτος πάνω σε αυτό,πόσο μάλλον από τη στιγμή που οι αντίθετες απόψεις είναι πολυπληθείς και συντριπτικές σε επιχειρήματα και στοιχεία.Ελπίζω να μην κουραστείς να μελετήσεις αυτές τις απόψεις.Εγώ προσωπικά στο πρόσφατο παρελθόν μπήκα και μάλιστα με πολύ δυσκολία στην διαδικασία να αναθεωρήσω πολλές "αρχές" μου.Και δεν είναι θέμα μόνο διαβάσματος σε καμία περίπτωση αλλά κυρίως εμπειρίας-αλλαγής του τρόπου σκέψης και συζήτησης ώστε να αποκτήσεις εικόνα της αντίληψης άλλων ανθρώπων!Πίστεψε με,μου ήταν δύσκολο όπως σου είπα όμως αξίζει τον κόπο!

OANNHSEA 14-11-08 15:39

the_black_planet
Παράθεση:

κακό είναι να είσαι απόλυτος πάνω σε αυτό,πόσο μάλλον από τη στιγμή που οι αντίθετες απόψεις είναι πολυπληθείς και συντριπτικές σε επιχειρήματα και στοιχεία
α) Είμαι απόλυτος γιατί τα μαθηματικά είναι απόλυτα... ΟΙ άνθρωποι καταστρατηγούν τα μαθηματικά για τους δικούς τους σκοπούς και συνήθως το πληρώνουν ακριβά...
β) Οι αντίθετες απόψεις μπορεί να είναι όντως πολυπληθείς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ επιχειρήματα βασιζόμενα στην λογική και οι αποδείξεις τους και τα στοιχεία τους είναι ΜΗΔΕΝΙΚΑ...
Άρα ξαναερχόμαστε στο αρχικό μας στάδιο: που είναι οι αποδείξεις με τις οποίες πειστήκατε για την ύπαρξη της Ατλαντίδας (πάντα κατά Πλάτωνα); Γιατί εάν θέσουμε και στόχους όπως οι κύριοι στο πιο άνω συνέδριο τότε πάμε πολύ μακριά και σε βαθιά νερά που δεν έχετε ποτέ μπει...

Παράθεση:

Πίστεψε με,μου ήταν δύσκολο όπως σου είπα όμως αξίζει τον κόπο!
Το δοκίμασα πριν χρόνια αυτό.
Δυστυχώς δεν μπορώ να το καταλάβω και να το εννοήσω. Η μαθηματική απόδειξη με στοιχεία είναι το μόνο που μπορεί να αντιληφθεί ο εγκέφαλός μου...

the_black_planet 14-11-08 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Άρα ξαναερχόμαστε στο αρχικό μας στάδιο

Δηλαδή φίλε όλα αυτά τα μέλη για 2 μέρες μιλούσαν στον τοίχο...Νομίζω ότι αυτό που σου αξίζει πραγματικά είναι να σε αγνοούν όλα τα μέλη που συμμετέχουν στη συζήτηση.Δεν λέω ότι οι ενστάσεις σου δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα,απλά όταν γίνονται με αυτόν τον απόλυτο και προκλητικό τρόπο σίγουρα δεν προσφέρονται για επικοδομιτική συζήτηση.Από την άλλη βέβαια εγώ δεν θεωρώ ότι όλα αυτά που είπαμε τις τελευταίες 2 μέρες έπεσαν στον βρόντο γιατί ελπίζω ότι θα έβαλαν σε σκέψεις αρκετά νεότερα μέλη που παρακολουθούν τις συζητήσεις.Εσύ συνέχισε να ασχολείσαι με τις αγαπημένες σου επιστήμες(καλό) και να αγνοείς επιδεικτικά την παράμετρο φιλοσοφία(κακό).Άρα επέτρεψε μου να θεωρώ τις απόψεις σου πάνω σε αυτό και σε παρόμοια θέματα εξαιρετικά ελλειπής αφού σου λείπει παντελώς η γνώση φιλοσοφίας.Και φιλοσοφία δεν είναι ο Καρτέσιος και ο Καντ,αυτοί ασχολούνται με τη λογική που λες και εσύ.Η φιλοσοφία είναι άλλο πράγμα.Φιλοσοφία είναι ο Νίτσε,ο Σοπενχάουερ,ο Σαρτρ και φυσικά οι αρχαίοι εσωτεριστές.Γιατί η (κάθε) πραγματικότητα έχει να κάνει καθαρά με την προοπτική,δηλαδή με την ανθρώπινη ψυχή.Τα υπόλοιπα είναι ωραία να διδάσκονται στο σχολείο,η ζωή όμως αρχίζει όταν τελειώνει το σχολείο ;) .

ΥΓ:Και εγώ διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον Καντ και Αριστοτέλη όταν θέλω να χαλαρώσω.Όταν όμως κάτι μέσα μου αποζητά προβληματισμό,ή όταν η πραγματικότητα μου με οδηγεί εκεί,διαβάζω άλλα πράγματα...

Mallen 14-11-08 16:05

Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Εδώ είναι φόρουμ του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ. μ-ε-τ-α-φ-υ-σ-ι-κ-ο-ύ!

Οι πλουραλιστικές απόψεις δεκτές. Οι συγκρούσεις ιδεών, εφόσον δημιουργικές και προς στην ορθή κατεύθυνση, δεκτές όλες. Αλλά:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ανοικτό μυαλό: Ο.Κ. αν κάποιος παραθέσει τις πανεπιστημιακές γνώσεις του,την εξειδικευσή του σε ένα φλέγον /αμφιλεγόμενο θέμα, αρκεί να ΑΦΗΝΕΙ χώρο και για ένα "ΠΙΘΑΝΟΝ", ένα "ίσως", ένα "αλλά", ένα "μήπως", μια εναλλακτική τέλος πάντων. ΟΧΙ απολυτότητες, στείρο ορθολογισμό και δογματική "ψυχρή μαθηματική λογική" -συχνά αυτά οδηγούν σε πλάνες και αδιέξοδα. Σκοτώνουν αυτό το πρόθεμα ΜΕΤΑ- της λέξεως, διότι εάν το παρόν φόρουμ ασχολούνταν μόνο με τα ΦΥΣΙΚΑ (ήγουν "Φ-Υ-Σ-Ι-Κ-Η)τότε άπαντες ΔΕΝ θα'χαμε κανένα πρόβλημα με την ψυχρή/μαθηματική λογική. Απεναντίας!

Ας πούμε, τα μαθηματικά ΑΠΕΤΥΧΑΝ να εξηγήσουν κάποια κβαντικά παράδοξα, αλλά ΟΧΙ η ΕΥΕΛΙΚΤΗ λογική: αυτή δεν απέτυχε-κατάφερε μάλιστα, να εξηγήσει πολλά τέτοια παράδοξα της κβαντικής. π.χ. Τα βιβλία των εκδ. ΤΡΑΥΛΟΣ είναι και προσιτά και δίνουν πολλά παραδείγματα αυτού που λέω.Και αυτό συμβαίνει επειδή τα μαθηματικά, όσο θαυμάσια επιστήμη κι αν είναι (και εγώ τα ευλογημένα τα σέβομαι) εντούτις όμως, έχουν περιορισμένο "πεδίο δράσης" -ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα. Ειδάλλως η Θεωρία των Πάντων θα'ταν γνωστή εδώ και καιρό! Κάπου αυτά πιάνουν, κάπου όμως ΟΧΙ: συνεπώς απαιτούνται διαφορετικά δεδομένα και διαφορετική λογική.

