Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #189  
Παλιά 07-06-06, 16:36
Το avatar του χρήστη foni
foni Ο χρήστης foni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Αγαπητέ Παθοκτόνε,
διαβάζοντας αυτά μου γράφεις, και έχοντας διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματά σου, θα πρέπει ή να ζεις σε άλλο πλανήτη (και μη προς κακοφανισμόν σου) ή να έχεις πλάσει έναν κόσμο δικό σου μέσα από τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας στον οποίον, αν πραγματικά είσαι ευτυχής και με ήσυχη συνείδηση κι εγώ ακόμα θα σε συμβούλευα να παραμείνεις εκεί.
Τώρα αν η ελεύθερη σκέψη σου φαίνεται αναρχική, αυτό είναι πρόβλημα, αλλά όχι δικό μου.
Ποτέ δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για ό,τι στο μυαλό του δεν βγάζει νόημα. Πίστεψέ με.
Και δεν έχω διαβάσει ποτέ Bakunin, βρίσκω προτιμότερον, οι σκέψεις που εκφράζω να είναι προϊόν της δικής μου κρίσης.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Αγαπητή(υποθέτω) foni,θέτετε ζητήματα που έχουν ξανατεθεί και θεωρω πως απλώς αγνοείτε σκανδαλωδώς(ώστε να σκανδαλίζετε με αυτό)τον χριστιανισμό...Αν είχατε ΛΙΓΑΚΙ μελετήσει Πατέρες της Εκκλησίας(=θεόπνευστα κείμενα για την Ορθοδοξία) ή αν είχατε ακούσει κάποιον ιερέα να μιλάει ή οτιδήποτε σχετικό,θα είχατε καταλάβει πως δεν έχει καμμία σχέσι η συγχώρεσι εκ Θεού με όλα αυτά που λέτε...
Πιστέψτε με,δεν έχετε καταλάβει καθόλου καλά το πώς πιστεύουμε οι Ορθόδοξοι ότι λειτουργεί ο Θεός.Τα τυχερά παιχνίδια απαγορεύονται χριστιανικά...Οι βιοτικές μέριμνες απαξιώνονται σφόδρα...Οι δε εφήμερες-ευκαιριακές(γιατί δεν μιλάτε για κάτι σοβαρό όταν χρησιμοποιείτε την λέξι "γκόμ...") σχέσεις θεωρούνται (εκτός από ιλαροτραγικές)και εφάμαρτες...Οπότε όποιος τα κάμνει αυτά έχει πλάσει ένα δικό του αγνώριστο Θεό...


Ναι,οι...ανόητοι. Οι απόψεις σας θυμίζουν πολύ Bakunin θα έλεγα(πρβλ.το έργο του"Θεός και κράτος"-το σημαντικότερο ίσως κείμενο-μανιφέστο της συγκεκριμένης ιδεολογίας)και αναρχισμό.Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα...Το θέμα είναι πως έχετε τσουβαλιάσει την Ορθοδοξία με τον Παπισμό,με οποιαδήποτε άλλη ανθρώπογενή δοξασία...Σας πληροφορώ πως εξουσία δεν έχουν οι ιερείς(εδώ δεν έχουμε παποκαισαρισμό,προσπαθείστε να καταλάβετε...),δηλαδή το δικαίωμα να ορίζουν το τι πρέπει να κανει ο άλλος.Οι ιερείς δεν είναι όπως ο γκουρού Μαχαράτζι ή ο πυθαγόρας ή ο Πάπας...Αυτά τα ολίγα προς το παρόν,φιλικά...
Απάντηση με παράθεση