Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 05-01-07, 21:51
sotirisbe Ο χρήστης sotirisbe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: Herstal στο Βέλγιο
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Υπέρ της άνωθεν ειρήνης.

Καλησπέρα σας.
Εν καιρώ ειρήνης οι εκκλησίες είναι σχεδόν άδειες, αλλά όταν γίνεται πόλεμος είναι γεμάτες. Πολλοί παρακαλούν το Θεό και τους Αγίους να φέρουν ειρήνη εδώ στη γη για να σώσουν τη ζωή μας. Αλλά στους παπάδες δεν συμφέρει ν' αδειάσουν οι εκκλησίες, γι' αυτούς η ζωή μας εδώ στη γη δεν έχει την προτεραιότητα, γι' αυτό παρακαλούν το Θεό πρώτα (Υπέρ της άνωθεν ειρήνης) και μετά (Υπέρ της ειρήνης του σύμπαντος κόσμου). Γι' αυτούς ο θάνατος δεν είναι αυτός που χωρίζει τη ψυχή εκ του σόματος, αλλά αυτός που χωρίζει τη ψυχή από του Θεού. Τα Χριστούγεννα λένε στης Καταβασίες, στην Ωδή ε΄. (Θεός ων ειρήνης, Πατήρ οικτιρμών κτλ). Αν ο Θεός ήθελε ειρήνη μεταξύ των ανθρώπων, θα έκανε πρώτα ειρήνη (άνωθεν) μεταξύ των αγγέλων, αντί να μας πληροφορεί ότι και οι άγγελοι στον ουρανό θα έχουν πόλεμο μετεξύ τους. Αποκάλυψις ιβ΄7. Εβραίοι, Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι, αναγνωρίζουν την Αγία Γραφή σαν αξιόπιστα λόγια του Θεού. Κανονικά θα έπρεπε ο Θεός να διδάσκει ειρήνη στους ανθρώπους, και όμως ο Ψαλμός ρμδ΄1 μας πληροφορεί ότι ο Θεός διδάσκει πόλεμο: (Ευλογητός ο Κύριος, το Φρούριον μου, ο διδάσκων τας χείρας μου εις πόλεμον, τους δακτύλους μου εις μάχην).
(Αν οι θρησκευτικοί ηγέτες λένε στους στρατιώτες ότι ο Θεός υπόσχεται να τους μάθει την τέχνη του πολέμου, και να τους δώσει: Οικίας πλήρεις πάντων των αγαθών, τας οποίας δεν εγέμισας, φρέατα ηνοιγμένα, τα οποία δεν ήνοιξας, αμπελώνας και ελαιώνας, τους οποίους δεν εφύτευσας. Δευτερονόμιο ς΄10-11. - Εκείνα τα οποία οφθαλμός δεν είδε, και ωτίον δεν ήκουσε, και εις καρδίαν ανθρώπου δεν ανέβησαν, τα οποία ο Θεός ητοίμασεν εις τους αγαπώντας αυτόν. Α Κορινθίους β΄9).
Τότε οι νεαροί στρατιώτες θα συνεχίσουν τον πόλεμο για ν' απολαύσουν τα αγαθά που τους υπόσχετε ο Θεός. Η πίστη που οδηγεί σε πόλεμο είναι επικίνδυνη για όλους, απειλή τη ζωή μας, δημιουργεί πολύ μεγάλη φτώχια και ο λαός απελπίζεται, ιδίως τα ορφανά παιδιά που αυξάνονται και πληθύνονται σε καιρό πολέμου. Έζησα την εμπόλεμη κατάσταση στη δεκαετία του 1940, κι' εύχομαι να σταματήσει ο πόλεμος σε όλα τα μέρη της γης. Ο Σωτήρης.