Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #236  
Παλιά 13-11-08, 20:18
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου δυστυχώς δεν κατάλαβες καθόλου το νόημα αυτών που είπα.Εγώ μίλησα για άτομα που γουστάρουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ το παραμύθι,κάτι που σημαίνει ότι αντιλαμβάνονται μια διαφορετική σημασία της έννοιας "παραμύθι" από ότι εσύ αλλά και μια διαφορετική σημασία της έννοιας "αλήθεια".Όπως σου είπα και πριν υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν στην μία αλήθεια αλλά και άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε καμία αλήθεια και πίστεψε με,τα επιχειρήματα τους δεν θα μπορέσεις να τα κατανοήσεις εκτός ίσως στην περίπτωση να έχεις ενστερνιστεί και εσύ κατά το παρελθόν αυτές τις αντιλήψεις και να τις απέρριψες στην συνέχεια με ατράνταχτα επιχειρήματα.

Για το παράδειγμα πάντως που ανέφερες με τον χρήστη ναρκωτικών,θα σου πω το εξής.Για να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον χρήστη και όχι να του κάνεις μεγαλύτερο κακό,προϋποθέτει να γνωρίζεις καλύτερα από αυτόν τι είναι τα ναρκωτικά,άρα απαραίτητα να έχεις χρόνια προσωπική χρήση,αλλά και να τα έχεις απορίψει έχοντας βρει ένα νόημα στη ζωή,το οποίο να καταφέρεις να το μεταδόσεις σε αυτόν.Αν δεν μπορέσεις να του προσφέρεις κάποιο νόημα στη ζωή του και απλά τον εμποδίζεις να παίρνει τη δόση του,τότε απλά θα βασανίσεις ακόμα περισσότερο μια ήδη βασανισμένη ψυχή.Και όλα αυτά τα αναφέρω μόνο για την περίπτωση της μόνιμης χρήσης ηρωΐνης που μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο,αν μιλάμε για χασίς και ελαφρά ναρκωτικά τότε είναι λίαν φασιστικό να εμποδίζεις κάποιον από τη χρήση έχοντας άγνοια περί αυτών,όσο φασιστικοί είναι και οι νόμοι που τα απαγορεύουν.

Αυτό που θέλω να σου πω με αυτό το παράδειγμα είναι ότι καλό είναι να προσπαθείς να βοηθήσεις τον άλλον αλλά καλό είναι πρώτα από όλα να προσπαθήσεις να τον ακούσεις και να τον καταλάβεις,μπορεί να ξέρει πολύ περισσότερα από εσένα.Φυσικά δεν θα σε κρίνω αρνητικά αν κάνεις αυτό που σε προστάζει η καρδιά σου και είναι για καλό σκοπό,μπορεί όμως με τον καλό σκοπό να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα,ή απλά ο άλλος να νοιώσει ότι τον καταπιέζεις(και να έχει και δίκιο) και να απομακρυνθεί από εσένα.Είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί γονείς που αγαπούν υπερβολικά τα παιδιά τους αλλά αδυνατούν παντελώς να επικοινωνήσουν μαζί τους και να τα καταλάβουν και έτσι στην προσπάθεια να τα βοηθήσουν απλά τα καταπιέζουν.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι σε κάποιες και μάλιστα αρκετές περιπτώσεις η πρακτική σου έχει νόημα και μπορεί να κάνει καλό,όταν πρόκειτε για άτομα με άγνοια και παπαγαλάκια άλλων.ΔΕΝ συμβαίνει όμως κάτι τέτοιο τουλάχιστον με τα άτομα που συμμετέχουν σ'αυτή τη συζήτηση,τους συμπεριφέρεσαι με έναν τρόπο λες και είναι αγράμματοι και χωρίς κριτική σκέψη και αυτό για μένα φίλε μου είναι εξοργιστικό!Δεν μπορείς να ισοπεδώνεις έτσι τις προσωπικότητες αξιόλογων ατόμων!

Επίσης μόνο εσύ μιλάς ξανά και ξανά για αποδείξεις ενώ κανείς δεν διακύρηξε εδώ μέσα ότι έχει αποδείξεις.Για να σου πω και κάτι εκ μέρους των παιδιών,πιστεύω ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς πραγματικά για αποδείξεις,εγώ τουλάχιστον έχω σίγουρα διαφορετική κατανόηση της έννοιας "απόδειξη" από ότι εσύ...Άντε με έκανες μετά από χρόνια να μπω στον κόπο να αλλάξω την υπογραφή μου!Θα κλείσω με μια πολύ σημαντική κουβέντα που είπε ο φίλος no slave.Από εδώ και πέρα όποιος θέλει να συζητήσει μαζί μου καλά θα κάνει να ξεκινά από αυτή τη βάση!

Παράθεση:
αυτο ισχυει για ολες τις πλευρες,οχι μονον για τους...<<λογικους>>.το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.δεν ξερουμε καν αν ειμαστε ζωντανοι,οπως ελεγε και ο μορισον.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 13-11-08 στις 20:21
Απάντηση με παράθεση