Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 16-03-12, 15:32
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Κεφάλαιο 41: Ενημέρωση όλων των ομάδων για την πρώτη τους επιτυχία

Ο Στάθης πήρε τα πέντε ζευγάρια τηλέφωνο. Ήξεραν ότι είχε εντοπιστεί στην συγκεκριμένη περιοχή, αλλά δεν γνώριζαν ότι κατάφεραν με διπλωματία να πάρουν τα αντικείμενα αυτά, χωρίς να την κοιμίσουν, με αποτέλεσμα να τους τα δώσει η ίδια με τη θέλησή της. Αυτό ούτε καν μπορούσαν να το φανταστούν. Ούτε στην πιο τρελή τους φαντασία. Μάλιστα ο Βασίλης παρατήρησε:
- Ευτυχώς δεν έτυχε σε μας. Εμείς θα χρησιμοποιούσαμε το υπνωτικό. Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου τόσο μακριά. Όλοι κατά τη διάρκεια αυτής της αναζήτησης λέγατε εμένα έξυπνο, αλλά στην πραγματικότητα δεν είμαι, γιατί αυτή την πιθανότητα δεν θα μπορούσα να τη σκεφτώ, ούτε κατά διάνοια. Μπράβο Στάθη!
- ¶λλωστε εγώ σας έμπλεξα σ’ αυτή την κατάρα, εγώ θα σας ξεμπλέξω.
- Τότε αξίζεις ένα δεύτερο μπράβο γι’ αυτό.
Έπρεπε να ενημερώσει και το Μάρκο. Ο Μάρκος όσο άκουγε αυτή την διήγηση δεν πίστευε στ’ αφτιά του. Ήταν τόσο ευτυχισμένος, που δεν ήξερε με τι λόγια να στολίσει τον άξιο συνεργάτη του. Έμεινε σιωπηλός να κλαίει από χαρά. Ο Στάθης ανησύχησε αν ήταν καλά.
- ¶ξιος ! ¶ξιος! Του φώναζε. Πάρε τα σύνεργα αυτά και θα πας να τα δώσεις σε όποιον εντοπίσει την Έλβα. Γρήγορα πήγαινε σπίτι να τα πάρεις, πριν αλλάξει γνώμη. Παρκάρισε το αυτοκίνητό σου σε κάποιο άλλο μέρος για να φανεί βάσιμη η δικαιολογία σου. Και πάλι μπράβο! Μην ξεχάσετε ένας από τους δύο να συνεννοηθείτε να κλείσει τον ανιχνευτή. Να μην ανάβουν και οι δύο ταυτόχρονα στο ίδιο μέρος. Σας βλέπω να τελειώνετε αυθημερόν την αναζήτηση και αύριο να βλέπετε τους δικούς σας. Αν συνεχίσετε έτσι, αυτό θα γίνει σίγουρα.
- Αυτό έχει γίνει ήδη. Παρκάρισα το αυτοκίνητο Σε λίγο θα μάθεις νέα μου.
- Θα περιμένω.


Κεφάλαιο 42: Απέκτησαν το ραβδί και βιβλίο με τα ξόρκια.
Μόλις πλησίασε το σπίτι της είδε ότι η τουαλέτα ήταν έξω. Υπήρχε ένα μικρούτσικο ξεχωριστό δωματιάκι μέσα στον κήπο. Ένα άλλο δωματιάκι ήταν το πλυσταριό, λίγο μεγαλύτερο εκείνο. Μόλις μπήκε είδε την Νικολέτα καθισμένη σε έναν καναπέ παλιό. Γενικά το σπίτι ήταν παραδοσιακό. Είχε πιάτα με ζωγραφιές στολισμένα στον τοίχο. Στη μέση υπήρχε μια εστία. Ένα είδος παλιού τζακιού που οι παλιές γυναίκες μαγείρευαν τα φαγητά τους και παράλληλα ζεσταίνονταν. Μάλιστα μέσα στην εστία υπήρχε ένα μαγκάλι. Και πάνω στην εστία μπρούτζινα και χάλκινα σκεύη, Σε ένα σημείο είδε ένα παλιό σίδερο που λειτουργούσε με κάρβουνο. Στο πάτωμα υπήρχαν πολύχρωμα κιλίμια στρωμένα και από πάνω υπήρχε ένας σοφάς. Ο σοφάς ή σουφάς όπως αλλιώς λέγεται, ήταν ένα κρεβάτι, το οποίο ήταν λίγο πιο ψηλά από το υπόλοιπο σπίτι. Κάτι σαν δεύτερος όροφος, αλλά δεύτερος όροφος δεν ήταν ακριβώς, γιατί είχε 5 σκαλάκια. Ναι, για να πέσεις σ’ αυτό το κρεβάτι έπρεπε να ανέβεις 5 σκαλάκια. Ήταν στρωμένο με διπλή φλοκάτη. Το φως ήταν ένα μακρύ καλώδιο και είχε μια τεράστια λάμπα μαυρισμένη από την πολύ χρήση.
Αυτό ήταν όλο κι όλο το δωμάτιο αυτού του σπιτιού. Σε μια γωνιά υπήρχε ένας μπουφές, παλιό ντουλάπι με καθρέπτη σκαλιστό μιας άλλης εποχής. και δίπλα του ένα τεράστιο μπαούλο που φύλαγε τα ρούχα της. Εκεί μέσα ήταν φυλαγμένα τα μαγικά όργανα που της ζήτησαν.
Αφού ήπιαν το τσάι τους και γεύτηκαν τα νόστιμα παραδοσιακά κουλουράκια της με γεύση σοκολάτας, κανέλας και σταφίδας, ο Στάθης έκανε πως έφευγε. Ντρεπόταν να ζητήσει το βιβλίο και το ραβδί. Περίμενε από τη μητέρα του Μάρκου να τα θυμηθεί και να τους τα δώσει. Εκείνη πράγματι τα θυμήθηκε, του έδωσε μέσα σε μια τσάντα τα μαγικά όργανα κι εκείνος της έδωσε το κουτάκι, αλλά της είπε να το ανοίξει όταν φύγουν, τις επέστρεψε τα 200 € γιατί, όπως είπε, δεν τα χρειάζεται. Μόνο με τα μαγικά όργανα πληρώθηκε. Εκείνη επέμενε να τα πάρει και στο τέλος υπερίσχυσε η γνώμη της. ¶ρα, το ζευγάρι αυτό ήταν κατά 200 € πλουσιότεροι από τους άλλους.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.