Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #779  
Παλιά 06-11-14, 19:23
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το πιάνεις, δε το πιάνεις. Τα θρησκευτικά βιβλία συστήνουν τρόπο ζωής. Το εμπιστεύεται (το πιστεύει) κανείς το βιβλίο όταν εφαρμόζει τα γραμμένα βλέποντας πως ο τρόπος ζωής που συστήνουν είναι ωφέλιμος και χρήσιμος όπως το υπόσχονται (ή αν δεν το βλέπει τον απορρίπτει, αλλά όχι πριν τον εφαρμόσει.)

Το επιχείρημά σου είναι άσχετο. Ο Σάουρον απλούστατα δεν αποτελεί πρόταση (για να κάνω μια αναλογία ο Κθούλου που έχει αποτελέσει πρόταση έχει βρει οπαδούς - συνήθως ανάμεσα σε εύπιστους που σαν εξυπνοπούλια απορρίπτους (χωρίς να εφαρμόσουν πιο παραδοσιακά βιβλία) και πιάνονται απ'τη μύτη τελικά..

Και για να μη νιώθεις άνετα να χρησιμοποιείς αναληθή στοιχεία: δεν υπάρχει θρησκευτικό βιβλίο στον κόσμο "που έγραψαν 5 βοσκοί σε ένα βιβλίο 3 χιλιάδες χρόνια πριν" παρασύρεσαι και προσπαθείς να 'καταπολεμήσεις' τη θρησκεία με ψεύτικα και άσχετα επιχειρήματα.
Λάθος φίλε μου δεν έχω τίποτα με τον τρόπο ζωής που διδάσκουν οι θρησκείες, με εξαίρεση μερικά διαμάντια όπως: χτύπα την γυναίκα σου αν δεν σε υπακούει ή σκότωνε τους απίστους. Τον Σάουρον γιατί τον απορρίπτεις δηλαδή? μπορεί και να υπήρξε(χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα σαν υπερβολή,οκ?).Τώρα για το ποιος έγραψε τα βιβλία ε δεν μου φαίνεσαι για άνθρωπος που πιστεύει πως τα ιερά κείμενα της κάθε θρησκείας έπεσαν από τον ουρανό.
__________________
Nothing is true, Everything is permitted

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Old Guard Grenadier : 06-11-14 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση