Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Επαναλαμβανόμενο όνειρο (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3643)

Spn l Optimus 04-03-08 15:58

Επαναλαμβανόμενο όνειρο

Από μικρό παιδί θυμάμαι ένα όνειρο που έβλεπα και με τρόμαζε απίστευτα. Η τελευταία φορά που το είδα ήταν πριν από 1 χρόνο και πιστευτέ με δεν θέλω να το ξαναδώ. Δεν πρόκειται για όνειρο με τέρατα και σκιές… μιλάω για τρόμο που δεν ξέρεις , άγνωστο φόβο… φοβάσαι αλλά δεν ξέρεις τι… Τι λέω? Θα σας το περιγράψω . Στο όνειρο μου είμαι μονός στο απέραντο κενό , εκεί που είμαι δεν υπάρχει τίποτα ούτε χώρος ούτε χρόνος. Το μονό που βλέπω είναι τα χεριά μου που κρατούν μια πολύ μικρή σφαίρα . Όταν την κρατώ πανικοβάλομε , έχω την αίσθηση ότι κρατώ κάτι πολύ σημαντικό , κάτι πολύ εύθραυστο και που πρέπει να μην σπάσει γιατί αν γίνει αυτό?? Δεν ξερώ…τότε ξυπνάω με την ιδία αίσθηση τον ίδιο φόβο για λίγα λεπτά ώσπου περνάει και πέφτω και πάλι για ύπνο. Το θεωρώ παιχνίδι του μυαλού η ακόμα και έκρηξη άγχους μέσα στον ύπνο μου από κάτι που με προβλημάτισε την ημέρα η κάτι που θα έρθει (πανελλήνιες πχ ). Δεν είμαι όμως αγχοτικός τύπος , μήπως είναι αυτό που λένε οι επιστήμονες κρυφό άγχος?? Δεν ξερώ οποίος το έχει νιώσει κάτι αντιστοιχώ η μπορεί να μου πει την γνώμη του ας το κάνει.

Ευχαριστώ

Witch Shadow 05-03-08 17:39

Το ονειρο σου φιλε μου προσπαθει να σου δειξει κατι. Τι θελω να πω. Ο λογος που το βλεπεις συνεχεια μετα απο τοσο καιρο ειναι οτι ειτε εχεις ξεχασει κατι το οποιο ηταν σημαντικο για σενα σε ψυχικο τομεα στο παρελθον, κατι που εχει να κανει με τον χαρακτηρα σου(αν πχ ησουν απο ανεκαθεν καλαμπουρτζης και ξαφνικα εγινες στριτζος, το ονειρο προσπαθει να στο υπενθυμησει) ειτε να σου δειξει εναν φοβο τον οποιο πρεπει να ξεπερασεις. Πιστευω οτι με βαση αυτα που ανεφερες φοβασαι τη μοναξια. Και ποιος δεν την φοβαται. Και η σφαιρα να σημαινει οτι δεν θελεις να σε πληγωσουν. Θα το ψαξω και για περισσοτερα θα στα αναφερω.

Spn l Optimus 05-03-08 17:50

Εγραψες... μονο αυτο σου λεω με καλυψε απιστευτα

Witch Shadow 05-03-08 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Εγραψες... μονο αυτο σου λεω με καλυψε απιστευτα

Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. Απλα τα ονειρα εχουν καποιες ερμηνειες και κρυβουν καποια μνμ τα οποια δεν δινουμε και πολυ σημασια. Μας προειδοποιουν και εμεις τα γραφουμε. Ειδικα οταν ειναι επαναλαμβανομενα. Παντως μη σε ανησυχει. Θα βρω την ερμηνεια του συντομα.

schooligan 06-03-08 09:13

Τα ονειρα φιλε μου, πηγαζουν απο το υποσυνηδητο σου. Ισως ειναι καλο να κατσεις λιγο καιρο να δεις τι καταπιεζεις σε σενα ωστε να να σου επαναλαμβανεται συνεχεια ως υπενθημηση οτι κατι δεν παει καλα.

Witch Shadow 19-03-08 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Τα ονειρα φιλε μου, πηγαζουν απο το υποσυνηδητο σου. Ισως ειναι καλο να κατσεις λιγο καιρο να δεις τι καταπιεζεις σε σενα ωστε να να σου επαναλαμβανεται συνεχεια ως υπενθημηση οτι κατι δεν παει καλα.

Και επισης θα προτεινα να ψαξεις απο τοτε που θυμασαι τον εαυτο σου. Τι εκανες οταν ησουν παιδακι και σε ευχαριστουσε και δεν κανεις πια τωρα που μεγαλωσες κτλ.
Φιλικα :D

Αχαιός 21-03-08 06:19

Επειδή εχω και εγω μια εμπειρία με επαναλαμβανόμενο ονειρο θα την παραθεσω εδω, μην ανοιγουμε νεα θεματα χωρις λογο.

Πρωτα να σας πω καποια πραγματα που πρεπει να ξερετε:
Το ονειρο αυτο το εβλεπα οταν ημουν παιδι, και το εβλεπα καθε νυχτα, τοσο πολυ ωσπου στο τελος ειχε γινει πια συνήθεια. Τωρα πια δεν το βλεπω, τελευταία φορα που το ειδα ήταν νομίζω γύρω στα 13 με 14.
Το σπιτι οπου μεγαλωσα ειναι ρετιρέ και ανοίγοντας την εξώπορτα το πρώτο παραγμα που βλεπεις ειναι ενα μαγαλο πλατυσκαλο και ακριβως δεξια ειναι οι σκαλες που πανε προς τα κατω. Γυρω απο το πλατυσκαλο υπαρχουν καποια κάγκελα οπως ειναι λογικο, στα καγκελα αυτα συνήθιζε η μητερα μου να κρεμα κουβερτες και χαλια για να τα αρερισει.

Το ονειρο εχει ως εξης:
Ανοιγω την εξώπορτα και δεν μπορω να δω τιποτα επειδή όλος ο χώρος εινα γεματος σπιθες (σαν αυτές που βγαζουν αυτά τα περιεργα κερακια που βαζουμε στις τουρτες) κοκκινες, μπλε, πρασινες, κιτρινες και ο,τι αλλο χρωμα μπορειτε να φανταστειτε. Προχωρώ προς τα εξω προσπαθοντας να δω τι γινεται, βλεπω στο βαθος τον διαβολο, τον βλεπω σε μια μορφη οπως θα τον φανταζονταν ενα μικρο παιδι. Ειναι κοντοχοντρος, φορα κοκκινα ρουχα (μοιάζει με μεσαιωνικό κουστουμι) εχει μικρα μυτερά δοντια, χοντρο κεφαλι και μικρα μαυρα κερατα. Κραταει ενα κοκκινο σκυπτρο αρκετα μακρυ.
Τον βλεπω να χορεύει, σαν να πηδαει απο εδω και απο εκει αλλα με χαρη και στυλ.
Βλεποντας τον τρομαζω και προσπαθω να ξεφυγω. Σκαρφαλωνω λοιπον στα καγκελα του πλατύσκαλου, στα οποια υπαρχουν οι κουβερτες που κρεμουσε η μητερα μου. Σκαρφαλωνω και περναω ολο μου το σωμα απο την εξω μερια που απο κατω βρισκεται το κενο. Επειδη ειναι οι κουβερτες εκει τα χερια μου αρχιζουν και γλιστρουν, και τελικα πεφτω στο κενο ανασκελα. Οταν φτανω στο εδαφος αμεσως ξυπναω.
Αφου εχω ξπνησει ειμαι υπερβολικα τρομαγμενος και λαχανιασμενος. Περνουν λιγα λεπτα και ξαναπεφτω για υπνο.
Απο οτι θυμαμαι δεν το ειπα ποτε σε κανεναν.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει τι σημανει αυτο? Αν σημαινει κατι δηλαδη...Θα του ημουν υποχρεος.
Με βασανιζει πολλα χρονια το τι μπορει να σημαινει το ονειρο αυτο...

Witch Shadow 21-03-08 09:21

Εχει να κανει με κατι το οποιο μονο εσυ μπορεις να βρεις και να ανακαλυψεις τι ειναι. Ειναι μια υπενθυμιση του υποσυνειδητου οτι κατι εχεις ξεχασει κατι που το ειχες στο παρελθον σου, οταν ησουν παιδακι. Παρατηρησα οτι αναφερεις πιο πολυ το κοκκινο χρωμα. Το χρωμα του παθους στο ονειρα και του ερωτα. Περα απο αυτο ομως σημαινει και τη ζωτικη σου ενεργεια και το αιμα.Ο χορος ειναι σημαδι μακροζωιας. Μηπως μια εξεταση αιματος θα βοηθουσε? Ισως να ειναι και η επιθυμια σου να ερωτευθεις αλλα φοβασαι μη πληγωθεις?

darklord13 21-03-08 10:20

Witch Shadow ο προσωπικος μας ονειροκριτης :D :D (αστειευτηκα μη με αρχισεις στα γκαζια).Παρε και απο εμενα ενα ονειρο γιατι εδω και πανω απο 25 χρονια το βλεπω και δεν μπορω να καταλαβω την τυφλα μου!!!Ειμαι στο χωριο της γιαγιας μου και προχωραω σε ενα δρομακι που βγαζει στην παραλια. Προς το τελος του δρομου υπαρχει μια πετρινη γωνια απο φραχτη και με το που φτανω εκει βλεπω ενα εικοσαρικο(σε δραχμουλες παντα) σκυβω να το παρω και απο κατω εχει και αλλο.Αρχιζω να σκαβω με τα χερια και βγαζω συνεχεια νομισματα απο δραχμες μεχρι εικοσαρικα.Το ονειρο επαναλαμβανεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο την ηλικια των 5-6 ετων μεχρι και σημερα που ειμαι 33.

thanks προκαταβολικα για την απαντηση

Witch Shadow 21-03-08 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από darklord13
Witch Shadow ο προσωπικος μας ονειροκριτης :D :D (αστειευτηκα μη με αρχισεις στα γκαζια).Παρε και απο εμενα ενα ονειρο γιατι εδω και πανω απο 25 χρονια το βλεπω και δεν μπορω να καταλαβω την τυφλα μου!!!Ειμαι στο χωριο της γιαγιας μου και προχωραω σε ενα δρομακι που βγαζει στην παραλια. Προς το τελος του δρομου υπαρχει μια πετρινη γωνια απο φραχτη και με το που φτανω εκει βλεπω ενα εικοσαρικο(σε δραχμουλες παντα) σκυβω να το παρω και απο κατω εχει και αλλο.Αρχιζω να σκαβω με τα χερια και βγαζω συνεχεια νομισματα απο δραχμες μεχρι εικοσαρικα.Το ονειρο επαναλαμβανεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο την ηλικια των 5-6 ετων μεχρι και σημερα που ειμαι 33.

thanks προκαταβολικα για την απαντηση

Μα γιατι να σε γκαζωσω? Αν μπορω να βοηθησω γιατι να μην το κανω? Λοιπον ο κυριος στοχος σου στο ονειρο ειναι τα κερματα που βρισκεις κατω και πολλαπλασιαζονται. Τα νομισματα ειναι συμβολο των συναντησεων. Δλδ οτι θα συναντησεις/ες καποια ατομα τα οποια θα σε οδηγησουν σε αλλα και αλλα κτλ. Αλλα αν κοιταξεις τον αριθμο 20 αυτο σημαινει οτι εισαι τελειομανης και επιμελης και οτι βρισκεσαι σε μια διαμαχη με τον εαυτο σου και μερικες φορες αμφιβαλεις για τις επιλογες σου. Η παραλια (δεν αναφερεις αν ειναι φουρτουνιασμενη ή ηρεμη) μπορει να δηλωνει καλα μαντατα οτι ερχονται ή οτι ερχονται βασανα και εμποδια αν δεν τα βρεις συντομα με τον εαυτο σου. Σε φωναζει:"Εεε! Κοιτα με και λιγο!". Δεν μπορω να αναπτυξω κατι αλλο πανω στην παραλια με αυτα τα στοιχεια. Εισαι πιθανα ενθουσιασμενος με την ζωη που κανεις, και αυτο λογω του χωριου που ισως να σε ευχαριστει σαν εικονα. Συντομα θα συναντησεις καποιο προσωπο απο τα παλια αν δεν εχει ηδη συμβει.

Μακαρι να βοηθησα.

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.