Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1100  
Παλιά 10-12-14, 12:02
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν υποστηρίζω ότι οι δυνατότητες της «επιστήμης» είναι παντελώς ανύπαρκτες παραθέτοντας αρκετά και τεκμηριωμένα στοιχεία. Για αυτό ακριβώς δεν είμαι τρολ.
Καλέ μας φίλε αυτό δεν είναι τεκμηρίωση αλλά παραλήρημα.

Παράθεση:
Εσύ ισχυρίζεσαι ότι οι δυνατότητες της «επιστήμης» είναι υπαρκτές. Από να το λες μέχρι να το τεκμηριώνεις, όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε rados, υπάρχει άπειρη απόσταση.
Φυσικά και υπάρχει απόσταση. Την οποία και έχει καλύψει η επιστήμη.

Παράθεση:
Ορίστε σου δίνεται η ευκαιρία να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου. Απάντησε στο ακόλουθο ερωτηματολόγιο:
Κανένα πρόβλημα.
Σημειώνω ότι η λέξη αποδεδειγμένη, νοείται πάντα με τον τρόπο που έχω περιγράψει σε προηγούμενο ποστ μου.
1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;
Ναι.
2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;
Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει ακόμα ισχυρή θεωρία για την εμφάνιση των πρώτων αυτο-αναπαραγόμενων οργανισμών. Για μετά ναι.
3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;
Δεν έχει νόημα η ερώτηση.
4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Αν ρωτάς για τον πλανήτη μας, ναι.

Για όλα τα ανωτέρω υπάρχουν πληθώρα δημοσιεύσεων από έγκυρα πανεπιστήμια, κάτι που μας διασφαλίζει ότι η επιστημονική μεθοδολογία έχει γίνει σεβαστή.

Εναλλακτικά οι πιστοί μπορούν να προτιμήσουν αντί για την επιστήμη τις απόψεις της εκλησίας του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος.

1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η εκκλησία του F.S.M., για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;
Ναι το έφτιαξε Αυτό, μεγάλη η χάρη Του.
2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η εκκλησία του F.S.M., για το πώς ξεκίνησε η ζωή;
Ναι την έφτιαξε Αυτό, μεγάλη η χάρη Του.
3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η εκκλησία του F.S.M., για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;
Ναι, άλλωστε Αυτό έφτιαξε και τον χρόνο, μεγάλη η χάρη Του.
4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η εκκλησία του F.S.M., για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Ναι την έφτιαξε Αυτό, μεγάλη η χάρη Του.

Διαλέγεις και παίρνεις, είτε την επιστημονική θέση, είτε την θρησκευτική. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 10-12-14 στις 12:21
Απάντηση με παράθεση