Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 12-04-07, 19:56
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -

ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

Επόμενος σταθμός , η χώρα των Δολιόνων. Εντός του Ελλήσποντου . Βασιλιάς ο Κύζικος ,
νιόπαντρος ,στο μήνα του μέλιτος , είχε πάρει την Κλειτία , εκεί περάσανε καλά οι
Αργοναύτες , τους πήγε και ένα τουρ ο Κύζικος στα πέριξ δεν έγινε τίποτα το συνταρακτικό ,
κάτι ψευτογίγαντες ρίχνανε πέτρες στο καΐκι , ο Ηρακλής είχε μείνει μόνος εντός του σκάφους και
βγαίνει έξω σιγά σιγά, πιάνει ένα γίγαντα απ το λαιμό

- Ρε παλιοκερατά ,εσύ πετάς τις πέτρες στο καΐκι μου ; ;
- Ωχ , ξέρετε . . . ,
- Ξεράδια και παλούκια , γιατί οι πέτρες ρε ;
- Εμείς . . . εγώ δηλαδή , . . . δεν ξέραμε . . . νομίζαμε . . .
- Τι νομίζατε ρε ; λέγε
- Να , πως ήταν ασφαλισμένο . . . στο Ν.Α.Τ.
- Άστα αυτά τα ρε ,
και του ρίχνει ένα κροσέ ο Ηρακλής που δεν έπαιρνε από λόγια, πάει ο γίγαντας, σχωρέθηκε .
Βλέπουνε οι άλλοι γίγαντες τι κακό βρήκε τον φίλο τους, ετράπησαν άρον άρον σε φυγή αλλά
συναντήθηκαν με τους υπόλοιπους Αργοναύτες που επέστρεφαν εκείνη την ώρα απ την εκδρομή
και εκεί τους καθαρίσανε όλους. (Πολύ γκαντεμιά αυτοί οι γίγαντες )

Ξανά απόπλου οι αργοναύτες και αναχωρούν αλλά την πατήσανε σαν τον Βέγγο που είχε ξεχάσει
να λύσει το σκοινί, το βράδυ ήταν ακόμα εκεί και τραβάγανε κουπί, ο Κύζικος νόμιζε πως
ήταν πειρατές ,ένεκα που δεν έβλεπε νυχτιάτικα αλλά άκουγε τα παραγγέλματα γίνεται μια
συμπλοκή, πάει ο Κύζικος ένεκα που έφαγε ένα αδέσποτο βέλος .
Σχωρέθηκε και αυτός από λάθος. Το πρωί το παίζανε τρελίτσα οι Αργοναύτες, λύσαν τους κάβους και έφυγαν.

Επόμενος σταθμός Μυσία.
Εκεί απλά ξεφορτώθηκαν τον Ηρακλή που τους είχε ζαλίσει με τις υποδείξεις του και τα κουμάντα του .
Σκέψου να τον είχαν κάνει και αρχηγό. Κατέβηκε για λίγο να επισκευάσει το κουπί του
- Θα πάω ποδαράτο , τους λέει
- Γιατί ρε Ηρακλή ; ; Ζαλίστηκες
- Για πρόσεχε τα λόγια σου, εγώ δε ζαλίζομαι, είμαι ημίθεος.
- Ε , τότε ;
- Θέλω να περπατήσω και λιγάκι, να μαζέψω και βότανα (Γενικά ο Ηρακλής ήταν της στεριάς τύπος, δε τα μπορούσε τα μποφόρ )

Επόμενος σταθμός : η χώρα των Βεβρύκων.
Το μόνο αξιόλογο εκεί ο βασιλιάς τους , Άμυκος , ήταν πωρωμένος με την πυγμαχία
και περίμενε πως και πως να εμφανισθεί κανένας ξένος για να παίξουν σόνι και καλά μποξ.
Μόλις βλέπει τους Αργοναύτες αρχίζει το χαβά του .

- Είσαστε για ένα ματς ; ;
- Ασε μας ρε φίλε , και είχαμε κάτι οχτάρια μποφόρ και ζαλιστήκαμε . !
- Δεν είστε άντρες , γυναικούλες είσαστε ,
- Ρε στραβάδι , τώρα θα σου δείξω εγώ . . . ,

Σηκώθηκε ο Πολυδεύκης που ήταν δεινός πυγμάχος , του κάνει μια ελληνορωμαϊκή λαβή , κάτι σαν Παγκράτιο ,
σχωρέθηκε και ο Άμυκος , παίρνουν προμήθειες ,νερό φαΐ , και συνεχίζουν .

Επόμενος σταθμός , επαφή με τον Φινέα που είδαμε παραπάνω.
Σηκωθήκανε τα κουνιάδια του ο Ζήτης και ο Κάλαις , και καθαρίσανε με τις Άρπυιες .
Νοικοκυρεύτηκε ο Φινέας , καρδάμωσε λίγο έφαγε λίγο φαΐ , ήταν στα τελευταία του και τους
έδωσε οδηγίες πώς να συνεχίσουν και πώς να περάσουν τις Συμπληγάδες πέτρες.
Οι πέτρες αυτές ήταν σαν αυτόματες πόρτες να πούμε και ανοιγόκλειναν εμποδίζοντας
τους ναυτικούς να διέλθουν. Βλέπει ένα ναυτάκι , που ήταν στο τιμόνι βάρδια , τις πόρτες
πάνω κάτω πάνω κάτω. . .
- Ρε ! ,το φελέκι μου μέσα , οφθαλμίατρο θέλω ,
Φωνάζει τον Αγκαίο που ήταν αξιωματικός υπηρεσίας (duty officer αγγλιστί)
- Κύριε αξιωματικέ , τις βλέπετε και σεις αυτές τις πέτρες εκεί στη θάλασσα ; ;
- Ποια θάλασσα ;
- Α , καλά πάμε , ούτε τη θάλασσα δε βλέπεις ; ; .
- . . .
- Εκεί ρε , οι πέτρες
- ;! (όπως καταλάβατε ,είχε πάρει το φυλλάδιο με ρουσφέτι)
-
Επεμβαίνει ο Φινέας , που τα ήξερε όλα αυτά και τους εξήγησε πως πρέπει να περάσουν
αφήνοντας πρώτα ένα περιστέρι να περάσει και χρονομετρώντας το "άνοιξε κλείσε "
να υπολογίσουν το "βίρα τα πανιά " και να περάσουν και αυτοί .
Όντως , πέρασαν με κάτι πολύ μικρές ζημιές , τους έξυσε λίγο την πρύμνη και τους πήρε
και κάτι σώβρακα του Ιάσονα που τα είχε απλώσει πίσω να στεγνώσουν , χαράς στο πράγμα .
Οι πέτρες έκτοτε ,λένε , σταθεροποιήθηκαν, δεν ξανάκλεισαν.
(Συμβόλιζαν το πέρασμα στο ανεξερεύνητο , στο άγνωστο )

Αφού πέρασαν απ την χώρα των Μοριανδυνών , μετά πήγαν σε ένα άλλο νησάκι και σκότωσαν
τις Στυμφαλίδες όρνιθες (όσες είχαν γλιτώσει απ τον Ηρακλή) , βρήκαν κάτι τέκνα του Φρίξου
(από ποιόν γάμο του δεν γνωρίζουμε) και με βοήθεια του Φινέα έφθασαν επιτέλους στην Κολχίδα ,
στον ποταμό Φάσιο.

Συνεχίζεται . . .

Στα προσεχώς , Ο Ιάσων ,με την βοήθεια της Μηδειας, κλέβει το χρυσόμαλλο δέρας και .
Απάντηση με παράθεση