Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #378  
Παλιά 20-12-14, 14:19
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desertman7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις μια πολύ σωστή και πιθανή υπόθεση...Αυτός ο πολιτισμός ναι θα μπορούσε να ήταν χιλιετίες μπροστά απο εμάς, όσον τώρα αφορά αυτό το περιβόητο πια "πολιτισμικό σοκ" -δεν ξέρω αν υπάρχει αλήθεια ενα thread σχετικό εδώ στο φόρουμ, αν όχι καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα- είναι σίγουρο πως θα προκαλούσε ένα πανανθρώπινο μπάχαλο άνευ προηγουμένου! Το να έχει περάσει αυτός ο πολιτισμός λοιπόν άλλες εξελικτικές διεργασίες, διαφορετικές απο εμας θα πρέπει να έχει σχέση και με τη φύση τους είδους του, εμείς μάλλον είμασταν και είμαστε και θα...είμαστε καταδικασμένοι τρόπον τινά να περάσουμε τις δικές μας εξελικτικές διεργασίες σε κάθε επίπεδο δίχως να μπορούμε να αποφύγουμε το πιθανότερο καμιά, χωρίς διάθεση μοιρολατρίας αυτό το τελευταίο...
Πάντως εγώ συνεχίζω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα είμαι πνευματικά έτοιμη είτε να εξαυλωθώ και να ταξιδέψω με υπερφώτεινες ταχύτητες σε κάποιον άλλο γαλαξία, εκατομμύρια έτη φωτός μακριά/πιο μπροστά... H, εξίσου ενδιαφέρον σενάριο, θα ήθελα να μου δωθεί η δυνατότητα να μετακομίσω σε ένα παράλληλο Σύμπαν στο οποίο θα ζει ένα alternate self μου σε μια κοινωνία που ονειρεύομαι από εξελικτικης πλευράς και θα μπορέσω να κάνω ένα είδος merging με τον παράλληλο εαυτό μου και να μείνω εκεί.

Το μόνο πρόβλημα, θα ήθελα να πάρω μαζί μου και κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα αλλά προς το παρόν, δεν δείχθουν καμία προθυμία, δεν πιστεύουν καν ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό...

Τώρα, μπορεί να μου πει κάποιος ότι θα τους ξαναβρώ εκεί... Ας πούμε την οικογένεια μου... Και ότι θα τους βρω σε μια εκδοχή πιο προηγμένη... Αλλά κάπως μου κάνει να νιώθω ότι σε αυτό το Σύμπαν έχουν μείνει εδώ και βασανίζονται με αυτήν την άθλια καθημερινότητα...

Και πάλι θα μπορούσε να μου πει κάποιος ότι βρίσκονται εδώ για λόγους πνευματικούς... Ναι, το κατανοώ αλλά συναισθηματικά, δεν μου αρέσει η ιδέα να τους αφήσω πίσω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilaeira : 20-12-14 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση