Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Θεωρία πρόγνωσης σεισμών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2997)

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ 07-10-07 16:47

Θεωρία πρόγνωσης σεισμών
 
Το τρίγωνο των Βερμούδων έχει άμεση σχέση με τους σεισμούς. Δείτε τη θεωρία Τσιάπα (www.tsiapas.gr) . Θέλω να ενημερώσω όλους τους φίλους του forum, ότι με βάση τη θεωρία Τσιάπα, με αφετηρία σεισμό 6,3 ρίχτερ που σημειώθηκε στον κόλπο Καλιφόρνιας Μεξικό την 1 Σεπτεμβρίου 2007, αναμένεται σεισμός ανάλογου μεγέθους στην Ελλάδα γύρω στις 24 Οκτωβρίου. Η πρόβλεψη ακυρώνεται ως προς το μέγεθος τουλάχιστον, αν γύρω στις 18 Οκτωβρίου εκδηλωθεί ισχυρή σεισμική ή ηφαιστειακή δραστηριότητα στην Ιταλία.

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
Συντονιστής του Ε.Σ.Σ.Ε. (ελληνικός σύλλογος σεισμολογικών ερευνών)
Τηλ. συλλόγου 6948206690

KANE 07-10-07 17:16

Εγώ πάλι, οφείλω να πω ότι δεν κρίνω σωστό να δημοσιοποιούνται αυτές οι θεωρίες, όχι επειδή εν ανάγκη δεν είναι σωστές (άλλωστε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω κάτι τέτοιο), αλλά γιατί είτε το θέλουμε είτε όχι τρομοκρατούν. Φανταστείτε δηλαδή πολύ απλά να μη γίνει κάτι στις 24 του μήνα. Τσάμπα φόβος, τσάμπα τρομοκρατία...

Με λίγα λόγια, λέω ότι καλό θα είναι τέτοιες θεωρίες να φτάνουν από αυτούς που τις αναπτύσουν στους αρμόδιους (βεβαίως και να γίνεται αυτό!), αλλά όχι -έτσι απλά- στον κόσμο.

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ 07-10-07 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KANE
Εγώ πάλι, οφείλω να πω ότι δεν κρίνω σωστό να δημοσιοποιούνται αυτές οι θεωρίες, όχι επειδή εν ανάγκη δεν είναι σωστές (άλλωστε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω κάτι τέτοιο), αλλά γιατί είτε το θέλουμε είτε όχι τρομοκρατούν. Φανταστείτε δηλαδή πολύ απλά να μη γίνει κάτι στις 24 του μήνα. Τσάμπα φόβος, τσάμπα τρομοκρατία...

Με λίγα λόγια, λέω ότι καλό θα είναι τέτοιες θεωρίες να φτάνουν από αυτούς που τις αναπτύσουν στους αρμόδιους (βεβαίως και να γίνεται αυτό!), αλλά όχι -έτσι απλά- στον κόσμο.

Με την πρώτη μέθοδο της θεωρίας (www.tsiapas.gr) έχουν προβλεφθεί όλοι οι μεγάλοι σεισμοί της Ελλάδας εδώ και τριάντα χρόνια. Μπορείτε να δείτε στις ανακοινώσεις όλες τις προβλέψεις που επαληθεύτηκαν. Με το σύλλογο που έχουμε ιδρύσει ερευνητές ερασιτέχνες και επαγγελματίες, καθώς επίσης και επιστήμονες διαφόρων ειδικοτήτων, προσπαθούμε να συνθέσουμε όλα τα πρόδρομα φαινόμενα που αφορούν τον ακριβή προσδιορισμό του επικέντρου.Έχουμε τοποθετήσει ηλεκτρονικά θερμόμετρα σε γεωτρήσεις (λίγα για την ώρα) σε κάποια σημεία στη δυτική Ελλάδα, για την ανίχνευση αλλαγής της θερμοκρασίας των υπόγειων υδάτων, που είναι το πιο αξιόπιστο πρόδρομο φαινόμενο. Όποιος θέλει να βοηθήσει πάνω σ’αυτή την έρευνα από την περιοχή του, μπορεί να επικοινωνήσει με το σύλλογο για περισσότερες πληροφορίες.

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
Συντονιστής του Ε.Σ.Σ.Ε.
Τηλ.συλλόγου 6948206690

07-10-07 22:09

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΕ δεν είναι
ΑΔΟΚΙΜΟ να παρουσιάζεις οτι θα γίνει σεισμος στην ΕΛΛΑΔΑ και μάλιστα ως
προς το μέγεθος ?????

Μάλιστα την στιγμή που είμαστε μια σεισμογενης χώρα και γίνονται (εάν δεν
με απατά η μνήμη μου) χιλιαδες σεισμοι κάθε χρονο.

Ευχαριστώ.

KANE 07-10-07 23:22

Κύριε Χαραλαμπόπουλε,

Όπως είδατε, δεν έκανα καμία προσπάθεια να απορίψω τη θεωρία που μας παραθέσατε. Άλλωστε όπως προείπα, δεν έχω τη γνώση να μιλήσω για κάτι τέτοιο. Εκείνο που είπα και θα ήθελα εάν έχετε την καλοσύνη να τοποθετηθείτε, είναι πως δεν είναι καθόλου όμορφο για τον πολίτη το να ακούει ένα σενάριο τόσο τρομακτικό, το οποίο να παρουσιάζεται από το δημιουργό του ως βέβαιο και αληθές. Και ξέρετε, παίζουν στον κόσμο μας τόσα σενάρια για το μέλλον μας (π.χ. κομήτης θα χτυπήσει τη γη, γρύπη που θα μας καταφάει όλους :D κ.α.), που αν τα παίρναμε όλα "τοις μετρητοίς" θα έπρεπε να καθήσουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένουμε την καταστροφή.

Λίγο πιο πάνω είπα: Με λίγα λόγια, λέω ότι καλό θα είναι τέτοιες θεωρίες να φτάνουν από αυτούς που τις αναπτύσουν στους αρμόδιους (βεβαίως και να γίνεται αυτό!), αλλά όχι -έτσι απλά- στον κόσμο.

Δε νομίζετε ότι κάπως έτσι θα έπρεπε να γίνεται;

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ 07-10-07 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΕ δεν είναι
ΑΔΟΚΙΜΟ να παρουσιάζεις οτι θα γίνει σεισμος στην ΕΛΛΑΔΑ και μάλιστα ως
προς το μέγεθος ?????

Μάλιστα την στιγμή που είμαστε μια σεισμογενης χώρα και γίνονται (εάν δεν
με απατά η μνήμη μου) χιλιαδες σεισμοι κάθε χρονο.

Ευχαριστώ.

Εμείς αναφερόμαστε σε σεισμούς πάνω από 5 ρίχτερ και για συγκεκριμένο χρόνο. Με τη συνεργασία όλων των ερευνητών που ασχολούνται με τα πρόδρομα φαινόμενα, ευελπιστούμε ότι σύντομα θα είμαστε σε θέση να προσδιορίζουμε με ακρίβεια και το επίκεντρο των επερχόμενων ισχυρών σεισμών. Επίσης εδώ και 30 χρόνια που οι προβλέψεις ανακοινώνονται σε συνέδρια,εφημερίδες, τηλεόραση και ραδιόφωνο, όχι μόνο δεν τρομοκρατήθηκε κανένας αλλά σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις (3 Μαρτίου 1981 και 7 Σεπτεμβρίου 1999), σώθηκαν άνθρωποι κατά δήλωσή τους. Χιλιάδες μικροί σεισμοί γίνονται κάθε μέρα, διότι ο φλοιός λόγω διαφορικής περιστροφής από την πυρόσφαιρα, πάλλεται σε όλα τα μήκη και πλάτη.( Δες σχήματα και θεωρία).
Η ανάρτηση έγινε για τις παρατηρήσεις σας, υποδείξεις σας και διορθώσεις σας.

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
Συντονιστής του Ε.Σ.Σ.Ε.
Τηλ. συλλόγου 6948206690

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ 08-10-07 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KANE
Κύριε Χαραλαμπόπουλε,

Όπως είδατε, δεν έκανα καμία προσπάθεια να απορίψω τη θεωρία που μας παραθέσατε. Άλλωστε όπως προείπα, δεν έχω τη γνώση να μιλήσω για κάτι τέτοιο. Εκείνο που είπα και θα ήθελα εάν έχετε την καλοσύνη να τοποθετηθείτε, είναι πως δεν είναι καθόλου όμορφο για τον πολίτη το να ακούει ένα σενάριο τόσο τρομακτικό, το οποίο να παρουσιάζεται από το δημιουργό του ως βέβαιο και αληθές. Και ξέρετε, παίζουν στον κόσμο μας τόσα σενάρια για το μέλλον μας (π.χ. κομήτης θα χτυπήσει τη γη, γρύπη που θα μας καταφάει όλους :D κ.α.), που αν τα παίρναμε όλα "τοις μετρητοίς" θα έπρεπε να καθήσουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένουμε την καταστροφή.

Λίγο πιο πάνω είπα: Με λίγα λόγια, λέω ότι καλό θα είναι τέτοιες θεωρίες να φτάνουν από αυτούς που τις αναπτύσουν στους αρμόδιους (βεβαίως και να γίνεται αυτό!), αλλά όχι -έτσι απλά- στον κόσμο.

Δε νομίζετε ότι κάπως έτσι θα έπρεπε να γίνεται;

Ευχαριστώ θερμά για τις υποδείξεις σας. Ο σκοπός μας δεν είναι να τρομοκρατήσουμε τον κόσμο. Σκοπός μας είναι η αναζήτηση συνεργατών στην έρευνα που κάνουμε για τον ακριβή προσδιορισμό του επικέντρου του σεισμού.Η θεωρία είναι γνωστή εδώ και τριάντα χρόνια. Έχει δημοσιευθεί σε παγκόσμια συνέδρια και επιστημονικά περιοδικά πολλές φορές.Ο καθένας μπορεί μόνος του να ερευνήσει και να προβλέψει ένα σεισμό.
Άλλωστε πιστεύω ότι είναι δικαίωμα όλων να γνωρίζουν!

ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
Συντονιστής του Ε.Σ.Σ.Ε.
Τηλ. συλλόγου 6948206690

08-10-07 10:39

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΕ αναφέρεις....
<<Επίσης εδώ και 30 χρόνια που οι προβλέψεις ανακοινώνονται σε
συνέδρια,εφημερίδες, τηλεόραση και ραδιόφωνο, όχι μόνο δεν τρομοκρατήθηκε
κανένας αλλά σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις (3 Μαρτίου 1981 και 7
Σεπτεμβρίου 1999), σώθηκαν άνθρωποι κατά δήλωσή τους.>>

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω σε αυτό που αναφέρεις...
Στον σεισμό του 1981 και τραυματίστικαν άτομα αλλά είχαμε και 2 θανάτους.
Αλλά ταυτόχρονα τρομοκρατίθηκε ο κόσμος....
Μην ξεχνας πως πολλοί εμενα σε σκηνές στα πάρκα πάνω απο 2 μήνες.

Όσο για το 1999 τα αποτελέσματα τα είδαμε...

Για την πρόγνωση σύμφωνα με αναφορές σεισμολόγων πως ΑΣΦΑΛΗΣ
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΣΕΙΣΜΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι εαν έχεται καταθέση σε συνέδρια
σεισμολόγων όλα αυτα που αναφέρεται και τί ακριβώς έγινε.

Αυτά τα αναφέρω όχι βεβαια για να μειώσω κατ' ουδένα τρόπο την όποια
προσπάθεια γίνεται στην πρόγνωση των σεισμων.

Ευχαριστώ.

Akalyptos 08-10-07 13:07

Για σιγά ρε παιδία , ψυχραιμία , μην τον "φαμε" τον άνθρωπο.
Έθεσε ένα θέμα με συγκεκριμένο επιχείρημα.
Το αν το δεχόμαστε ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Προσωπικά , αν και δεν έχω την απαραίτητη τεχνογνωσία , πιστεύω ότι η συγκεκριμένη θεωρία έχει "βάση" και αυτό γιατί από όσα έχω διαβάσει πράγματι υπάρχει μεταβολή στην θερμοκρασία του υπόγειου υδροφόρου ορίζοντα , λόγο της ηφαιστειακής (λάβα) δραστηριότητας.
Τώρα αν μπορούμε με αυτή την μέθοδο να εξάγουμε αυτό το οποίο θεωρούν ως βασική προϋπόθεση για την κατονομασία ως "πρόβλεψη" οι σεισμολόγοι , θα δείξει.
Εμένα μου φτάνει να ξέρω το αναμενόμενο μέγεθος και τον χρονικό ορίζοντα και πιστεύω ότι και την πολιτική προστασία θα την φτάνει αυτό ώστε να "μπαίνει" σε αυξημένη επιχειρησιακή ετοιμότητα.

xontro_mpizeli 08-10-07 15:25

Το πρόβλημα της πρόγνωσης των σεισμών υφίσταται κ παραμένει.

Τα τελευταία χρόνια όμως έχουν αναπτυχθεί μοντέλα από επιστήμονες κ ερευνητές που είναι ικανά να δώσουν ελπίδες στην επιστημονική κοινότητα ώστε η πρόβλεψη των σεισμών να αποτελεί ρεαλιστικό στόχο.


Η πρόγνωση των σεισμών γίνεται δύσκολη γιατί δεν έχουμε ακόμα τις γνώσεις της φυσικής διαδικασίας που πραγματοποιείται στους χώρους των σεισμών.
Πρέπει να μπορέσουμε να μετρήσουμε με ακρίβεια τόσο την ταχύτητα της σχετικής κίνησης των λιθοσφαιρικών πλακών όσο κ την αντοχή των πετρωμάτων ώστε να υπολογίσουμε τον χρόνο θραύσης τους. Επίσης, πρέπει να γίνουν αντιληπτά πρόδρομα φαινόμενα που λαμβάνουν μέρος πριν την εκδήλωση των σεισμών.


Έρευνες γίνονται κ θα συνεχίσουν να γίνονται. Δεν μπορούμε ακόμα να πούμε με σιγουριά ότι την τάδε μέρα, την τάδε ώρα θα γίνει σεισμός με επίκεντρο το τάδε σημείο.
Σίγουρα, όμως, τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυθχεί πολλές θεωρίες με βάση εργαστηριακών ερευνών και έτσι αισιοδοξούμε σε καλύτερα αποτελέσματα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.