Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 04-10-08, 15:29
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Οχι και γω, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.
Βέβαια είναι πιο εύκολο να το λες αν λάβουμε υπ όψην αυτά που είπε η Νηρηιδα. Εντάξει για τους εργένηδες αλλά για έναν που έχει οικογένεια θα είναι μια δύσκολη απόφαση που μπορεί να αποφασήσει να <θυσιαστεί> για την οικογένειά του.

Πάντως μου ήρθαν στο μυαλό δύο σειρές που είχα δει παλιά. Η μια νομίζω ήταν <στα σύνορα της φαντασίας> όπου σε ένα επισόδειο ένα πανεπηστήμιο εμφύτευε τσιπάκια στους φοιτητές με σκοπό να τους κάνει πιο <υπάκοους>. Μια πρόταση που θυμάμαι ήταν μεταξύ μιας μητέρες με έναν από τους καθηγητες: <ο γιος μου έφερε και την κιθάρα του γιατί του αρέσει πολύ να παίζει...> <Δεν χρειαζόταν γιατί μετά την αποφοίτησή του δεν θα έχει κανένα ενδιαφέρων για κάτι τέτοιο...> . Και η ατάκα όλων των τσιπαρισμένων της πόλης ήταν <...just...follow the program>

Η άλλη σειρά ήταν περίπου έτσι μόνο που αντί για τσιπάκι ήταν κάτι εξωγήνα σκουλίκια στην σειρά animorph που ζούσαν συμβιωτικά μέσα στον εγκέφαλο των ανθρώπων ελέγχοντας πλήρως τον ξενηστή τους. Ήταν όμως αλεργικά στην...βρώμη!

Σε μια τέτοια συζήτηση που έκανα με έναν ξάδελφό μου για πλάκα πιο πολύ αναρωτηθήκαμε αν θα έχουμε και θύρα USB για τις αναβαθμίσεις που θα βγαίνουν. Επίσεις θα χρειαστούμε την τελευταία έκδοση antivirus γιατί μάλλων οι χάκερς θα κάνουν πάρτυ...!

Πέρα από την πλάκα όμως σχετικά με την εγκληματικότητα δεν θα μειωθεί. Αντιθέτως θα αυξηθεί από αυτούς που δεν θα έχουν τσιπάκι, και άντε να τους βρεις στα βουνά μιας και θα είναι <αόρατοι> στους δορυφόρους.


Μια ερώτηση. Γιατί να μπει σωνει και καλά το τσιπάκι μέσα μας και να μην το έχουμε στην τσέπη μας για παράδειγμα? Η σε αλυσίδα στον λαιμό? Μην μου πείτε για να μην το χάσουμε γιατί δεν παίζει κάτι τέτοιο ή για περιπτώσεις κλοπής θα έχουμε και εδώ κάποιο pin, αλλά και πάλλι το αναφέρουμε στις αρχές. Και αν αυτά δεν είναι αρκετά τότε χωράει άνετα και μέσα στην κάλτσα!

Και μιας και πλυθαίνουμε οι <κατά του τσιπακίου> ας ψάξουμε μέρος για να χτίσουμε το <μυστικό χωριό> μας! ;-)

φίλτατε, η ψυχή σου δεν χωράει στην κάλτσα σου, ούτε μπορείς να την έχεις σε κοινή θέα (μπρελόκ,μενταγιόν,ή κάτι άλλο)
εννοώ οτι απο αυτό το τοσοδούλι αντικείμενο θα κρέμεται η ζωή σου, άρα για το ''καλό'' σου πρέπει να το έχεις ενσωματωμένο..

όσο για το χωριό των αντιφρονούντων, η Γαία είναι μεγάλη...
Απάντηση με παράθεση