Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αρνητικός τύπος αίματος (παράγοντας RH) και Εξωγηινη ιστορία (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3518)

Belthazor 17-02-08 18:49

Αρνητικός τύπος αίματος (παράγοντας RH) και Εξωγηινη ιστορία

Τον αρνητικό παράγοντα RH ( 0 Ρέζους αρνητικό )έχουν κατά προσέγγιση 14 τοις εκατό του παγκόσμιου πληθυσμού. Πού αυτή η υποτιθέμενη μεταλλαγή είχε την αρχή της? Θα μπορούσε να υπάρχει κάποια αλήθεια στο ότι μερικοί, με αυτό το αίμα, έχουν γνωρίσματα που άλλοι δεν έχουν, όπως οι μεγαλύτερες ψυχικές δυνατότητες, το χρώμα ματιών, το χρώμα τρίχας και η Εξωγήινη επαφή.

Σκέπτομαι ότι εάν πάρετε το μισό DNA ενός ''Γκρίζου'' και το μισό DNA ενός μεγάλου πίθηκου και δημιουργήσετε μια ύπαρξη που πιθανώς να είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με έναν σύγχρονο άνθρωπο.

Γενικά εμείς είμαστε πιθανώς μισοί, μεταξύ των δύο από την άποψη της δύναμης, της νοημοσύνης και των ''ομορφιάς''! :D

Τώρα που το πάω, λοιπόν, είναι γνωστό πως πολλοί επιστήμονες σήμερα λένε πως η ζωή στη Γη προσήλθε από ''έξω'' ( βακτήρια μέσω μετεωριτών ). Τώρα λέω μήπως αυτό το έξω ήταν πιο πολύ σαν τα μικρά γκρι ανθρωπάκια, και το DNA τους έμοιαζε με το 0 ρέζους αρνητικό.. γι' αυτό και τα χαρακτηριστικά..

Απόψεις? :confused:

Τάκης Παπαδόπουλος 17-02-08 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Τον αρνητικό παράγοντα RH ( 0 Ρέζους αρνητικό )έχουν κατά προσέγγιση 14 τοις εκατό του παγκόσμιου πληθυσμού. Πού αυτή η υποτιθέμενη μεταλλαγή είχε την αρχή της? Θα μπορούσε να υπάρχει κάποια αλήθεια στο ότι μερικοί, με αυτό το αίμα, έχουν γνωρίσματα που άλλοι δεν έχουν, όπως οι μεγαλύτερες ψυχικές δυνατότητες, το χρώμα ματιών, το χρώμα τρίχας και η Εξωγήινη επαφή.

Σκέπτομαι ότι εάν πάρετε το μισό DNA ενός ''Γκρίζου'' και το μισό DNA ενός μεγάλου πίθηκου και δημιουργήσετε μια ύπαρξη που πιθανώς να είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με έναν σύγχρονο άνθρωπο.

Γενικά εμείς είμαστε πιθανώς μισοί, μεταξύ των δύο από την άποψη της δύναμης, της νοημοσύνης και των ''ομορφιάς''! :D

Τώρα που το πάω, λοιπόν, είναι γνωστό πως πολλοί επιστήμονες σήμερα λένε πως η ζωή στη Γη προσήλθε από ''έξω'' ( βακτήρια μέσω μετεωριτών ). Τώρα λέω μήπως αυτό το έξω ήταν πιο πολύ σαν τα μικρά γκρι ανθρωπάκια, και το DNA τους έμοιαζε με το 0 ρέζους αρνητικό.. γι' αυτό και τα χαρακτηριστικά..

Απόψεις? :confused:

Μμμμμ... Μάλλον Γενετιστές Βιοφυσικοί θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν πάνω στο ζήτημα των δύο "Ρέζους" του αίματος και στο τι ενδεχομένως σημαίνει αυτό βιολογικά.
Κάθε άλλη άποψη, κατά την γνώμη μου, μάλλον θα πάσχει, αν μη τι άλλο λόγω έλλειψης επιστημονικής τεκμηρίωσης, μιά και το θέμα δεν είναι κάτι που δεν αντιμετώπισε σαν ζήτημα η συμβατική Επιστήμη - όχι ότι αυτή είναι και η πανάκεια της ανθρώπινης Γνώσης.....

violinist 17-02-08 19:33

Η θεωρία ότι η ζωή ήρθε στη γή έξω από αυτήν δεν ξέρω κατά πόσο έχει περισσότερες πιθανότητες να ισχύει από το να δημιουργήθηκε η ζωή εντός της γης, αυτό το πιστεύω γιατί το DNA ή καλυετρα το αρχικό RNA, δλδ μονόκλωνο DNA, είναι εύκολο να δηλιυργηθεί στη γη, γιατί τα κατάλληλα συστατικά υπήρχαν. Ακόμα και ο Carl Sagan, κατάφερε να κατασκευάσει τα πρώτα συστατικά αυτών των μεγαλομορίων μέσα σε μια ειδική γυάλα σε εργαστήριο που περιείχε ακριβώς τα συστατικά που περιείχε η γή πριν εκατομμύρια χρόνια όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι πρώτοι απλούστατοι μονοκοίτταροι οργανισμοί.
Το ρέζουν, είναι το αντιγόνο που έχουν τα ερυθρά μας αιμοσφαίρια, η ομόδα αίματος ρέζους αρνητικό απλά δεν έχει το αντιγόνο, βέβαια (ακόμα) δεν ξέρω πότε έγινε η αλλαγή, αν δεν έγιναν και τα rh+ rh- παράλληλα. Αυτό που ξέρω πάντως, είναι ότι κατα τη διάρκεια της ζωής μας το αν έχουμε ή όχι αντιγόνο, μπορεί να αλλάξει από κάποια βαριά ασθένεια ή μόλυνση.
Αλλά το να λέμε ότι το rh+ είναι πιο "ανθρώπινο" από το rh- είναι άκρως τραβηγμένο και λάθος.

Εγώ έχω B-...

Belthazor 17-02-08 19:33

Εγω δεν ζηταω την επιστημονικη γνωμη, διοτι δεν νομιζω να υπαρχει κανενας Γενετιστης αναμεσα μας, αντιθετα υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να πουν αυτο που νομιζουν.. εστω και οτι το 0 Ρεζους δεν εχει καμια σχεση με τις μεταφυσικες δυναμεις η τους εξωγηινους.. :cool:

violinist 17-02-08 20:09

Παράθεση:

εστω και οτι το 0 Ρεζους δεν εχει καμια σχεση με τις μεταφυσικες δυναμεις η τους εξωγηινους.. :cool:

Όσο για την ομάδα Ο είναι η πιο παλία από όλες, και αυτή που δημιούργησε τις άλλες, όσο για το rh είπα παραπάνω όσα ξέρω και ίσως κάποιες λογικές σκέψεις.

Παράθεση:

διοτι δεν νομιζω να υπαρχει κανενας Γενετιστης αναμεσα μας

Νομίζω ότι και Βιολόγος κάνει.

Τάκης Παπαδόπουλος 17-02-08 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από violinist
Η θεωρία ότι η ζωή ήρθε στη γή έξω από αυτήν δεν ξέρω κατά πόσο έχει περισσότερες πιθανότητες να ισχύει από το να δημιουργήθηκε η ζωή εντός της γης, αυτό το πιστεύω γιατί το DNA ή καλυετρα το αρχικό RNA, δλδ μονόκλωνο DNA, είναι εύκολο να δηλιυργηθεί στη γη, γιατί τα κατάλληλα συστατικά υπήρχαν. Ακόμα και ο Carl Sagan, κατάφερε να κατασκευάσει τα πρώτα συστατικά αυτών των μεγαλομορίων μέσα σε μια ειδική γυάλα σε εργαστήριο που περιείχε ακριβώς τα συστατικά που περιείχε η γή πριν εκατομμύρια χρόνια όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι πρώτοι απλούστατοι μονοκοίτταροι οργανισμοί.
Το ρέζουν, είναι το αντιγόνο που έχουν τα ερυθρά μας αιμοσφαίρια, η ομόδα αίματος ρέζους αρνητικό απλά δεν έχει το αντιγόνο, βέβαια (ακόμα) δεν ξέρω πότε έγινε η αλλαγή, αν δεν έγιναν και τα rh+ rh- παράλληλα. Αυτό που ξέρω πάντως, είναι ότι κατα τη διάρκεια της ζωής μας το αν έχουμε ή όχι αντιγόνο, μπορεί να αλλάξει από κάποια βαριά ασθένεια ή μόλυνση.
Αλλά το να λέμε ότι το rh+ είναι πιο "ανθρώπινο" από το rh- είναι άκρως τραβηγμένο και λάθος.

Εγώ έχω B-...

Μιλάς για την in vitro παραγωγή αμινοξέων ( ένα από τα είκοσι που έχουν ανιχνευθεί σε κύτταρα ).. Σωστό.
Ο δρόμος, όμως για το επόμενο στάδιο, είναι τόσο μακρύς, που χάνεται στον ορίζοντα...
Όσον αφορά την φυσιολογία των ατόμων με διαφορετικό ρέζους, δεν νομίζω πως υπάρχει επίπτωση οποιασδήποτε μορφής στην λειτουργικότητα του οργανισμού.
Πάλι γενετιστής ίσως θα είχε κάτι να πει. Ίσως.

Belthazor 17-02-08 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από violinist
Όσο για την ομάδα Ο είναι η πιο παλία από όλες, και αυτή που δημιούργησε τις άλλες, όσο για το rh είπα παραπάνω όσα ξέρω και ίσως κάποιες λογικές σκέψεις.

Νομίζω ότι και Βιολόγος κάνει.

Συγνωμη φιλε Violinist, αλλα δεν προσεξα το post σου πριν.

Ναι γνωριζω πως ειναι η αρχαιοτερη και γι'αυτο το λογο το λεω, μηπως..

ελα μου ντε.. γνωριζεις κανα βιολογο? Εγω πιθανον να δω την τεταρτη αλλα δεν ξερω με τον παγετο εξω..

Εγω δεν γνωριζω τι εχω.. αλλα ειναι 90 τοις εκατο 0.. τωρα + η -.. δεν ξερω..

Witch Shadow 18-02-08 01:00

Φιλε Belthy
μια πολυ μακρινη μου ξαδερφη εχει ρεζους θετικο. Δεν προσεξα τπτ επανω της περιεργο. Μονο το οτι ειναι γλωσσου και δεν κανουμε παρεα. Αλλα και εξωγηινη να ηταν το ιδιο μου κανει...Μακρια μου...χιχιιχιχ :D

Αλεξης15 18-02-08 09:54

'Οσο μπορώ να συνεισφέρω στη κουβέντα επειδή είμαι βιολόγος για το ρέζους ισχύει ότι λέει ο viollinist, το dna είναι άλλη ιστορία και ναί μεν τα συστατικά για τη δημιουργία του dna υπήρχαν άφθονα στη φύση αλλά στερεοδομικά δεν ευνοείται η μορφή του dna που συναντάται στους ζωντανούς οργανισμούς. Ακόμα το ρέζους δεν είναι το μοναδικό στοιχείο μαζί με τις ομάδες αίματος που χαρακτηρίζουν το αίμα υπάρχουν και άλλα αντιγόνα.

Articun 18-02-08 11:44

Παρ' όλα αυτά όμως, είναι αλήθεια πως το ρέζους αρνητικό ίσως προέκυψε λόγω μετάλλαξης, πιθανότατα ανθρώπινης καθώς η ίδια η φύση σε κάθε νέο όν, πειραματίζεται συνεχώς. όλοι μας λίγο πολύ έχουμε ενα α % μεταλλάξεων. κάποιες από αυτές είναι πιο δραστικές από τις άλλες, θετικές ή αρνητικές ή ουδέτερες. Το ρέζους - κατά πως φαίνεται, (είμαι ακόμα φοιτητής βιολογίας) είναι μια σχετικά ουδέτερη μετάλλαξη που παρατηρήθηκε και η φύση την θεώρησε ευνοϊκή και έτσι συνεχήστικε. Φανταστίτε μια ασθένεια του άίματος που θα επηρέαζε αυτούς με ρέζους +. Αν δεν υπήρχε το ρέζους - τότε όλος ο πληθυσμός θα μπορούσε να καταστραφεί...

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.