Και αυτή η διαφορετική λογική (μέσα στο πλουραλισμό της) είναι που μπορεί να δουλέψει σε ένα φόρουμ με θεματικές σαν του metafysiko.gr. Η στείρα-μαθηματική-ψυχρή λογική ΟΧΙ. Αυτή είναι για δογματικούς (θυμάστε το παράδειγμα με τον Ιούλιο Βερν, σε άλλο θρεντ; ο ΟANNHSEA περιέργως κάνει ελαφρά πηδηματάκια όποτε το αναφέρω...) και λάτρεις της άνευρης "ψυχρής λογικής"(εισαγωγικά δικά μου)σαν αυτούς που συχνάζουν στο http://www.skepticforum.com/,όπου όποιος αγαπάει τις αποδείξεις "των ματιών μου",μπορεί να εγγραφεί και να αφήσει τους υπόλοιπους στην μακάρια ησυχία τους...

Οι καντιανισμοί μας μάραναν...
__________________________________________________ _______

[σίγουρα, η όλη φάση στο παρόν θρεντ είναι διασκεδαστική μεν -κουραστική δε, και δεν έχω προσωπικά ή έχθρα με κανέναν,και ούτε θέλω / παρά την αποψή μου απλώς να καταθέτω και να ευχαριστώ τους μοντεράτορς για τη φιλοξενία, οπότε θα την κάνω για άλλες παραλίες...ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!] :D

Giorgos 14-11-08 17:11

Βασικά συμφωνώ με τον φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ" γιατί καταλαβαίνω τον προβληματισμό του. Είναι αλήθεια ότι ο κόσμος όπως φαίνεται όσο πάει αποφασίζει να ονειρεύεται περισσότερο. Δεκτόν. Αλλα τουλάχιστο να έχουμε και κάποιες βάσεις.. ’Αλλο δηλαδή να ονειρευτούμε ότι θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στα άστρα ενδεχομένως σε μερικά λεπτά, και άλλο να πούμε ότι παλιά είχε πάπιες στο φεγγάρι..

Ξεκινώντας λοιπόν από μια και μονο περιγραφή ενός ολοκληρου πολιτισμού από ένα και μονο άτομο, χωρίς κανένα απόλυτος άλλο στοιχειο, και ενώ ακολουθούμε τις περιγραφές πευτούμε σε άτοπα(όπως την ατλαντίδα στον ατλαντικό όπου ως γνωστόν δεν υπήρξε ποτε κανένα νησί για γεωλογικούς λόγους..), τότε πράγματι ονειρευόμαστε πάπιες..

Σίγουρα δε πρέπει να κλείνουμε τα ματια μας, πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό, αλλα ρε παιδιά, ας μείνουμε στα στοιχεια.. που είναι τα στοιχεια; Αν ο Πλάτωνας δεν μιλούσε για την ιδανική πολιτεία που είχε στο μυαλό του, τότε γιατί κανένας άλλος δεν μίλησε για τους ’Ατλαντες; Γιατί κανένας αιγύπτιος δε ξέρει για την Ατλαντίδα; Γιατί κανένα αρχείο δε μιλάει για αυτό τον τεράστιο πολιτισμό; Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να υπάρχουν διάσπαρτα πολλά μνημεία πολιτισμών που εξαλείφθηκαν, και να τα βρούμε.. αλλα δε νομίζω να βρούμε καμια Ατλαντίδα.
Ο μονος τρόπος να υπάρχει Ατλαντίδα και εκεί αποδεικνύω ότι και εγώ μπορώ και ονειρεύομαι, είναι αν αυτή ήταν μια ιπτάμενη πόλη, και τώρα είναι κάπου αλλου.. ίσως και σε άλλο γαλαξία.

Η ομώνυμη σειρά δίνει επαρκείς εξηγήσεις για πολλά άτοπα που συναντήσαμε στην ιστορία του Πλάτωνα. Αλλα δημιουργεί αλλα τόσα.. πάντως φανταζόμαστε τι μπορεί να συμβαίνει με αυτές τις σειρές.. και τα έργα τύπου Χόλιγουντ.

Όσο για το φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ" να πω μονο να μην είναι τόσο σκληρός με τους άλλους, δεν υπάρχει ανάγκη να μαλώνουμε μεταξύ μας και να δημιουργούμε παρεξηγήσεις.. όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

Φιλικά
giorgos

Giorgos 14-11-08 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen
ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα. Ειδάλλως η Θεωρία των Πάντων θα'ταν γνωστή εδώ και καιρό! Κάπου αυτά πιάνουν, κάπου όμως ΟΧΙ: συνεπώς απαιτούνται διαφορετικά δεδομένα και διαφορετική λογική.

Προσωπικά διαφωνώ.. τα μαθηματικά μπορούν να εξηγήσουν τα πάντα. Όταν μιλάμε όμως για κβαντική φυσική, τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Όταν καταλάβουμε πως λειτουργεί, βγάλουμε τους καταλληλους νομους, θα δεις ότι τα μαθηματικά δουλεύουν μια χαρά και εκεί. Όσο καλά και σωστά και να είναι τα μαθηματικά δε νομίζω να μπορείς να μετρήσεις το συναίσθημα.. πρέπει να καταλάβεις πρώτα περί τίνος πρόκειται. Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.
Για την θεωρία των πάντων δεν φταίνε τα μαθηματικά που δε μπορούμε να την δημιουργήσουμε, αλλα η νόηση μας. Ποιος είπε ότι τα μαθηματικά αποδεικνύουν από μονα τους τα πάντα..; Πρώτα έρχεται η νόηση, η θεωρία, και μετά η απόδειξη με τα μαθηματικά. Αρκεί πάντα η νόηση να είναι η σωστή, για να μπορούν τα μαθηματικά να είναι ακριβή.

Μπορεί ένα σπουργίτη και ένα αυγό να είναι ισάξια αριθμητικά.. αλλα δεν είναι το ίδιο πράγμα.. σε αυτό δε φταίνε τα μαθηματικά που βγάζουν λάθος ισότητα.. αλλα η νόηση.

φιλικά
giorgos

OANNHSEA 14-11-08 20:00

Παράθεση:

Δεν λέω ότι οι ενστάσεις σου δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα,απλά όταν γίνονται με αυτόν τον απόλυτο και προκλητικό τρόπο σίγουρα δεν προσφέρονται για επικοδομιτική συζήτηση
Συγγνώμη, αλλά είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος να ζητάς αποδείξεις για ένα θέμα και οι συνομιλητές σου ΔΕΝ σου τις δίνουν;;;
Δηλαδή τα ίδια θα έλεγες στο δικαστήριο όταν θα σου έλεγαν να αποδείξεις τα λεγόμενα σου με επιμονή; Θα τους έλεγες "είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος σας" και θα τους έλεγες για εναλλακτικές αλήθειες και πιστεύω;

Το ξαναγράφω γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι μάλλον παίζω σε κάποιο έργο του Κάφκα: μιλάμε για αποδείξεις...
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!
Για την απόδειξη που λέει ότι το αεροσκάφος με το οποίο ταξιδεύεται εσείς, η μητέρα σας, τα παιδιά σας είναι ασφαλές - και δεν θα φάνε ανθρώπους τα σκουλίκια...
Για την απόδειξη που λέει ότι το βρεφικό γάλα που δίνεται στα παιδιά σας είναι ασφαλές και δεν θα θρηνήσετε...
Για την απόδειξη ότι οι ηλεκτρικές συσκευές είναι ασφαλείς και δεν θα πάτε στον άλλο κόσμο καπνίζοντας...
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι άλλοι κλάδοι ΠΡΕΠΕΙ να είναι απόλυτα λογικοί και να έχουν τις αποδείξεις ανά χείρας για να να μην καταλήξετε ΕΣΕΙΣ και οι αγαπημένοι σας στο νεκροτομείο, αλλά ΕΣΕΙΣ μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε και για όποια "αλήθεια", και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να το αποδεικνύεται γιατί αυτό είναι ένα φόρουμ μεταφυσικού;;;
Μήπως γράφει κάπου ότι είναι φόρουμ παραμυθιού και φιλολογίας και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Ή μήπως όλες οι θέσεις και τα παραμύθια είναι ευπρόσδεκτα, μια και είναι ευκολόπεπτα και δεν χρειάζεται να κάνουμε κόπο να βρούμε αποδείξεις για αυτό που συζητάμε; Απλώς μπαίνουμε και γράφουμε ότι μας κατέβει ή ότι αισθανόμαστε εκείνη την ώρα;
Και να το κάνατε αυτό σε ένα θέμα με φαντάσματα ή σε θέμα με θρησκείες ή σε θέμα για φιλοσοφία πάει στο καλό - διαλέγετε όμως σαν θέμα, ένα τεχνολογικό τομέα: την αρχαιολογία:!!!

Παράθεση:

ΟΧΙ απολυτότητες, στείρο ορθολογισμό και δογματική "ψυχρή μαθηματική λογική" -συχνά αυτά οδηγούν σε πλάνες και αδιέξοδα.
ΠΟΤΕ η ψυχρή λογική δεν οδήγησε σε πλάνες και σε αδιέξοδα - εκεί την οδήγησαν οι άνθρωποι με πάθη, με δόγματα και με μη ικανότητα αντίληψης της λογικής και της πραγματικότητας... Η ψυχρή λογική ποτέ δεν κολλάει σε κάτι, ποτέ δεν καταδικάζει άνθρωπο που φέρει απόδειξη ανά χείρας, ποτέ δεν θολώνεται από το προσωπικό πιστεύω ή τα ψυχολογικά προβλήματα του κάθε μελετητή... Η απόδειξη π.χ για το g (g=9,81 m/sec^2) θα είναι η ίδια και εδώ στην Ελλάδα, και στην Ιαπωνία, και στο Γιοχάνεσμπουρκ.

Εάν λοιπόν δούμε σε ένα πίνακα το άθροισμα 2+2=;
Τι θα πούμε; Ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός από το 4?
Εάν ναι, ΜΠΟΡΕΙΣ να το αποδείξεις;;;;;;;
Μπορείς να το αποδείξεις έτσι ώστε ο κάτοικος της Ιαπωνίας, της Νοτίου Αφρικής ή της Αργεντινής να το ξανακάνει και να βρει το ίδιο αποτέλεσμα;
Εάν ναι, τότε έχεις την απόδειξη ανά χείρας και όλοι σου βγάζουν το καπέλο...

Παράθεση:

Και αυτό συμβαίνει επειδή τα μαθηματικά, όσο θαυμάσια επιστήμη κι αν είναι (και εγώ τα ευλογημένα τα σέβομαι) εντούτις όμως, έχουν περιορισμένο "πεδίο δράσης" -ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα.
Δυστυχώς μπορούν να εξηγήσουν τα πάντα...
ΕΜΕΙΣ είμαστε που δεν έχουμε βρει ακόμα τους μαθηματικούς τύπους για να το προσδιορίσουμε...
Παράδειγμα η αποθήκευση ενός συνόλου από σφαίρες: ο καλύτερος τρόπος είναι σε πυραμίδα. Αποδείχτηκε πριν από 4 μόλις χρόνια!!!! με μία απόδειξη 500 σελίδων Α4... Δηλαδή περίμενε κάποιος ότι είναι μαγεία; Ότι κάποιο δαιμόνιο ή άγγελος τις κρατούσε στις θέσεις τους;;;
Αυτή η παραπάνω διατύπωση μου θυμίζει (ριμάδα μνήμη) τον Τετράρχη που έγραφε αναφερόμενος στο μεγαλείο του Θεού: ποιός είναι αυτός που μπορεί να μετρήσει τα βάθη των θαλασσών;;;
Με λίγα λόγια mallen η πιο πάνω τοποθέτηση σου είναι ένα αντιεπιστημονικό δόγμα...
Παράθεση:

υτή είναι για δογματικούς (θυμάστε το παράδειγμα με τον Ιούλιο Βερν, σε άλλο θρεντ; ο ΟANNHSEA περιέργως κάνει ελαφρά πηδηματάκια όποτε το αναφέρω...)
Πότε το ανέφερες και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια;
Πότε δεν μίλησα για έναν από τους αγαπημένους μου συγγραφείς από τον οποίο έχω σχεδόν όλα τα βιβλία του;;;
Πότε δεν μίλησα για έναν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ συγγραφέα που έγραφε με καταπληκτική μαθηματική ακρίβεια και μελετούσε ότι τεχνολογικό έβαζε στα βιβλία του σε σημείο που ΚΑΝΕΝΑΣ να μην μπορεί να τον κατακρίνει;;;

Παράθεση:

όποιος αγαπάει τις αποδείξεις "των ματιών μου",μπορεί να εγγραφεί και να αφήσει τους υπόλοιπους στην μακάρια ησυχία τους...
Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι, γιατί αυτοί θα κληρονομήσουν την βασιλεία των ουρανών... Με λίγα λόγια με βλέπω να πηγαίνω κατά κόλαση μεριά και βλέπω τους άλλους με φτερά αγγέλων... :D
Δηλαδή, με λίγα λόγια προτιμάτε τα ψέματα από την αλήθεια, αρκεί να έχετε την ηρεμία σας...
Δηλαδή, με λίγα λόγια κάποιος που πατάει τα πόδια του στην γη, σας καταστρέφει τα όνειρα την ησυχία και τον τεχνητό κόσμο των ονείρων που έχετε χτίσει γύρω από ένα παραμύθι...

jimakoskx 14-11-08 20:00

Καμιά φορά χρειάζεται αυτό που λέμε διαίσθηση .
Είναι γνωστή η αποτυχία των προγραμμάτων
τεχνητής νοημοσύνης σε πολύπλοκα ζητήματα .

Η διαίσθησή μου λέει τα εξής .
Οι γνώσεις μας για την Ατλαντίδα προέρχοντε πρωτίστως
από τη μυθολογία και όχι από τον Σόλωνα .
Αν υπήρξε η Ατλαντίδα θα ήταν στον Ατλαντικό ωκεανό .
Κάποια σχέση υπάρχει με τον Άτλαντα .
Την ελληνική γλώσσα την έδωσαν οι θεοί σε εμάς ενώ
τις άλλες γλώσσες τις εφηύραν οι άνθρωποι .
Δεν υπάρχει καπνός χωρίς σπίθα .

Για αυτό και είμαι πεποισμένος ότι η Ατλαντίδα ήταν
στο Βόρειο Ατλαντικό ωκεανό ,
ακριβώς έτσι όπως περιγράφει(εικονίζει) και ο Λιακόπουλος .

(
Έχετε παρατηρήσει ότι η Αφρική ομοιάζει
με ένα κεφάλι που κοιτάει προς ανατολή?
(Το μάτι είναι η λίμνη Βικτωρίας νότια της Ουγκάντας,
η μύτη είναι απέναντι της Μαδαγασκάρης
και από πάνω απο το κεφάλι η Ελλάς με την Αθήνα!)
)

jimakoskx 14-11-08 20:07

http://www.liako.gr/

(αν υπάρχει στο λινκ ακόμα)

Κοιτάχτε στο εξώφυλο του βιβλίου <Το μυστήριο της χαμένης Ατλαντίδος>
το νησί ανάμεσα από την Εσπερία και την Ευρώπη

Ευρυνοος 14-11-08 20:19

[QUOTE=OANNHSEA]Συγγνώμη, αλλά είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος να ζητάς αποδείξεις για ένα θέμα και οι συνομιλητές σου ΔΕΝ σου τις δίνουν;;;
Δηλαδή τα ίδια θα έλεγες στο δικαστήριο όταν θα σου έλεγαν να αποδείξεις τα λεγόμενα σου με επιμονή;

QUOTE]

κοίτα να απαντήσεις εδώ
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240
και μετά συνεχίζεις το παραληρείν ελεύθερα.. :D

αν στήνεις λαικό δικαστήριο να το ξέρουμε λοιπόν..

στην πυρά..

Bernie Rico Jr 14-11-08 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimakoskx
Την ελληνική γλώσσα την έδωσαν οι θεοί σε εμάς ενώ
τις άλλες γλώσσες τις εφηύραν οι άνθρωποι .

Άσχετο.. αλλά πόσοι και ποιοί ακριβώς θεοί μας έδωσαν την ελληνική γλώσσα? Και που αναφέρεται τούτο?

OANNHSEA 14-11-08 20:35

Παράθεση:

Άσχετο.. αλλά πόσοι και ποιοί ακριβώς θεοί μας έδωσαν την ελληνική γλώσσα? Και που αναφέρεται τούτο?
Για αυτό ακριβώς μιλάω...
Για προώθηση ψευδών και παραμυθιών με σκοπό το κέρδος...
Με λίγα λόγια ο κάθε τυχάρπαστος εκδίδει ένα βιβλίο που ξέρει ότι θα έχει πέραση σε ανθρώπους που δεν θέλουν να ερευνήσουν τα λεγόμενα του, που θέλουν απλώς να ονειρευτούν, που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λογική τους και κατουριέται στο τάλιρο.
Μετά εμείς ερχόμαστε (οι "γελοίοι" της λογικής παράταξης) και προσπαθούμε να δείξουμε ότι αυτά είναι παραμύθια - κάνουμε δε το απαίσιο λάθος να ζητήσουμε αποδείξεις για όλα αυτά που οι παραμυθάδες και οι απατεώνες γράφουν... Έτσι καταντάμε να μας λένε όλους προβληματικούς, ότι χρίζουμε ψυχιατρικής βοήθειας, ότι παραληρούμε - ενώ οι απατεώνες και οι παραμυθάδες θεοποιούναι και γίνονται αντικείμενα λατρείας...

jimakoskx
Το βιβλίο που πήρες έχει καμία απόδειξη για αυτά που γράφει;
Ή καλύτερα έχεις ελέγξει εσύ με κάποιο τρόπο ότι τα γραφόμενα του είναι αλήθεια;

bahamut 14-11-08 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimakoskx
http://www.liako.gr/

(αν υπάρχει στο λινκ ακόμα)

Κοιτάχτε στο εξώφυλο του βιβλίου <Το μυστήριο της χαμένης Ατλαντίδος>
το νησί ανάμεσα από την Εσπερία και την Ευρώπη

καλα αυτο με τη σελιδα του λιακοπουλου τι ακριβως ειναι?επικληση στην αυθεντια???ο ανθρωπος εχει πει τα απερα κουφα ας μη δινουμε πολλη βαση καλυτερα...

Bernie Rico Jr 14-11-08 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Για αυτό ακριβώς μιλάω...
Για προώθηση ψευδών και παραμυθιών με σκοπό το κέρδος...
Με λίγα λόγια ο κάθε τυχάρπαστος εκδίδει ένα βιβλίο που ξέρει ότι θα έχει πέραση σε ανθρώπους που δεν θέλουν να ερευνήσουν τα λεγόμενα του, που θέλουν απλώς να ονειρευτούν, που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λογική τους και κατουριέται στο τάλιρο.
Μετά εμείς ερχόμαστε (οι "γελοίοι" της λογικής παράταξης) και προσπαθούμε να δείξουμε ότι αυτά είναι παραμύθια - κάνουμε δε το απαίσιο λάθος να ζητήσουμε αποδείξεις για όλα αυτά που οι παραμυθάδες και οι απατεώνες γράφουν... Έτσι καταντάμε να μας λένε όλους προβληματικούς, ότι χρίζουμε ψυχιατρικής βοήθειας, ότι παραληρούμε - ενώ οι απατεώνες και οι παραμυθάδες θεοποιούναι και γίνονται αντικείμενα λατρείας...

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ίσα ίσα. Διαφορετικά, αυξάνεται η εντροπία σε τέτοια πράγματα, χάνεται το μέτρο, όπως προείπες πλουτίζουν οι πονηρίδηδες και εν τέλει χάνεται η ουσία στον συν άπειρο. Κι εγώ θα ζητούσα αποδείξεις εφόσον κάποιος εκφράσει την βεβαιότητα κάποιας θέσης πχ "υπάρχει η ατλαντίδα 1000%!" ή "υπήρξαν γίγαντες!" Για να κάνω όμως και τον δικηγόρο του διαβόλου, βάσει της ύπαρξης κάποιων ενδείξεων λοιπόν το να εκφράσεις μια διαίσθηση και μόνο δεν είναι πάντοτε κακό στα πλαίσια βέβαια μιας φιλικής κουβέντας (να υπάρχει και το στοιχείο του μεταφυσικού βρε αδελφέ...). Από εκεί και πέρα όμως, η δήλωση βεβαιότητας άνευ αποδείξεων μου δείχνει ένα από τα 3 παρακάτω: ανωριμότητα, εγκεφαλική παράλυση, δόλο... (και αυτό το λέω γενικά, δεν πάει σε κανένα προλαλήσαντα).

ΥΓ
Άσε που νομίζω πως, νομικός δεν είμαι, η διασπορά ψευδών ειδήσεων μπορεί να αντιμετωπιστεί ως αδίκημα. Τους αστρολόγους εν προκειμένω θα έπρεπε να τους είχαν χώσει μέσα.. αλλά τι να πεις.. οι φούσκες και κάτι άλλο μόνο επιπλέουν (σορρυ).

no slave 15-11-08 01:44

φιλε Giorgos

απο την μια λες:
όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

και απο την αλλη λες:
Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.

εγω δεν διαφωνω οτι ισως καποια στιγμη θα μπορεσουμε να αποδειξουμε μεσω μαθηματικων τα παντα.εσυ ομως φαινεσαι σιγουρος.εχεις αποδειξεις για την σιγουρια σου αυτη?

φιλε OANNHSEA

ειναι τελειως διαφορετικο να τεινεις να πιστευεις κατι αναποδεικτο,απο το να το δεχεσαι απολυτα.θα επικροτουσα την σταση σου,αν αυτη αναφεροταν σε ατομα που <<χαφτουν>>οπως λες το οτι τους δινουν.εδω ομως ειναι και το λαθος σου.ξεκινησε η αψιμαχια απο το αρθρο της ερτ που δημοσιευσε ο ευρυνοος.δεν ειπε οτι ειναι πεποισμενος για την υπαρξη της ατλαντιδας.μαλιστα εχει δημοσιευσει και αναλογο ποστ,περιμενοντας την απαντηση σου.
αλλο λοιπον να πιστευει καποιος οτι τα ναρκωτικα ειναι καλα και αλλο να ερευνει αν τα ναρκωτικα θα μπορουσαν να ειναι καλα.στον πρωτο καλα κανεις και παρεμβενεις,στον δευτερο ομως εισαι λαθος(κατα τη γνωμη μου).

οσο για αυτο που λες:
Παράθεση:

Δηλαδή, με λίγα λόγια κάποιος που πατάει τα πόδια του στην γη, σας καταστρέφει τα όνειρα την ησυχία και τον τεχνητό κόσμο των ονείρων που έχετε χτίσει γύρω από ένα παραμύθι...
οπως εχω πει ειδη σε εναν φιλο,πολλοι πατουν γερα στα ποδια τους,αλλα λιγοι ειναι αυτοι που αντιλαμβανονται οτι το εδαφος μπορει να μην ειναι και τοσο.....στερεο!!

Giorgos 15-11-08 02:27

Παράθεση:

φιλε Giorgos

απο την μια λες:
όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

και απο την αλλη λες:
Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.

εγω δεν διαφωνω οτι ισως καποια στιγμη θα μπορεσουμε να αποδειξουμε μεσω μαθηματικων τα παντα.εσυ ομως φαινεσαι σιγουρος.εχεις αποδειξεις για την σιγουρια σου αυτη?

Δεν είμαι σίγουρος για τίποτε. Δεν είπα ότι είμαι σίγουρος. Όμως αποτελεί ένδειξη το γεγονός ότι μέχρι σήμερα όλοι οι φυσικοί νομοι που έχουμε αποδεικνύονται μαθηματικά.

Όλη η σημερινή τεχνολογία βασίζεται στα μαθηματικά και στην επιστήμη. Όχι δεν πιστεύω ότι η επιστήμη δημιούργησε τον κόσμο, αλλα είναι το μέσον για να τον καταλάβουμε. Τα μαθηματικά ξεκινούν από το ένα συν ένα κάνει δυο, και φτάνουν να αποτελούν το μέσον για να αποδεικνύουμε τις θεωρίες της χημείας της φυσικής, της γεωλογίας, της αστρονομίας, και όλων των άλλων επιστημων. Ακόμη και στην κβαντική φυσική μαθηματικά χρησιμοποιούμε και λειτουργούν μια χαρά.
Όμως για να φτάσουμε να αποδείξουμε μια θεωρία με τα μαθηματικά, πρέπει πρώτα να την διατυπώσουμε, να φανταστούμε ενδεχομένως η να πειραματιστούμε ώστε να φτάσουμε σε μια διατύπωση, και μετά να την αποδείξουμε, με τα μαθηματικά.
Φυσικά και δεν είμαι σίγουρος ότι μια μέρα θα τα αποδείξουμε όλα με τα μαθηματικά. Αύριο μπορεί να καταστραφεί το σύμπαν.. που θες να ξέρω.. αλλα και να μη καταστραφεί μπορεί να μη μπορέσουμε ποτε να φτάσουμε στην νόηση να τα αποδείξουμε όλα με τα μαθηματικά..
Τώρα αν γίνετε κάτι τέτοιο.. αν όντως γίνετε να αποδειχτούν όλα με τα μαθηματικά, πιστεύω ότι γίνετε. Αλλα όχι δε μπορώ να το αποδείξω.. γιατί πρέπει πρώτα να γίνει. Για να αποδείξω κάτι πρέπει πρώτα να το δω.. να το φανταστώ να το καταλάβω. Το πιστεύω δεν συνεπάγεται είμαι σίγουρος. Όμως υπάρχουν ενδείξεις ότι όλα αποδεικνύονται με τα μαθηματικά. Μέχρι σήμερα δε κάναν λάθος πουθενά.
Όταν όμως μιλάμε για μια ιστορία που αναφέρει κάποιος και τέλος, σίγουρα μπορεί να υπάρχει, αλλα οι ενδείξεις len το αντίθετο.

jimakoskx 16-11-08 02:48

Οι φυσικοί νομοι που έχουμε αποδεικνύονται μαθηματικά
ή
με τα μαθηματικά αποδείξανε τους φυσικούς νόμους που μας μάθανε?

Η λέξη απόδειξη σχετίζεται με το δείχνω και όπως γνωρίζουμε
η πραγματικότητα δεν είναι μόνο εικόνα .
Το πολυδιάστατο σύμπαν είναι πλέον της μόδας ακόμα και για
τους πιο συντηρητικούς οπότε και χρησιμοποίησα τη λέξη γνωρίζουμε .
Ακόμα ,αν όχι πρωτίστως , και ο Ευκλείδης
υιοθέτησε κάποιες αρχές για να αποδείξει
αυτά που διδαχθήκαμε .
Και χωρίς να θέλω να γίνω ερειστικός
δεν είδα κανέναν από τους συντηρητικούς και λογικούς να μας παραθέτουν εδώ τις απόψεις τους με μαθηματικούς τύπους παρά με τις λέξεις της ελληνικής γλώσσας .!

Γενικώς το πρόβλημα της εποχής μας και γενικώς της ακμής των διαφόρων πολιτισμών και συνεπώς και της Ατλαντίδος
είναι αυτό ακριβώς
Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ των ΘΕΩΝ .
Το πρόβλημα δεν είναι ο εγωισμός μας ,που πηγάζει από το γεγονός ότι
δεχόμαστε όντα με δυνάμεις μόνο όμοιες προς τις δικές μας ,
αλλά
ο εγωισμός του εγωισμού μας που δεν μας αφήνει να εξηγήσουμε το μεταφυσικό με την απλή ελληνική λέξη
ΘΕΟΣ(ΟΙ) .
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς το ότι
χάρη στο Προμηθέα καθόμαστε εμείς εδώ και επικοινωνούμε με λόγια
και διαφέρουμε από τα ζώα .

Όλα τα παραπάνω τα είπα για να
αποδείξω βιαστικώς τον δοθέν πολιτισμό και συνεπώς και τη γλώσσα
από τους θεούς στους ανθρώπους .

Όσοι συμφωνήσουν με αυτό τότε ας ξανααναρωτηθούν
Μα καλά Άτλας , Ατλαντίδα , Ατλαντικός ωκεανός
όλα τυχαία είναι ,ακόμα μια σύμπτωση ? !
Και το λας,λα που μου θυμίζει πέτρες και χώμα και γη ?

Και συμφωνώ ότι το πρόβλημα το έχουμε εμείς που πυθόμεθα από τις παραδόσεις δηλαδή τη μυθολογία.(ή μήπως τη μυθολογία τη διαβάσαμε και δεν θα τη μαθαίναμε χωρίς γραπτά ?)

Εμείς πρέπει να αποδείξουμε στους
καλοπίστως και κακοπίστως άπιστους
ότι οι βάσεις έστω της μυθολογίας είναι η αλήθεια .
Ακριβώς όπως και στις ΝΕΦΕΛΑΙ του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΟΥΣ
έπρεπε ο Δίκαιος λόγος να αποδείξει το δίκιο στον Άδικο λόγο .

Και να θυμόμαστε .!
Είμαστε στο σιτε του μεταφυσικού και όχι του μαθηματικού!

jimakoskx 16-11-08 02:53

Και είπα χάρη στον θεό Προμηθέα χαριστικώς
γιατί ο θεός Προμηθέας έκανε μόνο την αρχή
αλλά έπειτα έστειλε ο θεός Δίας θεούς
για να διδάξουν τις <αυτούδες μεγαλειότητες >,
εμάς τους ανθρώπους .
Και δεν είμαι μισάνθρωπος τουναντίον μισάνθρωποι είναι
αυτοί που δεν δέχοντε τη μικρότητα του ανθρώπου .

OANNHSEA 16-11-08 08:25

Με λίγα λόγια jimakoskx, δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα από όσα διαβάζεις (έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει απόδειξη στα βιβλία που διαβάζεις).
Ακόμα και εάν κάποιος γράφει ότι αύριο θα εμφανιστεί ο Δϊας στην Ακρόπολη, εσύ θα τρέχεις να τον προϋπαντήσεις... :(
jimakoskx, πιστεύεις χωρίς να έχεις ΚΑΜΙΑ απόδειξη επί των θέσεων σου - απλώς και μόνο γιατί το διάβασες από κάποια πηγή που εμπιστεύεσαι και επειδή ΘΕΛΕΙΣ να τα πιστέψεις...
Αυτό δεν είναι καν μελέτη, και ασχέτως εάν είμαστε στο φόρουμ του μεταφυσικού είναι σκοταδισμός. Μεταφυσικό δεν σημαίνει ότι παίρνω ένα παραμύθι ή ένα ψέμα, το κάνω αλήθεια και το μελετώ... :(

Τώρα μπορούν να καταλάβουν όλοι γιατί μιλάω;
Τώρα μπορείτε να καταλάβετε όλοι ότι η στάση σας "είμαι στο φόρουμ του μεταφυσικού και δεν χρειάζεται αποδείξεις, αλλά μία άλλη θεώρηση της αλήθειας", όχι μόνο καταστρέφει την αλήθεια, αλλά και δημιουργεί δόγματα τα οποία είναι ικανά να καταστρέψουν οποιαδήποτε μελλοντική έρευνα;;;
Μπορείτε να καταλάβετε ότι με την στάση σας, όχι μόνο προωθείτε το ψέμα και τους απατεώνες, αλλά και καταστρέφεται κάθε μελλοντική απόπειρα νέων ανθρώπων να ψάξουν σοβαρά το μεταφυσικό;

sunborn 16-11-08 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Τώρα μπορούν να καταλάβουν όλοι γιατί μιλάω;
Τώρα μπορείτε να καταλάβετε όλοι ότι η στάση σας "είμαι στο φόρουμ του μεταφυσικού και δεν χρειάζεται αποδείξεις, αλλά μία άλλη θεώρηση της αλήθειας", όχι μόνο καταστρέφει την αλήθεια, αλλά και δημιουργεί δόγματα τα οποία είναι ικανά να καταστρέψουν οποιαδήποτε μελλοντική έρευνα;;;
Μπορείτε να καταλάβετε ότι με την στάση σας, όχι μόνο προωθείτε το ψέμα και τους απατεώνες, αλλά και καταστρέφεται κάθε μελλοντική απόπειρα νέων ανθρώπων να ψάξουν σοβαρά το μεταφυσικό;

Δεν θα σταματησω ποτε να σου τονιζω, οτι ενω συμφωνω με τα παραπανω που γραφεις, διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ με την αποψη σου οτι αποδειξη=μαθηματικα & λογικη.
Ειναι ΚΑΙ αυτα, αλλα και ενα σωρο αλλα, με σπουδαιοτερη την "εσωτερικη αισθηση" η οποια ειναι ΑΝΩΤΕΡΗ της λογικης και ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ, αν φυσικα ξερεις πως να την διακρινεις αναμεσα στις υποκειμενικοτητες και τις φαντασιωσεις. Ειναι μια δυσκολη δουλεια και ισως ειναι για λιγους. Αυτους που αφιερωνουν χρονο για την αναπτυξη της.

Οπως ο μουσικος η ο γιατρος παιδευονται χρονια για να κατακτησουν τη γνωση τους, οπως ο αγιος η ο σαμανος περνουν χρονια εκπαιδευσης η προσευχης πριν "δουν" κατι.

Επιτελους, επειδη εσυ η καποιοι, δεν ειναι ικανοι να αντιληφθουν κατι, δεν σημαινει οτι αυτο δεν υπαρχει ! :)

Αντι να προσπαθει καποιος να υποβιβασει κατι ανωτερο του, επειδη δεν μπορει να το κατανοησει, ειναι καλυτερα να προσπαθει να το κατακτησει !

ΥΓ-1.
Επειδη ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα διαφωνησεις, μην κανεις τον κοπο, δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να με πεισεις ! :)
ΥΓ-2. Για να το κανουμε λιγο πιο ενδιαφερον. Με ποιο σκεπτικο πρεπει ντε και καλα εμεις να αποδειξουμε οτι υπαρχει Ατλαντιδα ?
Γιατι δεν μας αποδεικνυεις ΕΣΥ οτι δεν υπαρχει ?

wasd 16-11-08 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Για να το κανουμε λιγο πιο ενδιαφερον. Με ποιο σκεπτικο πρεπει ντε και καλα εμεις να αποδειξουμε οτι υπαρχει Ατλαντιδα ?
Γιατι δεν μας αποδεικνυεις ΕΣΥ οτι δεν υπαρχει ?

Ειλικρινά, τώρα, καταλαβαίνεις τι λες; Δηλαδή το βάρος της απόδειξης δεν το φέρνει αυτός που κάνει τον οποιοδήποτε ισχυρισμό αλλά οι άλλοι;;;

paul 16-11-08 12:47

Μην αρχίσετε να πλακώνεστε (μαλώνετε) και χαλάσει η κουβέντα…

Η ελευθερία της άποψης είναι δεδομένη. Κάποιος πιστεύει ότι ισχύει το άσπρο και κάποιος το μαύρο. Συζητούμε με επιχειρήματα και δεν είναι σκοπός μας να πείσουμε τον άλλο ότι είναι λάθος.

Κι αν το επιθυμούμε.. τότε το προσπαθούμε με επιχειρήματα και πολιτισμό. Όχι με την ένταση (σε όλους και σε μένα το λέω).

Να είστε καλά όλοι.

sunborn 16-11-08 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wasd
Ειλικρινά, τώρα, καταλαβαίνεις τι λες; Δηλαδή το βάρος της απόδειξης δεν το φέρνει αυτός που κάνει τον οποιοδήποτε ισχυρισμό αλλά οι άλλοι;;;

Καλα εσυ κρινε και τον Πλατωνα αν θες. Εγω τον σεβομαι και τον αποδεχομαι, γιατι η εσωτερικη μου αισθηση δεν "χτυπαει καμπανακι"...
Και την αποδεχομαι ΑΠΟΛΥΤΑ γιατι καθε φορα που η λογικη μου φαινοταν ανικανη να βρει λυσεις, ερχοταν εκεινη, και ...ευφυεις εμπνευσεις αναδυονταν!
Συντομα θα γραψω για πολλες και αγνωστες πηγες (αρχαιες και νεες) που μιλουν για την Ατλαντιδα. Το θεμα ειναι οτι οι σκεπτικιστες δεν δεχονται καμμια αλλη πηγη περαν του συγχρονου Δυτικου (και πληρωμενου απο κυβερνησεις και πολυεθνικες) επιστημονα.
Αρκετα πια με αυτο το ορθολογικο παραμυθακι ! Ο Κοσμος ξυπνα και δονειται σε αλλες τροχιες πια.
Ακομα και ο Αριστοτελης (ο πιο υλιστης αρχαιος φιλοσοφος, για μενα), εγραψε ενα σωρο ενδιαφεροντα πραγματα περαν του ορθολογισμου.
Ακομα και ο Νευτωνας, ηταν ΚΑΙ Αλχημιστης (και Ροδοσταυρος).
Και ο καταλογος μακρυς....
Τωρα κοιτα σε τι καταντια εχει φερει την Ανθρωποτητα η αλογιστη χρηση του ορθολογισμου και η καταστολη των υπολοιπων δυναμεων του ανθρωπου....
Καποιοι, μεταξυ των οποιων και η Εκκλησια, αφησαν εντεχνα να συμβει αυτο, γιατι ηξεραν οτι ΑΝ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ, ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ Η ΓΝΩΣΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ !
Αυτα ειναι ΓΝΩΣΤΑ σημερα πια και ειναι οπισθοδρομηση να τα αμφισβητουμε συνεχεια.

OANNHSEA 16-11-08 13:05

Παράθεση:

Επιτελους, επειδη εσυ η καποιοι, δεν ειναι ικανοι να αντιληφθουν κατι, δεν σημαινει οτι αυτο δεν υπαρχει !
Δεν μιλάμε για τον ιδεατό κόσμο ή για τον κόσμο των πνευμάτων...
Μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα - απτά.
Με λίγα λόγια εδώ και 150- χρόνια "ονειρεύονται ή αντιλαμβάνονται" ή καλύτερα πέφτουν θύματα των παραμυθάδων και των απατεώνων...
150 χρόνια!!!!
Μετά από 150 χρόνια θα περίμενε κανείς ένα απτό δείγμα - μία πόλη, ένα τάφο, ένα λιμάνι...
ΤΙΠΟΤΑ!!! ΤΙΠΟΤΑ!!!
Αλλά οι οπαδοί συνεχίζουν να ονειρεύονται - να λικνίζονται στα χέρια των παραμυθάδων και των απατεώνων, χωρίς να ζητούν ούτε μία στιβαρή απόδειξη, χωρίς να ψάξουν και να δουν ότι τα δήθεν στοιχεία τους είναι ψέματα...
Για αυτό άλλωστε έχουν φτάσει να την ψάχνουν μέχρι την Ινδία!!!

Με λίγα λόγια, μία διαίσθηση, ένα όνειρο, μία άποψη, θα πρέπει να συνοδεύεται από στοιχεία - από απτά μαθηματικά στοιχεία, τα οποία θα μπορεί να αξιολογήσει ο κάθε ένας, είτε είναι στην Αργεντινή, είτε στην Αλάσκα και να μπορεί να επιβεβαιώσει ότι είναι αλήθεια...

Όσο για τις δικές μου αποδείξεις:
α) Γεωλογικές: το μόνο σημείο στον Ατλαντικό που μπορεί να στηρίξει ένα νησί, είναι η περιοχή των Αζορών. Μπορεί όποιος θέλει να το εξετάσει από το google earth. Βλέπεται στην μεσοωκεάνεια ράχη του Ατλαντικού δεν μπορεί να υπάρξει ήπειρος... Τώρα οι Αζόρες θα μπορούσαν να είναι το νησί που ψοφάνε όλοι να βρουν, μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι: τα γεωλογικά στοιχεία του νησιού δείχνουν ότι παραμένουν ίδια (χωρίς καταβυθίσεις και λοιπά παραμύθια) για 50.000 τουλάχιστον χρόνια.
Δεν αναφέρω φυσικά ότι μία τέτοια βύθιση θα είχε αφήσει παλιρροϊκά στοιχεία όπως του ηφαιστείου της τα οποία θα είχαμε ανακαλύψει...
Θέλετε να το ψάξετε για να δείτε ότι γράφω την αλήθεια;
β) Διατροφολογικές: Μέχρι το 10.000 π.χ. είχαμε παγετώνες σε όλη την Ευρώπη και άρα δεν θα μπορούσαν να καλλιεργηθούν φυτά (όπως το σιτάρι) αυτή την περίοδο. Ακόμα και αργότερα, έπρεπε να φτάσει το 3.000 π.χ για να εγκλιματιστούν τα φυτά στο περιβάλλον της βόρειας Ευρώπης.
Το πλείστον επίσης της τροφής μας (και καλύτερα των αρχαίων) προέρχεται από την ευρύτερη περιοχή της Μεσοποταμίας. Παράδειγμα οι φακές και το σιτάρι. Ήρθαν στην Ελλάδα το 6.000 π.χ περίπου. Από εκεί και πέρα και χάρη στην περίσσεια τροφής αρχίσαμε να βρίσκουμε τις πρώτες μικρές πόλεις στην Ελλάδα, με τους πρώτους οργανωμένους τάφους και φυσικά και τα κτερίσματα...
Θέλετε να το ψάξετε για να δείτε ότι γράφω την αλήθεια;
γ) Δεν έχουμε βρει ακόμα ΠΟΥΘΕΝΑ!!! ΠΟΥΘΕΝΑ!!! στοιχεία από αυτό τον δήθεν πολιτισμό. Ένας πολιτισμός ΓΗΙΝΟΣ έχει τα εξής χαρακτηριστικά: α) εξάπλωση, β) δημιουργία πλούτου, γ) δημιουργία μεγαλείου. Με λίγα λόγια θα βρίσκαμε αποικίες των Ατλάντων ΕΞΩ από την υποτιθέμενη Ατλαντίδα, στην πλευρά του Ατλαντικού για αρχή και φυσικά λιμάνια, πόλεις και φυσικά: ΤΑΦΟΥΣ!!!!
Μηδέν στο πηλίκο εδώ και 150 χρόνια...

Φτάνουν αυτά ή θα ήθελες να εμβαθύνεις; :cool:

OANNHSEA 16-11-08 13:18

Παράθεση:

Καλα εσυ κρινε και τον Πλατωνα αν θες.
Γιατί να μην τον κρίνουμε τον Πλάτωνα ή τον Αριστοτέλη;
Τα έγραψαν όλα θεϊκά;;;
Έγραψαν και τούβλα μαζί με τα υπόλοιπα... :rolleyes:
Το λοιπόν θα στηριχτώ σε κάτι το οποίο έγραψαν αυτοί και εγώ δεν θα ψάξω να δω εάν είναι αλήθεια ή ψέμα; Θα πέσουμε τώρα στην παγίδα του δόγματος και της αυθεντίας; Ή μήπως μπορούμε να το κάνουμε επειδή είναι ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας;

Παράθεση:

Αρκετα πια με αυτο το ορθολογικο παραμυθακι !
Α μπράβο - για στο στόμα σου!!!
Για αυτό από αύριο θα αρχίσουμε να έχουμε μάγους και εναλλακτικούς γιατρούς να μας κάνουν καλά...
Δεν ξέρεις ποτέ: μπορεί να "δουν κάτι" (στον ξύπνιο τους ή στον ύπνο τους) ή να φωνάξουν κάνα πνεύμα να μας κάνει καλά...
Α στα κομμάτια με τους ορθολογιστές - σφάχτες και απατεώνες γιατρούς... :mad:

Παράθεση:

Ακομα και ο Νευτωνας, ηταν ΚΑΙ Αλχημιστης (και Ροδοσταυρος).
Περιέργως κανείς δεν θυμάται κάτι από τα αλχημιστικά του τερτίπια - μόνο ότι έφαγε την ζωή του κυνηγώντας χίμαιρες...
ΑΛΛΑ τον θυμούνται όλοι για τις ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ αποδείξεις που έφερε (έκλεψε κατά ένα μέρος) για την βαρύτητα ή για το φως...
Ίσως γιατί η απόδειξη έχει μεγαλύτερη ουσία από το παραμύθι... :D

Παράθεση:

Καποιοι, μεταξυ των οποιων και η Εκκλησια, αφησαν εντεχνα να συμβει αυτο, γιατι ηξεραν οτι ΑΝ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ,
Η εκκλησία χρησιμοποιεί τον ορθολογισμό!!! :eek:
Τώρα έγραψες!!!
Αλήθεια οι αποδείξεις που θα φέρεις για την Ατλαντίδα θα είναι σαν το παραπάνω ανέκδοτο; Η να βάλω καμιά 500αριά ορθολογιστές ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που η εκκλησία κυνήγησε για να γελάσει και το πικραμένο τους χειλάκι;;;

sunborn 16-11-08 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Όσο για τις δικές μου αποδείξεις:
α) Γεωλογικές: το μόνο σημείο στον Ατλαντικό που μπορεί να στηρίξει ένα νησί, είναι η περιοχή των Αζορών. Μπορεί όποιος θέλει να το εξετάσει από το google earth. Βλέπεται στην μεσοωκεάνεια ράχη του Ατλαντικού δεν μπορεί να υπάρξει ήπειρος... Τώρα οι Αζόρες θα μπορούσαν να είναι το νησί που ψοφάνε όλοι να βρουν, μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι: τα γεωλογικά στοιχεία του νησιού δείχνουν ότι παραμένουν ίδια (χωρίς καταβυθίσεις και λοιπά παραμύθια) για 50.000 τουλάχιστον χρόνια.
Δεν αναφέρω φυσικά ότι μία τέτοια βύθιση θα είχε αφήσει παλιρροϊκά στοιχεία όπως του ηφαιστείου της τα οποία θα είχαμε ανακαλύψει...
Θέλετε να το ψάξετε για να δείτε ότι γράφω την αλήθεια;
β) Διατροφολογικές: Μέχρι το 10.000 π.χ. είχαμε παγετώνες σε όλη την Ευρώπη και άρα δεν θα μπορούσαν να καλλιεργηθούν φυτά (όπως το σιτάρι) αυτή την περίοδο. Ακόμα και αργότερα, έπρεπε να φτάσει το 3.000 π.χ για να εγκλιματιστούν τα φυτά στο περιβάλλον της βόρειας Ευρώπης.
Το πλείστον επίσης της τροφής μας (και καλύτερα των αρχαίων) προέρχεται από την ευρύτερη περιοχή της Μεσοποταμίας. Παράδειγμα οι φακές και το σιτάρι. Ήρθαν στην Ελλάδα το 6.000 π.χ περίπου. Από εκεί και πέρα και χάρη στην περίσσεια τροφής αρχίσαμε να βρίσκουμε τις πρώτες μικρές πόλεις στην Ελλάδα, με τους πρώτους οργανωμένους τάφους και φυσικά και τα κτερίσματα...
Θέλετε να το ψάξετε για να δείτε ότι γράφω την αλήθεια;
γ) Δεν έχουμε βρει ακόμα ΠΟΥΘΕΝΑ!!! ΠΟΥΘΕΝΑ!!! στοιχεία από αυτό τον δήθεν πολιτισμό. Ένας πολιτισμός ΓΗΙΝΟΣ έχει τα εξής χαρακτηριστικά: α) εξάπλωση, β) δημιουργία πλούτου, γ) δημιουργία μεγαλείου. Με λίγα λόγια θα βρίσκαμε αποικίες των Ατλάντων ΕΞΩ από την υποτιθέμενη Ατλαντίδα, στην πλευρά του Ατλαντικού για αρχή και φυσικά λιμάνια, πόλεις και φυσικά: ΤΑΦΟΥΣ!!!!
Μηδέν στο πηλίκο εδώ και 150 χρόνια...

Φτάνουν αυτά ή θα ήθελες να εμβαθύνεις; :cool:

1 - Καλα, η Σφιγγα, και τοσα αλλα μεγαλιθικα απομειναρια γιατι να μην ειναι Ατλαντεια υπολειμματα, μιας και οι επιστημονες δεν ξερουν που να τα καταταξουν ? (Παραδειγμα λεω...)
Η Σφιγγα ειναι τουλαχιστον 11.000 ετων, οπως αποδειξαν τη δεκαετια του '90 δυο Αμερικανοι Γεωλογοι που την εξετασαν. (θα το βρω το link...)
Το θεμα ειναι ποιος τους ακουει.
Οπως και εκατονταδες αλλους ανεξαρτητους επιστημονες και ερευνητες.(...αμα δεν μπεις στο κοπαδι, πισσα και πουπουλα...)

2 - Αν ο καταποντισμος της Ατλαντιδας οφειλεται σε καποιο αγνωστο σε εμας οπλο (οπως τα Vimanas που αναφερονται στη Mahabharata), η σε πυρηνικο επεισοδιο φυσικο ειναι να μην υπαρχει τιποτα στο βυθο. (...ασε που υπαρχει και ΠΑΡΑΥΠΑΡΧΕΙ, απλα δεν μας το δειχνουνε γιατι αν ο κοσμακης μαθει την πραγματικη Ιστορια αυτου του Κοσμου,
ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...).

3 - Δεν εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα η Ατλαντιδα να ηταν ενας ΜΗ-ΥΛΙΚΟΣ Πολιτισμος ! (η, παραφραζοντας ενα reagge τραγουδι ...Atlantis is a state of Mind...).

4 - Υπαρχουν αποψεις αρκετα σοβαρες που τοποθετουν την Ατλαντιδα ακομα και 1.000.000 χρονια πριν !

5 - Μία μεγάλη μερίδα επιστημόνων και μελετητών είναι πλέον φανατικά υπερ της άποψης ότι η Ατλαντίδα είναι εγκλωβισμένη κάτω από τους πάγους της Ανταρκτικής και αυτός είναι και ο λόγος ότι έχει χαθεί από προσώπου γης ! Υποστηρίζουν μάλιστα την άποψη ότι λόγω αλλαγων που έγιναν κατά την 11 χιλιετηρίδα π.Χ. και την μετατόπιση του άξονα της Γης (ελλειπτική τροχιά) κλπ. ότι η βυθισμένη πολιτεία ή τα ερείπιά της μετατοπίστηκαν (ο βυθός) και ότι κατά κάποιο τρόπο ταξίδεψαν έως την γεωγραφική περιοχή της Ανταρκτικής όπου και εγκλωβίστηκαν κάτω από τους πάγους. Έχει μία λογική βέβαια, γιατί εξηγεί την ανυπαρξία ερειπίων, μια και είναι σχεδόν αδύνατη η ανασκαφή στην ευρύτερη περιοχή και είναι η μόνη περιοχή που παραμένει ανεξερεύνητη και μη χαρτογραφημένη. Υποτίθεται ότι γίνονται μελέτες και προσπάθειες ανασκαφών... με μεγάλη μυστικότητα (ως συνήθως!)

6 - Οι λίγες γνώσεις που διασώθηκαν ευλαβικά μέσα στα άδυτα των αιγυπτιακών ναών, χάθηκαν με τη πυρπόληση της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας από τους φανατικούς της εποχής.
Κατά πολλούς το μοναδικό κατάλοιπο εκείνου του πολιτισμού είναι η Μεγαλη Πυραμίδα της Γκίζας. Είναι το ΤΕΛΕΙΟ κτίσμα που εμφανίζεται από το πουθενά (λες και φύτρωσε) με τόση συμπυκνωμένη γνώση που ακόμα και σήμερα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί τελείως. Είναι το κτίσμα που οι αραβικοί θρύλοι το τοποθετούν στο βάθος του χρόνου και όπως χαρακτηριστικά λένε ....η Πυραμίδα υπήρχε πριν την αρχή του Χρόνου.....
(Συντομα ομως και αφου ελεγχξω οτι δεν υπαρχει ηδη, θα ανοιξω ειδικο post για την Μεγαλη Πυραμιδα)

7 - Και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού υπάρχουν σεισμικές και ηφαιστειογενείς ζώνες, η ενεργοποίηση των οποίων ήταν αρκετή να προκαλέσει τους πάγους που θα απέφεραν την καταπόντιση του νησιού.

8 - Κατά τις ακτές της Ιβηρικής Χερσονήσου έχουν εντοπισθεί ερείπια πόλεων. Παρόμοια ερείπια υπάρχουν στο βόρειο Ατλαντικό κοντά στα νησιά Μπίμινι και Μπαχάμες.

9 - Η πανίδα των Καναρίων Νήσων και των Αζορών είναι χερσαίου τύπου και όχι νησιωτικού.

(περισσοτερα σε λιγο....) :)

sunborn 16-11-08 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Η εκκλησία χρησιμοποιεί τον ορθολογισμό!!! :eek:
Τώρα έγραψες!!!
Αλήθεια οι αποδείξεις που θα φέρεις για την Ατλαντίδα θα είναι σαν το παραπάνω ανέκδοτο; Η να βάλω καμιά 500αριά ορθολογιστές ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που η εκκλησία κυνήγησε για να γελάσει και το πικραμένο τους χειλάκι;;;

Περαν των αλλων εισαι και ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ.
Η μαλλον εισαι θυμα της ψευτικης Ιστοριας που σου εχουν επιβαλλει εδω και αιωνες.
ΦΥΣΙΚΑ και η Εκκλησια χρησιμοποιησε τον Αριστοτελειο ορθολογισμο για να τα βγαλει περα με τους γεματους γνωση ΜΥΣΤΕΣ των Αρχαιων Μυστηριων, και να υποταξει τους παντες στο Νεο Δογμα.
Μονο που μετα, κατα τους πρωτους αιωνες του Μεσαιωνα τα ξεχασε και αυτα, ακομη και του Χριστου τα αληθινα διδαγματα ξεχασε.
Φυσικο ηταν αφου κατεσφαξαν οσους κατειχαν καποια γνωση απο το παρελθον. (Αραγε γνωριζεις για τη Σκυθοπολη...?)

Καλη Αναρρωση ! :)

ΥΓ. Και για να μην καθομαι και μεταφραζω δες αποδειξεις εδω !

sunborn 16-11-08 16:32

Δες και εδω !
Διοργανωνουν υποβρυχια tours...

Εδω στο Γιουνανισταν μονο αρνηση...στειρα αρνηση για τα παντα...
και γκρινια....πολυ γκρινια...
και καθε φωνη που λεει κατι διαφορετικο, περιγελαται...
...χωρις αποδειξεις... :rolleyes:

Με το σκεπτικο του OANNHSEA, ο καθε ενας μπορει να αμφισβητησει τα παντα, ολη την ανθρωπινη Ιστορια, γιατι σχεδον για καθε περιστατικο υπαρχει τουλαχιστον μια ακομη αποψη. Αυτη του ηττημενου...
Αυτο ομως ειναι η ουσια ? Η μονιμη αμφισβητηση ? Τι κερδιζει κανεις με το να αμφισβητει τα παντα ? ΤΙΠΟΤΑ !
Sorry, αλλα αυτο ειναι ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.