Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-10-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Χωρίς να έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις, και μετά από αρκετή σκέψη ψήφισα ΟΧΙ.

Ο λόγος: προφανώς το ανελέητο φακέλωμα που τρώμε έτσι κι αλλιώς, αλλά πιστεύω το να συγκαταθέσω σε κάτι τόσο δραστικό και ίσως μη-αναστρέψιμο θα ήταν σαν να βοηθάω στο σκάψιμο του ίδιου μου του λάκκου!
Ομολογώ ότι η απόφαση είναι δύσκολη και καταλαβαίνω τους λόγους που θα κάνανε κάποιον να ψηφίσει ΝΑΙ...ειδικά αν ο αποκλεισμός όλων όσων δεν δεχτούν θα είναι τόσο ολοκληρωτικός...αλλά απ' ότι φαίνεται (και ΑΝ όλοι αυτοί που ψηφίσαμε ΟΧΙ όντως κάνουμε την δήλωση μας πράξη) μάλλον θα είμαστε η πλειοψηφία!
Πόσο αποκλεισμένη μπορεί να είναι μια πλειοψηφία στο κάτω-κάτω??

πλειοψηφία είναι σε τούτο εδώ το forum..

να σκεφτούμε οτι εδώ μέσα οι πιό πολλοί είμαστε(?) υποψιασμένοι..

τα ποσοστά στον ''έξω'' κόσμο υποθέτω θα είναι διαφορετικά..

ας πάρουμε την Ελληνική πραγματικότητα ως ένα δεδομένο, να βγάλουμε κάποιο ποσοστό, με την σκέψη μας..

τώρα ας πάρουμε την Αμερικανική πραγματικότητα ως κάποιο άλλο δεδομένο να βγάλουμε κάποιο άλλο ποσοστό..

και ας ξανασκεφτούμε οτι στην Ελλάδα του σήμερα ζούμε, που μαθητές νομίζουν οτι ο Καραισκάκης έχτισε ένα γήπεδο, και στην Αμερική του σήμερα νομίζουν οτι ο Ο' μπαμα είναι μουσουλμάνος, χάριν ενός περιοδικού..

απογοητευτικό.. έ?...
η αλήθεια πονάει..

φίλε agaliarep

καλό θα ήταν να ανοίξουμε κάποια στιγμή το θέμα του ΘΑΝΑΤΟΥ.. σε σχέση με τον φόβο..
επειδή ο θάνατος δεν υφίσταται, και θέλει μεγάλη ανάλυση..άλλη φορά όμως..

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου περί εγρήγορσης, αλλά και προετοιμασίας.. γι αυτό που θα έρθει..

λές οτι δεν ξέρεις αν υπάρχει συνομωσία εναντίον μας.. εγώ ξέρω οτι υπάρχουν συνομωσίες, (πληθυντικός παρακαλώ) εναντίον μας..

στην ΔΙΑΤΡΟΦΗ, στην ΠΑΙΔΕΙΑ, στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ στην ΙΑΤΡΙΚΗ και σε μερικά ακόμη που αν τα ανέφερα, αύριο, δεν θα βρισκόμουν κοντά σας

κάθε ένα απο τα προαναφερθέντα απαιτεί άλλες τόσες σελίδες στο forum απο όσες έχουν γραφτεί ως τώρα..

όσο για το παράδειγμα που έφερα, όντως είμαστε το μόνο ΖΩΟ που πληρώνει για την φωλιά του, και για να βγούμε απο αυτό το παιχνίδι που μας παίζουν, πρέπει κάποιος να αναλάβει τον ρόλο του τσοπάνη, επειδή είμαστε αγελαίον είδος, και κ(οπαδοί)..
κατάλαβες;
και ποιός τσοπάνης έχει αγνά αισθήματα γαμώτο; ποιός ενδιαφέρεται μόνο για το ανθρώπινο είδος και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια;
ένα είδος wwf για ανθρώπους..

με καθαρή προέλευση όμως, όχι σαν κάποια οργάνωση που έλεγε φέρτε λεφτά για τα παιδάκια κι έπαιρνε όπλα, και μετά έλεγε πάλι φέρτε λεφτα για τα προσφυγάκια που παρακλάδι της δημιούργησε.. ονόματα δεν λέω.. ο νοών νοήτω..

φιλικά, ευρύνοος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 06-10-08 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση