Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #791  
Παλιά 22-05-08, 15:15
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Το να χαρακτηρλιζεται κάποιο σύνολο απο μεμονωμένες ατομικές πράξεις, είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο στο Ελλάντα (στη προκειμμένη περίπτωση περι ελιτισμού).
Σωστά. Το κακό όμως είναι να γνωρίζει κάποιος την παγίδα, αλλά παρόλα αυτά να πέφτει μέσα. Τέλος πάντων...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Φυσικά και δεν έχω τις γνώσεις πώς και γιατί ξεκίνησε ο τεκτονισμός, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια γενική εικόνα : ασχολείται με πνευματική, ηθική (και μορφωτική) βελτίωση, κοινώς ΠΑΙΔΕΙΑ. Υποχρέωση της κάθε κοινωνίας. Άρα λογικό επακόλουθο είναι οτι αναπτύχθηκε λόγω αποτυχίας (ή ανεπάρκειας) της κοινωνίας στους τομείς αυτούς.
Εξακολουθώ και δεν συμφωνώ.
Μορφωτική βελτίωση ή και κάποιου άλλους είδους βελτίωση, δεν προσφέρει ο Τεκτονισμός. Ο Τεκτονισμός ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτε.
Το μόνο που προσφέρει είναι πνευματικά και ψυχικά ερεθίσματα τα οποία μάλιστα δεν απευθύνονται στους Τέκτονες ως σύνολο, αλλά στον καθένα ατομικά.
Άλλα ψυχικά και πνευματικά κέντρα θα ενεργοποιήσει σε εμένα, άλλα σε εσένα κ.ο.κ. κι όπως δεν υπάρχουν δύο όμοιοι άνθρωποι, έτσι κι ο Τεκτονισμός για τον κάθε τέκτονα είναι διαφορετικός.
Ο κάθε τέκτονας (ανάλογα με τους στόχους που είχε όταν ζήτησε να μυηθεί), ασχολείται είτε με την έρευνα, είτε με την πνευματική βελτίωση, είτε με την ηθική βελτίωση, κλπ. Όχι ο τεκτονισμός.
Αν στόχος του ήταν η κοινωνική εξέλιξη, ο πλουτισμός κλπ. τότε σίγουρα θα ασχοληθεί με αυτά... Τέκτονες καλοί και κακοί υπάρχουν.
Ο τεκτονισμός δεν είναι όμως ούτε καλός, ούτε κακός. Είναι μέθοδος, εργαλείο. Είναι σαν το κλασσικό παράδειγμα με το μαχαίρι. Το μαχαίρι το χρησιμοποιείς και για να κόψεις ψωμί και για να σκοτώσεις. Το ίδιο δεν ευθύνεται. Η απόφαση είναι του χρήστη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Θα διαφωνήσω μαζί σου στο επόμενο:
Για να έχω εξωτερικές προσλαμβάνουσες πρέπει να είμαι ταγμένος κάπου?
Δεν μπορώ να συζητήσω καποιο θέμα εαν δεν είμαι ταγμένος?
Δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και γνώση εάν ο συνομιλητής δεν είναι ταγμένος?
Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο να είσαι ενταγμένος οπουδήποτε. Η ένταξη εν προκειμένω στον Τεκτονισμό -γιατί μόνο για αυτή την ένταξη μπορώ να έχω άποψη- δεν είναι δείγμα δύναμης αλλά ουσιαστικής αδυναμίας. Διαπιστώνει δηλαδή κάποιος πως δεν έχει τις δυνάμεις, ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις, να προχωρήσει μόνος του σε μια επίπονη εσωτερική εργασία και πως χρειάζεται βοήθεια και στήριξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Τελικά είναι μασώνος ή μασόνος?
Τέκτονας...
Το Μασόνος (Μασώνος) και Μασονία (Μασωνία) προέρχονται από το Mason και Masonry αντίστοιχα, οι ελληνικές λέξεις είναι τέκτονας και τεκτονική (καταχρηστικά τεκτονισμός γιατί δεν είναι -ισμος)
Παλαιότερα πάντως το έγραφαν με ω. Τώρα με την "απλοποίηση" της γραμματικής γράφεται με ο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρα θα αναθεωρήσει πολλές αρνητικές απόψεις που μπορεί να έχει για τον τεκτονισμό.
ο τεκτονισμός για εμένα είναι ένα απο τα μονοπάτια που οδηγούν προς τη Γνώση και την Αλήθεια
"κακοί" υπάρχουν παντού.
Συμφωνώ απόλυτα !
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-05-08 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση