Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

OANNHSEA 05-10-08 20:31

Παράθεση:

Προς τι όλη αυτή η επιθετικότητα? Απόψεις και πληροφορίες καταθέτουμε.
Πρώτον δεν υπάρχει επιθετικότητα.
Ας το δούμε αλλιώς: έρχεσαι στο φόρουμ και δηλώνεις ότι έχεις ένα αμάξι 1400 κυβικών που βγάζει 2000 άλογα... Εγώ τι πρέπει να γράψω; Ότι έχεις άδικο για αυτό και για αυτό το λόγο; Εσύ δεν θα έπρεπε να το ψάξεις εάν είναι αλήθεια πριν το γράψεις ή καλύτερα να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ αυτόν που σου το είπε ή από το έντυπο που το έχεις διαβάσει; Άρα ουσιαστικά ΚΑΙΓΕΣΑΙ μόνο σου γράφοντας μία αηδία... Πόσο δύσκολο είναι να διαβάσει κάποιος τα προηγούμενα θέματα και τις τοποθετήσεις των μελών για να έχει μία άποψη πέρα αυτής των διαφόρων "βιβλίων" του χώρου;
Εγώ κάθε φορά γιατί πρέπει να ξαναγράφω από την αρχή την αλήθεια για να αποδείξω ότι είναι παραμύθια τα γραφόμενα του κάθε χρηματοθήρα και του κάθε λαλημένου;;;
Δεύτερον τι σημαίνει πληροφορία;
Εάν γράψω ότι οι αρχαίοι είχαν ατμόπλοια είναι πληροφορία;
Μπορώ να το αποδείξω; Ή μήπως η "πληροφορία" είναι η κάθε μούρλα του κάθε λαλημένου;
Παράδειγμα τρανταχτό:
""""Στο μουσείο του Ηρακλείου της Κρήτης βρίσκεται ο περίφημος Δίσκος της Φαιστού με τους Ελληνικούς χαρακτήρες""""
Πως μπορεί να το ξέρει κάποιος αυτό όταν ο δίσκος της Φαιστού ΔΕΝ, ΔΕΝ, (επαναλάμβανω) ΔΕΝ έχει μεταφραστεί;;;; Α ναι, ξέχασα ότι έχουμε πάνω από 50 μεταφράσεις του δίσκου, η κάθε μία διαφορετική: από χορούς και λουλούδια, μέχρι την επίσκεψη του Σόλωνα και την ιπτάμενη κατασκευή του Δαιδάλου!!!
Αυτό ονομάζεται παράθεση στοιχείων και απόψεων;;;
Ε τότε να βάλω και εγώ το παραμύθι "τα τρία γουρουνάκια" και να το πω απόδειξη για την Ατλαντίδα... :D
Παράθεση:

Όσο για τον καθηγητή που ειρωνεύτηκες, τον γνωρίζεις? Έχεις διαβάσει κάποιο βιβλίο του ή κάτι σχετικά με το έργο του? Υποθέτω πως όχι.
Δεν χρειάζεται να τον ξέρω - δεν χρειάζεται να τον έχω διαβάσει...
Απλά μπορώ, είμαι σε θέση (ή όπως αλλιώς μπορείς να το καταλάβεις), να ξέρω ποιοί είναι οι λαλημένοι και ποιοί όχι. Άσε βέβαια που έχω ιδία πείρα από λαλημένους προφέσορες - μηχανολόγους και μη...
Όταν λοιπόν έρχεται και γράφει κάτι, θα πρέπει να το αποδείξει τα γραφόμενα του. Μήπως λοιπόν ο προφέσορας μπορεί να μας το αποδείξει με τρόπους βιολογικούς, ανθρωπολογικούς, επισιτιστικούς, αρχαιολογικούς ή με κάποιο άλλο τρόπο, ότι έχει δίκιο; Εμπρός λοιπόν, βάλε χωρία από το έργο του εδώ, που να υποστηρίζουν την άποψη του ή χτύπα του ένα τηλέφωνο να έρθει να μιλήσει προσωπικά στο φόρουμ...
Ή μήπως στο τέλος πιστεύεις ότι μία άποψη από τον κάθε προφέσορα είναι αρκετή για να πιστέψουμε τα γραφόμενα του;;;

Παράθεση:

Σεβάσου κι εσύ και όλοι οι παρόμοιοι εδώ, την προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου.
Όχι αγαπητέ μου - δεν σέβομαι κανένα λαλημένο...
Σέβομαι μόνο τους ανθρώπους που ψάχνουν και ερευνούν και το κυριότερο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ τα λεγόμενα τους... Αυτοί είναι σοβαροί και ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ...
Μήπως δεν έχω κάνει λάθη; Έχω - και έχω ζητήσει και συγγνώμη. ΜΕΤΑ όμως την απόδειξη των γραφόμενων των διαφόρων ομιλητών...

Λοιπόν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι γραφόμενα από λαλημένους και αναμασήματα θεωριών 150 και πλέον ετών ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;;;

bahamut 05-10-08 20:45

oannhsea ξερουμε τις αποψεις σου καθως στην ουσια τις προσαρμοζεις σε οποιο θεμα απαντας..οταν ομως μιλας για λαλημενους και κρινεις με τετοια ευκολια τους αλλους μηπως ξεπερνας τα ορια?ο σεβασμος ειναι καθολικος προς ολους τους ανθρωπους.παψε να εισαι τοσο ισχυρογνωμων και αλλαζονας γιατι στο κατω κατω δεν εχει κανενας ορεξη να διαβαζει ποστ γεματα επιθετικοτητα και προσβολες..στο φορουμ του μεταφυσικου εισαι ρε παιδι μου..λογικο ειναι να ακους εδω μεσα μη καθολικα αποδεκτες αποψεις.αμα σε χαλαει μπορεις παντα να φυγεις..εγω προσωπικα πειραχτηκα απο την απαντηση που εδωσες και ας μην απευθυνοταν σε μενα γιαυτο ηρεμησε λιγο..

OANNHSEA 05-10-08 21:13

Παράθεση:

παψε να εισαι τοσο ισχυρογνωμων και αλλαζονας γιατι στο κατω κατω δεν εχει κανενας ορεξη να διαβαζει ποστ γεματα επιθετικοτητα και προσβολες
Γιατί είμαι ισχυρογνώμων; Γιατί ζητάω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για την δήθεν Ατλαντίδα;;;
Τόσο παράλογο είναι πλέον η ύπαρξή αποδείξεων;
Φτάνει μόνο να είσαι προφέσορας και όλα τελείωσαν; Είσαι ο θεός της γνώσης και κανείς δεν μπορεί να σε αμφισβητήσει;
Ή μήπως είσαστε ΕΣΕΙΣ που ποτέ δεν ψάχνετε να δείτε εάν όλα όσα γράφουν οι διάφοροι (ακόμα και οι αρχαίοι μας συγγραφείς, μια και μιλάμε για την Ατλαντίδα) είναι αλήθεια και τους κάνετε θεούς που πρέπει να προσκυνάμε και να πιστεύουμε;;;
Είμαι αλαζόνας που γράφω ότι ο κάθε ένας που γράφει μία άποψη θα πρέπει να την αποδεικνύει και ύστερα ΕΜΕΙΣ θα πρέπει να κάνουμε την έρευνα μας για να δούμε εάν οι αποδείξεις αυτού του ατόμου είναι σωστές;;;
Haloooo, μήπως έχετε ακούσει τι είναι πείραμα και τι απόδειξη;


Αλλά μάλλον... Όχι, όχι το βρήκα - Σας χαλάω τα όνειρα και τα πιστεύω σας, ζητώντας αποδείξεις...
Α να χαθώ ο βάρβαρος... :D
Δεν σας αφήνω να κοιμηθείτε αγκαλιά με τα κείμενα των αρχαίων συγγραφέων και τα πιστεύω του κάθε σύγχρονου λαλημένου...
Τς, τς...
Μήπως έχετε καταλάβει ότι είναι φόρουμ μεταφυσικού και ΟΧΙ φόρουμ παραμυθολογίας;;;
Μήπως έχετε καταλάβει ότι εδώ χρειάζονται και αποδείξεις και όχι μόνο τα τρελά όνειρα του κάθε λαλημένου;
Ή μήπως πιστεύεται ότι εδώ θα διαβάσετε ένα ωραίο παραμύθι πριν πάτε για ύπνο το βράδυ;;;
Αλλά πριν πάτε για ύπνο δεν μπορείτε να διαβάζετε ποστ γεμάτα προσβολές και επιθετικότητα...
Ανοησίες ότι το αλφάβητο των Μάγια είναι ίδιο με το ελληνικό μπορείτε να διαβάζετε και δεν σας χαλάει καθόλου - είναι ωραίο παραμύθι...
Προφανώς δεν μπορείτε να διαβάζετε μία φωνή που σας λέει "ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ..." λίγο πριν να πέσετε στις αγκάλες του Μορφέα...

