Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 31-07-08, 08:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Δυσκολεύτηκα στην αρχή με το κρέας όχι γιατί μου έλειπε αλλά γιατί έφερνα τους άλλους σε αμηχανία. Φανταστείτε ένα τραπέζι για τους μεγάλους σε ένα παιδικό πάρτυ που όλα βασίζονται στο κρέας. Όταν οι άλλοι σε βλέπουν να τρως μόνο σαλάτα αγχώνονται. Ιδίως αυτός που ψήνει και είναι περήφανος για τις μαγειρικές του ικανότητες και τεχνικές. Πως να του εξηγήσεις; Ε, σου κολλάνε την ταμπέλα βεγκετέριαν και μένουν ήσυχοι με τους εαυτούς τους.

Όλοι νοιώθουν ενοχές για την κρεατοφαγία αλλά το εκφράζουν με το να θεωρούν αλλόκοτους και εκκεντρικούς αυτούς που την αρνούνται. Θυμάμαι όταν η καλή μου είδε ότι δεν χρησιμοποιούσα το πηρούνι μου για να κόψω το κρέας των παιδιών επαναστάτησε λέγοντας ότι το παρατραβούσα. Σκέφτηκα λίγο ότι ίσως είχε δίκιο και μετά τη ρώτησα.
-Αν αυτό το κρέας ήταν ανθρώπινο θα μπορούσες έστω να γλείψεις το μαχαίρι σου ή θα σιχαινόσουν;
Δεν μίλησε κατάλαβε και όσο της το επιτρέπει ο οργανισμός της ακολουθεί.

Τελικά το κόλπο είναι να το ρίχνεις στην πλάκα. Σε κάτι γενέθλια πρόσφατα ήμουν στο ίδιο τραπέζι με 2 οδοντίατρους, μια μικροβιολόγο (θεία μου) και έναν ωρλ.

Οταν ανακάλυψε ο ένας οδοντίατρος ότι δεν τρώγω κρέας μου "χύμηξε". Καθότι ξέρω ότι έχει πολύ σχέση με την εκκλησία του είπα ότι κάνω άσκηση. Στο κάτω κάτω ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης είναι φυτοφάγος αλλά και πολλοί άλλοι γέροντες γνωστοί και αγαπητοί στον γιατρό φίλο. Μην έχοντας τι να πει με συμβούλεψε να το κάνω με τις υποδείξεις κάποιου πνευματικού. Δεν λέω πιθανόν έχει το δίκιο του. Πιθανό το κάνω με τον δικό μου τρόπο. Πιθανό αν μας φέρει μαζί το πνεύμα, θα μιλήσω και με πνευματικό.

Η δε θεία μου πανικοβλήθηκε.
-Α και τι έχετε πάθει και δεν τρώτε κρέας.... Και ήρθε η τάδε και της έκανα εξετάσεις... και ήταν πεσμένο το Β12 .... και... και ...
-Καλά θα έρθω κάποια στιγμή για εξετάσεις θειά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν όλοι οι οργανισμοί να αποχωριστούν το κρέας ή να εφαρμόσουν αυστηρή νηστεία. Μια περίπτωση είναι ο γέροντας Πορφύριος που δεν άντεξε την σκληρή ασκητική αγιορείτικη ζωή (έτρωγαν μόνο παξυμάδι και χόρτα) αρρώστησε και αναγκάστηκε να νοσηλευτεί πολύ καιρό και δεν ξαναγύρισε να ασκητέψει στο Όρος.

Ένας άλλος δάσκαλος .... ανακάλυψε ότι δεν μπορεί να κόψει το κρέας διότι του έλειπε κάποιο ένζυμο ή κάτι τέτοιο.

Όταν όμως προχωράμε χωρίς εμμονές ο Dreamer μπορεί να μας δείχνει το σωστό για εμάς δρόμο, ένα βήμα τη φορά.

Θα ήθελα να μπορέσω κάποτε να σας περιγράψω την διαφορετική αίσθηση και σχέση που αποκτούμε με το σώμα μας όταν κόβουμε το κρέας. Ιδιαίτερα αυτές οι αισθήσεις γίνονται πολύ εντονότερες όταν απέχουμε και από τα ζωικά παράγωγα. Τις μέρες δε της νηστείας, οι αισθήσεις αυτές προχωρούν και άλλο. Αρχίζω να μυρίζομαι τι υπάρχει στην συνέχεια όμως δεν βιάζομαι. Ο Dreamer θα μου δείξει το επόμενο βήμα.
Απάντηση με παράθεση