Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #170  
Παλιά 11-08-06, 15:48
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karmagedon
Ο καθένας υποστηρίζει τις απόψεις του φυσικά και έτσι είναι δύσκολο να ενστερνιστεί τις απόψεις του άλλου.
Δεν χρειάζεται.

Παράθεση:
Ο/η Διοτίμα – lacrymonia ίσως έχουν κάποια οικονομικά συμφέροντα η ακόμη και άλλα ατομικά συμφέροντα που συνηγορούν στην υποστήριξη των ΜΑΣ Ον ΩΝ.
Ίσως ακόμη να δίνουν εξετάσεις αυτή τη στιγμή ώστε να γίνουν από φίλοι , μέλη .
Και καλά κάνουν δηλαδή προσωπικά δε τραβάω κανένα ζόρι .
Ίσα , ίσα που ο φανατισμός τους μου προκαλεί γέλωτα και μου ανεβάζει τη διάθεση.
Μα που ζεις βρε άνθρωπε...
Με πληρώνουν για να τα λέω αυτά. Τί νόμιζες; Έτσι, απλά για να γίνω φίλος;
Άμα συνεχίσεις κιόλας, με βλέπω ν' αγοράζω εκείνη τη βιλίτσα που είχα βάλει στο μάτι πέρυσι.

Παράθεση:
Το ζήτημα όμως είναι να ψάξουμε να δούμε από πού εμπνεύσθηκαν οι μασόνοι και άρχισαν να λειτουργούν μυστικιστικά.
Αν ανατρέξουμε πίσω στην ιστορία θα δούμε ότι η πηγή τους βρίσκεται στα αρχαία μυστήρια .
Όλα τα αρχαία μυστήρια όμως ΔΕΝ τελούνταν εν κρυπτώ .Τα μυστήρια της Κρήτης η τα πρώιμα Καβείρια η του Διονύσου χαρακτηρίζονταν από διαφάνεια .
Όσο πιο πίσω ανατρέχουμε στους αιώνες τόσο πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα .
Μήπως υπήρχε λόγος που συνέβη αυτό;
Λέω μήπως...

Παράθεση:
Η μυστικοπάθεια εισβάλει στα μυστήρια από τους Αιγυπτίους και τους νεο-Σαμοθρακιώτες που κατεβαίνουν στην Ελευσίνα και ιδρύουν τα νέα τους μυστήρια .
Περί το 1500 Π.χ δηλαδή και όσο περνάνε τα χρόνια γύρω στο 700 Π.χ. αρχίζει και εισβάλει στα μυστήρια το χρήμα.!
Ναι καλά ακούσατε το ΧΡΗΜΑ!
Στη μάχη Αθήνας Ελευσίνας αν και οι Αθηναίοι νικούν συνεχίζουν να τελούν τα μυστήρια η μάλλον να παραλαμβάνουν τις εισπράξεις αφού τα τελετουργικά τα έχουν αναθέσει στους ηττημένους Ελευσίνιους .
30 δραχμές το τεμάχιο (κεφάλι) στοίχιζε η μύηση , κάτι παραπάνω δηλαδή από ένα μηνιάτικο της εποχής .
30.000 άτομα το χρόνο , κάντε λοιπόν τις απαραίτητες πράξεις ...
Από εκείνη την εποχή και μετά είναι φυσικό ότι τα μυστήρια αρχινάνε και χάνουν την «λαϊκή-παγανιστική» αίγλη τους και συστηματοποιούνται εμπορευματοποιούνται ,αποκτούν βαθμούς και ιεραρχίες και όλα τα συναφή.
Τα μυστήρια όμως γεννήθηκαν από την ανάγκη των ανθρώπων ώστε να κατανοήσουν τη φύση και το σύμπαν .
Η έννοια του μοναδικού Θεού ήταν πανάρχαια όσο περίεργο κι αν σα φαίνεται αυτό!
Θεία πρόνοια την ονομάζουν πολλοί και δεν έχουν άδικο αλλά σε αυτή τη πανσυμπαντική πρόνοια το χρήμα λειτουργεί σα παράσιτο (ζιζάνιο).
Ανάλογα με τα παγκόσμια παγκάρια λοιπόν δημιουργήθηκαν και οι στοές αφού είναι λογικό ότι ορισμένοι παλαιοί υψηλόβαθμοι θέλησαν να καρπωθούν το 100% των εισπράξεων .
Έτσι οι στοές διακλαδώθηκαν απόκτησαν παρακλάδια και προ πάντων ξεχωριστά ταμεία .
Είναι φυσικό από την υφή του όλου συστήματος οι Πρωτομάστορες να λειτουργούν κάτω από σκοτεινό πέπλο και να βάζουν μπροστά τις ειδικά δημιουργημένες ομάδες-στοές που ονομάζονται ασπίδες .
Οι σκοτεινοί Πρωτομάστορες (κυρίως λόγω του παχυλού ταμείου) έχουν σχιστά μάτια και κίτρινο δέρμα και φολίδες , αυτό είναι το μόνο σίγουρο .
Η σιγουριά μου αυτή βέβαια δε πηγάζει από προσωπικές εμπειρίες , πληροφορίες η τη γνώση κάποιων σχετικών μυστικών , αλλά απορρέει από την απάντηση της εξής απλούστατης ερωτήσεως ..
Ποίος αυτή τη στιγμή έχει το μεγαλύτερο «ταμείο» στο κόσμο ;
Σκεφτείτε και απαντήστε μόνοι σας .
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.

Παράθεση:
Ποίους γνωρίζουμε ως παγκόσμιους φιλάργυρους ;
Αλλά τελικά ποίοι έχουν το περισσότερο χρήμα αυτή τη στιγμή ;
Εγώ απλώς θα σας υπενθυμίσω τη σοφή μας παροιμία μας που λεει ότι ΑΛΛΟΙ έχουν το όνομα και ΑΛΛΟΙ έχουν τη χάρη !
Πολύ Ωρίωνα Δημητρακόπουλο διαβάζεις και θα σε πειράξει.

Παράθεση:
Από τη στιγμή που όλο το παιχνίδι γίνεται για το χρήμα μου είναι αδιάφορο αν η μασονία είναι θρησκεία, φιλοσοφία η τρόπος ζωής, σε ποιο Θεό πιστεύουν , αν φοράνε ποδίτσες η κρατάνε σπαθάκια και αν υποβάλλουν τον εαυτό τους στην ηδονιστική για αυτούς δοκιμασία του περάσματος της αβύσσου .
Είδες που σου 'λεγα; Θα την πάρω τη βιλίτσα.

Παράθεση:
Αν σκέφτομαι λάθος απαντήστε μου στο εξής απλό ερώτημα..
Γιατί κρατάνε το χρήμα και το διοχετεύουν μόνο σε περιπτώσεις που θα τους αποφέρει και άλλο χρήμα ;
Οι τύποι πιστεύουν στο χρήμα και μόνο !
Όλα τα άλλα είναι απλός μεταξωτές κορδέλες καμουφλάζ και ηδονιστικές απολαύσεις των ξεμωραμένων χαρτογιακάδων που νομίζουν ότι λόγω του χρήματος και των φιλοσοφικοθρησκευτικών απόψεων τους μπορούν να επικοινωνήσουν με το Θείο .
Αμ δε ....
Η γλαρόσουπα περιμένει ζεστή ,αλατισμένη και προσφέρεται πάντα δωρεάν .
Κρατήστε τα ναρκοδολαρά σας κύριοι .
Η καλύτερα κάντε τα μασούρι και πάρτε τα μαζί σας καθώς περνάτε την άβυσσο .
Ποιός σου είπε ότι κρατάνε το χρήμα κλπ.;

Η βιλίτσα μου θα γίνει μούρλια... Με βλέπω να παίρνω λεφτά και για ανακαίνιση.

Άντε... κι άμα τελειώσω, θα κάνουμε και πάρτυ.

Παράθεση:
Όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά και τα έχουμε ακούσει όλοι ...
Για τη ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ όμως δεν είχε μιλήσει κανείς μέχρι τώρα....!
Μα μιλάμε για τον καπνό που φουμέρνουμε, στην ταμπακιέρα κόλλησες εσύ;


Παράθεση:
ΥΓ μπορείτε να λυσσάξετε τώρα , αλλά προσέξτε γιατί όπως προείπα η γλαρόσουπα είναι ήδη Πολύ αλατισμένη ...(μη σας πειράξει και έχουμε & άλλα)

Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε , λέμε και πάλι

Στο μαντρί γρήγορα και ο τελευταίος να κλείσει τη πόρτα γιατί η μπόχα είναι δυσβάσταχτη για μας τους απλούς θνητούς ...!
Μη μου ανησυχείς και στο πάρτυ θα 'χω γλαρόσουπα ζεστή ζεστή μόνο για σένα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση