Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #829  
Παλιά 10-11-14, 15:28
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφέρουν αυτά από εκείνα που έκαναν οι Έλληνες στην Τροία; Αν σκεφτείς ότι χρονικά τα Τρωϊκά με την Εξοδο ανήκουν στον ίδιο ιστορικό χώρο τίποτα δεν ξενίζει. Δεν μπορείς κρίνεις με σημερινή λοιπόν κάτι που έκανε ο Μωυσής - αλλά και ο Αγαμέμνων, ο Οδυσσέας, ο Μενέλας "και τ'άλλα 'παιδιά'"!
Δεν θυμάμαι να διάβασα πουθενά στην χριστιανική ή σε άλλη θρησκεία, ότι ο Θεός μεταβάλει την ηθική του, ανάλογα με την περίοδο...
Οπότε εκείνο που "κρίνω" αν παρακολουθήσεις την συζήτηση, είναι η αξιοπιστία της υπερβατικής εμπειρίας και όχι η ηθική του Μωυσή.

Όχι ότι έχω κανένα ενδοιασμό να πω ότι σε οποιαδήποτε εποχή η ακραία γενοκτονία που περιγράφεται είναι προϊόν ηθικής καθαρμάτων. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Παράθεση:
Και μόνο που προσπαθείς να βρεις "επιχειρήματα" με τόση φτωχή αντίληψη για την κατάσταση τότε - και να τα μεταφέρεις σήμερα (λες και κάτι αποδεικνύει) δείχνει απόγνωση...
Καλέ μου Pholarchos μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση, τουλάχιστον ως προς εμένα. Η απόγνωση που φαντάζεσαι ότι έχω, χαρακτηρίζει άλλους.
Απάντηση με παράθεση