ΕΔΩ όμως μιλάμε για την ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ με αποδείξεις...
Έχετε κάποια απόδειξη για αυτό ή θα αρχίσουμε πάλι τα ίδια από την αρχή;;;

bahamut 05-10-08 21:26

ξερεις καλα οτι δεν αναφερθηκα σε αυτο που ειπες για τις αποδειξεις-πραγμα με το οποιο συμφωνω και εγω απολυτα αλλα για οσα ειπες σχετικα με τους λαλημενους..συμφωνω με το περιεχομενο των οσων λες αλλα βρισκω τον τροπο σου εριστικο

R-b-t3r 05-10-08 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elise Carrington
To 9.000 βασιζεται σε οσα λεει ο Αιγυπτιος ιερεας στον Σολωνα συμφωνα με τον Πλατωνα. Για να ακριβολογουμε, του λεει 9.000 χρονια πριν απο τοτε οποτε 11.500 πριν απο την σημερινη εποχη.

Ως εδώ καλά.

Παράθεση:

Το 90.000 και το 900.000 βασιζονται σε δικα μου συμπερασματα. Απο οσα διαβασα μεχρι τωρα, θεωρω σχεδον απιθανο να ειχε συμβει μια τοσο κοσμοιστορικη καταστροφη την εποχη εκεινη.
Αγαπητή Elise θα ήθελα σε παρακάλώ να μας εξηγήσεις που βασίζεις τις χρονολογίες αυτές.
Σύμφωνα με δικά μου συμπεράσματα η γή είναι επίπεδη. ;) Δεν ξέρω αν με πιάνεις...

Παράθεση:

Τα στοιχεια που μας δινει η γεωλογια δεν συναδουν. Επισης, αν η Ατλαντιδα ηταν ενας τοσο προηγμενος πολιτισμος οπως αναφερουν οι πηγες/θρυλοι, θα επρεπε να ειχε επηρεασει και τον υπολοιπο πλυθυσμο του πλανητη πραγμα ομως που δεν συνεβει πριν 11.500 χρονια. Αν ειχε συμβει, θα ειχαμε πολλα στοιχεια, αν και προιστορικα, απο ανασκαφες κλπ.
Πολύ σωστά.

Παράθεση:

Ισως λοιπον ο Σολωνας εσκεμμενα μετεφερε στα 9.000 χρονια πριν τον πολιτισμο ενω ο ιδιος ηξερε οτι η πραγματικη Ατλαντιδα ειχε υπαρξει πολυ παλιοτερα. Και αν οντως ετσι ηταν, ειναι λογικο να μην εχουμε αρχαιολογικα ευρυματα γιατι απλα μιλαμε για πολυ πολυ παλια...
Και αυτό μπορεί να συμβαίνει αλλά και πάλι οι χρονολογίες (90.000 ή 900.000) είναι λίγο ξεκάρφωτες και εξηγούμαι: Η περιόδος που αναφέρεις, ανήκει στην Πλειστόκαινο εποχή που σημαίνει ότι η Ατλαντίδα και να υπήρχε θα καλυπτόταν από πάγους. Ένα το κρατούμενο. Να σημειωθεί ότι η εξέλιξη του Homo sapiens συνέβει κάπου μεταξύ 400.000 με 250.000 χρόνια πριν. Άρα το 900.000 χρόνια πριν είναι πολύ τραβηγμένο. Δύο τα κρατούμενα.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution
http://en.wikipedia.org/wiki/Pleistocene

Litsa 05-10-08 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
...Κι αν ολα αυτα ηταν ακομη ενας μυθος απο τον κοσμο των Ιδεων του Πλατωνα;

Ρίχνοντας μια ματιά έπεσα πάνω σε αυτό που έγραψε πριν 2 χρόνια ο beetlejuice και σε αυτό που έγραψε ο R-b-t3r
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δεν χρειάζεται κάποιος να αμφισβητήσει τον Πλάτωνα, αλλά την πηγή του Πλάτωνα.

Από όσα έχω διαβάσει, πιο σοβαρή εξήγηση που βρήκα είναι η εξης

Ο Πλάτωνας είχε γράψει τους Νόμους και την Πολιτεία όπου εκεί έδινε ποια θα έπρεπε
να ήταν τα χαρακτηριστικά μιας τέλειας κοινωνίας με ευτυχισμένους πολίτες
(οι δούλοι κατά τον Πλάτωνα και Αριστοτέλη δεν συμπεριλαμβάνονται στους πολίτες,
άσχετο αλλά είναι θέμα να συζητηθεί αλλού)

Η υπόθεση της Ατλαντίδας θυμίζει πάρα πολύ έντονα μια ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα
αλλά όχι κάπου κοντά στην Ελλάδα αλλά σε ένα τόπο μακρινό, μυθικό, εξωτικό και
γεμάτο μυστήριο. Και όχι πέρσι ή πρόπερσι αλλά πριν 9000 χρόνια στρόγγυλα.

Και χρονικά αλλά και γεωγραφικά, όποιος Αθηναίος θέλει εκείνη την εποχή να
διασταυρώσει την πληροφορία του Πλάτωνα που του την είπε ο Σόλωνας που του το
είπε ο Αρχιερέας της Αιγύπτου που και αυτού του το είπε ο προηγούμενος Αρχιιερέας
που και αυτού του το είπε ο γείτονας και πάει λέγοντας, απλά δεν μπορεί να το
ελέγξει.

Η Ατλαντίδα του Πλάτωνα λοιπόν ίσως αποτελούσε ένα ψευδοιστορικό "όπλο"
για να προπαγανδίσει υπέρ της τέλειας Πολιτείας του. Ίσως και ο ίδιος κατάλαβε
το μάταιο και την εγκατέλειψε... έμειναν οι διαχρονικοί Ατλαντολόγοι να ψάχνουν.

@ Rbt3rр, : δεν είναι ο Πλάτωνας και καμιά ακλόνητη ιστορική αυθεντία, έχει πει ουκ ολίγες ανακρίβειες και άτοπα και περίεργα...
Όπως έχω αναφέρει και στο ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗΣ θεωρώ ιδιαίτερα
υπερεκτιμημένη την συμβολή του


με

teoilio 07-10-08 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Η Ατλαντίδα του Πλάτωνα λοιπόν ίσως αποτελούσε ένα ψευδοιστορικό "όπλο" για να προπαγανδίσει υπέρ της τέλειας Πολιτείας του. Ίσως και ο ίδιος κατάλαβε το μάταιο και την εγκατέλειψε... έμειναν οι διαχρονικοί Ατλαντολόγοι να ψάχνουν

Επειδή δεν είναι μέθοδος που χαρακτηρίζει το Πλάτωνα, έχω τις επιφυλάξεις μου. Μπορεί να μην είναι ψευδοιστορικό μπορεί όμως να είναι αλληγορικό, και σας παραπέμπω σε ένα παλιότερο post μου σχετικά με το θέμα αυτό

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...2&postcount=24

Mallen 07-10-08 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Επειδή δεν είναι μέθοδος που χαρακτηρίζει το Πλάτωνα, έχω τις επιφυλάξεις μου. Μπορεί να μην είναι ψευδοιστορικό μπορεί όμως να είναι αλληγορικό, και σας παραπέμπω σε ένα παλιότερο post μου σχετικά με το θέμα αυτό

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...2&postcount=24

εγώ πάλι...
Να πω την Αλήθεια, πρώτα διάβασα τον Τσάρλς Μπέρλιτζ και μετά...τον "Τίμαιο" του Πλάτωνα!

Και στις δυο περιπτώσεις...αναρωτιόμουνα πάντα: ΟΝΤΩΣ λέγεται Ατλαντίδα, αυτό που χάθηκε; Κι αν απλά αναφερόταν σε μια ΗΔΗ γνωστή χώρα της Μεσογείου, αλλάζοντας το όνομα της -χάριν διδασκαλίας;(και ΔΕΝ εννοώ τη Κύπρο, τη Θήρα ή την Μινωϊκή Κρήτη) Ο.Κ. άλλη κουβέντα πάλι ανοίγω (που έχει ξαναγίνει...)με αυτό το ερώτημα. Και ξέρετε κάτι άλλο; Οι μισοί από σας θα ταλαιπωρείστε για καιρό με το αίνιγμα της Ατλαντίδας και οι υπόλοιποι μισοί απλά...ευτυχώς ξεμπερδέψατε (& ασχολείστε πλέον με άλλα πιο σοβαρά πράγματα...) :D :p

Litsa 07-10-08 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Μπορεί να μην είναι ψευδοιστορικό μπορεί όμως να είναι αλληγορικό,

Καλά, και αλληγορικό να το πούμε (αντί ψευδοιστορικό) η ουσία δεν αλλάζει.

Ο ένας λέει κάτι αλληγορικά πυροδοτεί όμως κύκλους ερευνών που δεν είναι
συμβολικές αλλά πραγματικές έρευνες και θεωρίες για πραγματική βυθισμένη ήπειρο.

Φυσικά ξέρουμε ότι στην διάρκεια της ζωής της Γης πολλές γεωλογικές
ανακατατάξεις έχουν συμβεί όμως καμία από αυτές δεν έγινε τα τελευταία
20Κ χρόνια (μεγέθους καταβύθισης ηπείρου).


edit
Διάβασα το νούμερο 24, προχτές διάβασα μόνο ως περίπου το 20 και το έκλεισα, οκ, θα μπορούσα να συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με το ότι ειναι
αλληγορικό αλλά καθώς καταλαβαίνεις η ερμηνεία της ενός συμβολικού
μύθου μπορεί να δώσει άφθονα ηθικά διδάγματα αλλά ελάχιστα ή και καθόλου
ιστορικά.

Το ζητούμενο με την Ατλαντίδα είναι ότι κάποιο όλα αυτά τα παίρνουν
τοις μετρητοίς και βουτάνε με υποβρύχια στα βάθη του Ατλαντικού και
δίνουν υλικό σε μυθομανείς να ανακυκλώνουν αστήρικτα πράγματα.

Δες ας πούμε και τι δεν έχει πει ο κύριος Σκανδάλης για την Ατλαντίδα
που υποτίθεται είναι ερευνητής και συγγραφέας... και σκέπτομαι μετά,
αν αυτός ο άνθρωπος, αντί να γράφει ιστορικά πονήματα για την Ατλαντίδα,
καθόταν και έγραφε κανονικά μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας,
δεν θα αποσπούσε τις καλύτερες κρητικές και δεν θα είχε φοβερές πωλήσεις;

Παρόλα αυτά προτιμάει το δήθεν ιστορικό ανακατεύοντας μύθους και
παραμύθια. Έτσι κάνουν και πολλοί άλλοι σαν τον Τσαρλς Μπερλίτζ που
ανέφερε και ο κύριος Τάκης.

Bilibakos 08-10-08 00:26

Μια αλλη εκδοχη της Ατλαντιδας, λιγοτερο γνωστη, ειναι να ονομαζοταν ετσι η Κινα... Ειναι η μοναδικη χωρα που θα μπορουσε να τραβηξει τοσο ενδιαφερον απο εναν αλλο λαο, με εντελως διαφορετικη κουλτουρα. Δεν ειναι απιθανο να την επισκεφτηκε μια ομαδα ανθρωπων απο την Μικρα Ασια για εμποριο και να θαμπωθηκε απο την αιγλη μιας -ουτως ή αλλως- εξελιγμενης χωρας. Ειναι γνωστο οτι η ιστορια της <<γραφει>> απο το 5000 πΧ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.