Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 26-06-06, 23:34
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν θελω να ειναι ή θρησκεια ή επιστημη αλλα ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
Συνεργαζομενα μεταξυ τους, ή εστω σε διαφορετικες κατευθυνσεις κινουμενα, σε ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ κατευθυνσεις, μη συγκρουομενα μεταξυ τους.
Αυτό δεν πεόκειται να γίνει ποτέ, γιατί υπάρχουν στενόμυαλοι από αμφοτερες τις πλευρές και κυρίως της θρησκείας.

Παράθεση:
Μάλλον φίλε Επόπτη θα έλεγα ότι ο θρήσκος δεν μπορεί να εξηγήσει τίποτα γιατί όλα είναι θέλημα θεού για αυτόν και δεν ψάχνει καν την αιτία.
Συμφωνώ απόλυτα.

Τώρα δεν θέλω να σας στενοχωρήσω, αλλά θέλω να μελετήσουμε λίγο τις διάφορες περιπτώσεις (άλλωστε για αυτό άνοιξα το τοπικ και όχι για να μιλήσουμε γενικώς για την κόντρα των δύο πλευρών).

Σας ξαναθυμίζω μερικές περιπτώσεις που αναφέρθηκα ήδη:
Παράθεση:
1. Εξέλιξη - καταγωγή του ανθρώπου
2. Γενετική
3. ψυχασθένειες vs. δαιμονικές επιδράσεις
4. ψυχολογία - ψυχιατρική γενικότερα
5. κλωνοποίηση, εκτρώσεις (κυρίως ως προς το ηθικό μέρος)
Να συμπληρώσω την ευθανασία, την ευγονική (eugenics), την καταγωγή του σύμπαντος, την έννοια του πειρασμού, την ηθική γενικότερα και άλλα
Ας αρχίσουμε από το τρίτο. Βεβαίως όλοι γνωρίζετε ότι πολλοί από αυτούς που λέγεται ότι έχουν πέσει θύματα δαιμονοληψίας, το μόνο που είχαν ήταν μία "απλή" (σε σχέση με τους δαίμονες και τη μεταφυσική εξήγηση) ψυχική ασθένεια. Ναι, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν ξέρεις τι γίνεται. Πως μπορείς να ξεχωρίσεις έναν δαιμονισμένο από έναν ψυχασθενή;;; Του βάζουν λέει να φιλήσει τα άγια και αρνείται (ή κάτι τέτοιο). Όμως αυτό δεν νομίζω να είναι μία σίγουρη μέθοδος. Ο σχιζοφρενής πχ που θα τον βάλουν να φιλήσει την εικόνα, θα το κάνει; Όχι, βέβαια... Με τα νεύρα που έχει εκείνη τη στιγμή... Τότε τι γίνεται;;; Η επιστήμη θα τρέχει να του δόσει ηρεμιστικά και η εκκλησία θα λέει "Σατανά, άφησέ τον" (στον δαίμονα, όχι στη επιστήμη...), όπως είπε και ο Χριστός στον δαιμονισμένο...

Σχολιάστε παρακαλώ επί τούτου και όχι γενικά για την κόντρα Θρησκείας-Επιστήμης. Σας άφησα λίγο να το συζητήσετε, αλλά δεν ήταν ο σκοπός μου να συζητάμε αυτό. Για αυτό και δεν ξανα απάντησα από τότε.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση