Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #533  
Παλιά 29-12-07, 16:24
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα να πώ πως ο συγγραφέας μτου βιβλίου τα κόκκινα δολλάρια είναι ο Ερίκ Λωράν Γάλλος δημοσιογράφος υπεύθυνος για τα θέματα εξωτερικής πολιτικής της Γαλλικής ραδιοφωνίας τη δεκαετία του 80, φυσικά το βιβλίο είναι παλιό. Τώρα όσον αφορά αυτό που γράφει ο φίλος alet, εγώ δεν έχω πεί ότι γνωρίζω, εκφράζω την άποψή μου, την οποία έχω διαμορφώσει με βάση όσα, λίγα ή πολλά, έχω διαβάσει και από όσα έχω μάθει από ανθρώπους που νομίζω πως γνωρίζουν αρκετά πράγματα. Τώρα το πως μπορεί να συμβαίνει να δρα κάποιος υπέρ του Σιωνισμού ή όποιουδήποτε χωρίς να το ξέρει είναι νομίζω σχετικά εύκολο. Κάποιος άνθρωπος μπαίνει σε μια τέτοια οργάνωση καθαρά για να εκπληρώσει τις δικές του φιλοδοξίες, προσοχή το να έχεις φιλοδοξίες είναι απολύτως θεμιτό, ορισμένοι που δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ το πως θα επιτύχουν τις φιλοδοξίες τους ή γιατί θεωρούν ότι διαφορετικά δεν έχουν ελπίδα να πετύχουν ή από περιέργεια για να δουν αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται ότι οι μασσώνοι αλληλοβοηθούνται ή δεν ξέρω γιατί άλλο, όταν λοιπόν αυτές οι φιλοδοξίες εκπληρώνονται θεωρώ πως είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δεν θα αναζητήσουν τα βαθύτερα αίτια των όσων γίνονται, μπορεί δηλαδή αυτός που έχει τον ανώτερο βαθμό να γνωρίζει αλλά οι υπόλοιποι όχι Τώρα όσον αφορά το δεύτερο σχόλιό σου για το κατά πόσον μπορούν να φεύγουν από την οργάνωση όποτε θέλουν, εγώ θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον αφελές, γιατί πρώτον μιλάμε για μια οργάνωση που είναι μυστική ουσιστικά άρα τα στοιχεία που δίνει δεν μπορείς να τα ελέγξεις, έπειτα μέσα σε 20 χρόνια είναι πολύ πιθανόν η πλειοψηφία του σώματος να έχει αλλάξει λόγω φυσικών αιτίων και τέλος για να εξοντώσεις κάποιον δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις απλά του καταστρέφεις τη ζωή του. Αυτοί οι προβληματισμοί που εκφράζω θεωρώ πως δεν είναι αυθαίρετοι δεν μου ήρθε έτσι απλά να αρχίσω να λέω εναντίον των μασσώνων σου θυμίζω πως εκατοντάδες μεγάλες προσωπικότητες έχουν στραφεί με τα λεγόμενά τους εναντίον αυτού του είδους των μυστικών εταιριών με κορυφαία κατά την άποψή μου τον Τζον Φίτζεραλντ Κέννεντυ, ο οποίος δεν ήταν κάποιος αποτυχημένος που προσπαθούσε να ρίξει κάπου τα δεινά του κόσμου. Για τη θρησκειολογία που έχει γραφτεί γνωρίζω ελάχιστα δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.
Απάντηση με παράθεση