Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #838  
Παλιά 16-06-08, 12:23
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Όντως βιβλία και πληροφορίες περί Τεκτονισμού υπάρχουν άπειρα... Η αλήθεια είναι πως ο Τεκτονισμός είναι το πιο γνωστό (έστω ως τίτλος) τάγμα εσωτερισμού αλλά να μην ξεχνάμε πως ο Τεκτονισμός κινείται αμιγώς στον χώρο του θεωρητικού-φιλοσοφικού εσωτερισμού.

Αν οι αντιεσωτεριστές είχαν ασχοληθεί με τάγματα που δεν εμμένουν στον θεωρητικό εσωτερισμό αλλά είχαν ασχοληθεί και με τάγματα έντονου πρακτικού εσωτερισμού (πχ Ροδοσταυρικά τάγματα αλλά και τάγματα τελετουργικών τύπου "Χρυσή Αυγή"), τότε η πληροφόρηση που θα είχαν θα ήταν "βούτυρο στο ψωμί" τους αλλά και πάλι αγαπητά μου αντιεσωτερικόπουλα, τι να την κάνετε την πληροφόρηση αν σας λείπει το βίωμα;

Προς τι η ενημέρωση του "αδαούς" λαού για κάτι που αν δεν βιώσουν, δεν πρόκειται ποτέ να κατανοήσουν; Και στο κάτω κάτω, να ξέρετε πως το "target group" που έχετε επιλέξει για να πουλήσετε την τρομολαγνεία σας, είναι άσχετο με εκείνα τα άτομα που έχουν αυτοφυή ανάγκη για ενεργό συμμετοχή στον εσωτερισμό. Κανείς από όσους θέλουν να ασχοληθούν παραγωγικά με τον Τεκτονισμό αλλά και με οποιοδήποτε σύστημα πρακτικού ή θεωρητικού εσωτερισμού δεν πρόκειται να ζητήσει πληροφόρηση από άτομα που "γλύτωσαν" από τα νύχια του Τεκτονισμού και έδωσαν στο φως πληροφορίες περί αυτού! Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως οι πληροφορίες, τα βιβλία και τα τελετουργικά περί Τεκτονισμού είναι ΗΔΗ ανακοινώσιμα από τους ίδιους τους Τέκτονες! (για να μην ξεχνιώμαστε δηλαδή )

Πιο πάνω ανέφερα μιά ρήση-επιχείρημα που μου απηύθυνε κάποιος σχετικά με τον Τεκτονισμό και νομίζω πως είναι χρήσιμο να την ξαναθυμίσω:

Τι είναι Τεκτονισμός;

Δεν ξέρω τι είναι αλλά διαβάζω Τρεμπέλλα και ξέρω πως είναι κάτι κακό...


Οk!!! αυτό θα πει να έχεις γνώμη!!!
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 16-06-08 στις 12:27
Απάντηση με παράθεση