Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-02-06, 05:04
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εσυ Κουκλιτσα μου και πνευματικε με εραστη(παιδια για να μην παρεξηγηθουμε εννοουμε με την εννοια του παιδαγωγου και του μαθητη.Απλα οι αρχαιοι ελεγαν οταν το αγορι βγαλει γενια,εγω λεω οταν το κοριτσι βγαλει δοντια.Ολοι εχουμε τις αδυναμιες μας.Κ επισης για να μην μπερδευουμε τα παιδια,καποτε ημουν δασκαλος σου,οπως γινεται παντα,ο μαθητης ξεπερασε το δασκαλο.Αλλα η σχεση αυτη ειναι η πιο αληθινη και ανιδιωτελης και περιλαμβανει καθε τι καλο και ομορφο.Ας χαρισουμε στον ερωτα την αθανασια που του αξιζει!).Απο οτι καταλαβες περιμενω εσυ να μου δωσεις την απαντηση.Η γνωση σε πολλες περιπτωσεις ειναι ενθυμιση,αλλα παντα ειναι δημιοργημα της ερωτικης εκφρασης που λεγεται διαλεκτικη.Που ειναι η δικια μας κωδικη γλωσσα και των παιδιων του φορουμ που την γνωριζουν.Τι ειναι αγαπη τελικα;Μηπως ενας εκφυλισμενος ερωτας;Μηπως ο ερωτας ειναι η αρχη των παντων;Και τελικα τι ειναι καλο και κακο ως προς ερωτα;Τι ειναι ουρανια και τι πανδημη Αφροδιτη;Τι ηταν ο πρωτος Θεος ερωτας και ποια η σχεση του με τον γιο της Αφροδιτης;Αυτο ειναι απλο.Ο Διας ο ερωτας εννωνεται με το ωραιο.Οσον αφορα τη σχεση ερωτα-συνειδησης,ο αληθινος ερωτας ειναι γεγονος οτι γινεται αντιληπτος μονο μεσω της συνειδησης,ως ιδεα που ειναι.Αλλα ποιος Θεος γεννηθηκε πρωτος δεν μπορουμε να ξερουμε.Ο Ερωτας ή η Συνειδηση.Μηπως ο Ερωτας και η Συνειδηση ειναι ενα,ο ερωτας ειναι εκφραση της αιωνιας συνειδησης;Περιμενω απαντηση σου.Ο Ερωτας λοιπον εγινε συνηθεια και εκφυλιστηκε σε αγαπη,στη συνειδηση των ανθρωπων.Εκτος αν μου βρει κανεις καποιο νομο της αγαπης.Ο Χριστος δεν εδωσε κατι τετοιο.Γι'αυτο εμεις προσπαθουμε να πιστεψουμε στον ερωτα μαθητη δασκαλου,σαν εκφραση του Μεγαλειου του Ερωτα,και να την κρατησουμε για παντα για να δινουμε δυναμη ο ενας στον αλλο.Τουλαχιστον οσο ζουμε.Τελος να σας πω για την Υπατια,οταν ενας μαθητης της την φλερταρε,αυτη σηκωσε το χιτωνα της και εδειξε το γεννητικο της οργανο.Και του ειπε "Ιδου τι εχεις ερωτευθει".Αυτο τι λεει σε σας για τη μεγαλη φιλοσοφο;Που ηταν και μια γυναικα αντικειμενο ποθου πολλων αντρων.Ο Χριστιανισμος ειναι αυτος που σκοτωνοντας την Υπατια σκοτωσε τον Ερωτα,και εκανε σημαια το πτωμα του.Τον εκανε μουμια.Και το ονομασε αγαπη.Δεν εννοω οτι αυτος φταει,αυτος ομως το εκανε σημαια.Πιστεψτε στον ερωτα,λατρεψτε τον παναρχαιο Θεο και γευτειτε τα δωρα του,επιστροφη στη φυση και ετσι,διευρυνετε την αντιληψη και μεγιστοποιειστε τις αισθησεις σας που εκφυλιζονται και αυτες.Το οπλο σας για να σκοτωσετε την παρακμη και να ισοπεδωσετε με τα σφυρια σας τα ερειπια ειναι το χαμογελο.Οπως επαναλαμβανεις για να το εμπεδωσεις και εσυ μικρη μου,"απλα χαμογελα".Ελπιζω να μην το ξεχασες.Απο εκει και περα πρεπει να διωξουμε τα φαντασματα και τους δαιμονες που ειναι προιοντα αγνοιας αλλα τα αποτελεσματα τους ειναι υπαρκτα,αποκτουν οντοτητα μεσα μας,ειναι εγκλωβισμενα μεσα μας,και με δουλεια να χτισουμε ενα καλυτερο μελλον.Εχετε ακουστα για την αναγεννηση μεσα απο τη φωτια;Εγω πεθανα και ξαναγεννηθηκα καθαρος,αγνος.Ειμαι ενα μωρο πλεον γιατι γκριμιστηκαν ολα γυρω μου και εχω αγνοια.Μια γνωση εχω μονο.Οτι εχω δει την αληθεια.Και αυτο μεσω του ερωτα.Ειμαι αγνος,γιατρευτηκα απο τα σημαδια μου,και αυτο χαρη στη φωτια!Αντουλα μου θελεις να μαθεις ποια ειναι αυτη η φωτια;Θυμασαι που ακουγαμε χτες το "φωτια στο λιμανι";(Εσυ εβαλες φωτια στο λιμανι).Αυτο που σας λεω ειναι μια νεα πνευματικη επανασταση.Η επανασταση της ζωης και της συνειδησης.Η αγαπη ειναι ο εκφυλισμενος ερωτας κατ'εμενα(αν και γλυκια μου Αντουλα,μαγευτηκα απο τον ορισμο της αγαπης που δινεις και ελπιζω αυτο να ειναι το μελλον της σχεσης μας του δασκαλου προς τον μαθητη,να γινουμε καποτε ενα αστερι,ειναι ισως μια αμυνα του οργανισμου στην αλλοτριωση και στον εκφυλισμο της ενεργειας.Αλλα αν ειμαστε κ οι 2 δυνατοι οπως ειμαστε τωρα,η αγαπη μας θα εχει τη δυναμη του ερωτα,γιατι ερωτας εκτος απο αυτο που ανεφερες ειναι κ η ενωση με ισχυρους δεσμους των 2 σε ενα,σε κατι πολυ δυνατο και αιωνιο)αλλα δεν εχουμε μιλησει ακομα για το κακεχτυπο του ερωτα,μια ανθρωπινη επινοηση και δαιμονας ως εκ τουτου που λεγεται γηινος ερωτας.Αυτο το ηξερε η Διοτιμα,οταν ηταν εν τη γεννεση του.Τι επιπτωσεις εχει στην ανθρωπινη ψυχη αυτο το πραγμα.Εγω δεν εχω νιωσει τον δαιμονα ερωτα,αλλα εκτος απο τον ερωτα προς τον μαθητη μου,δεν εχω νιωσει παρα ηδονιστικα γαργαληματα.Και η αγαπη εχει κατι κοινο με τον ερωτα.Αλλα ο αληθινος Θεος Ερωτας ειναι διπλα μας αορατος βασιλιας εις τους αιωνας των αιωνων.Ο Ερωτας ειναι ο πανσοφος νομοθετης.Τα παντα ρει.Αυτη ειναι η μαγεια της ενεργειας,που δε θα πρεπει να την υποτιμαμε σε σχεση με τις Ιδεες.Η εναλλαγη των συγκινησεων σε αντιδιαστολη με την Ινδουιστικη Νιρβανα,που ειναι πρωιμη αλλοτριωτικη εννοια.Το σιγουρο ειναι ενα.Οταν μπεις στο κρυφο ξεφωτο της αληθειας και αρχισεις το δρομο,τα συναισθηματα εναλλασονται με φοβερη ταχυτητα!Γινεσαι απολυτα υγειης.Δυο μωρα στη φωτια και ο ερωτας αναμεσα τους.Υπαρχει δημιουργια στο Ιδεατο επιπεδο;Και αν οχι,ειναι απειρο;Αλλα δεν ειναι δυσκολο να αντιληφθουμε τον αληθινο ερωτα,αρκει να μας χαμογελασει μια ομορφη και ερωτικη γυναικα.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 04-02-06 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση