Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #759  
Παλιά 01-11-14, 10:06
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
και κανω τη πλακα μου μια χαρα.

κανεις δεν μπορει να με διωξει !
Sorry που επεμβαίνω στη διαμάχη σας, αλλά δεν είναι λιγάκι οξύμωρο το παραπάνω με αυτό :

Παράθεση:
Υπο αυτη την οπτικη λοιπον(την ψυχολογικη), θεωρω οτι οι ανθρωποι που γινονται μελη μιας ηλεκτρονικης κοινοτητας ανωνυμων συντελεστων, εχουν ενδομυχα ως αρχικο και κυριο στοχο τους, την αντικατασταση ή αντισταθμηση ενος ελειματικου φυσικου εγω , το οποιο μεσω της προβολης ενος αλλου γλωσσικο-λογικου δυναμικου εγω, βγαινει εξω απο την καθημερινη φυσικη λογοκρισια των κοινωνικων φυσικων σχεσεων, και γινεται πραξη χαρη στην ουδετεροτητα του ηλεκτρονικου μεσου.
Όπως και στην ερώτηση : "Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πεις τι είναι αυτό που σε κάνει και συνεχίζεις σε ένα τέτοιο χώρο?", εσύ να απαντάς :

Παράθεση:
Γιατι η παραπανω διατυπωση ειναι μια γενικη αποτυπωση του στιγμιαιου παλμου ενος φορουμ ιντερνετικων συζητησεων, που μοιαζει ομως τοσο πολυ με την γενικη κοινωνικη φυσικη πραγματικοτητα.

Ενας στιγμιαιος ρυθμος σε ενα φορουμ ή σε μια κοινωνια μπορει να ειναι αρνητικος, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτη η αρνητικοτητα ειναι και διαχρονικο χαρακτηριστικο, που χαρακτηριζει την ιστορικη πορεια, αλλα ουτε και την μελοντικη εξελιξη.

Σε καθε περιπτωση ειτε σε ενα εικονικο, ειτε σε ενα πραγματικο-φυσικο φορουμ (κοινωνια) αποτελω αναγκαστικα μελος, οποτε για τις εκφανσεις του συνολου και επειδη ειμαι ενεργο μελος, εχω συνεισφερει και εγω μεσα απο τις υποκειμενικες μου κρισεις, τοσο τις ειδικες οσο επισης και τις γενικες.
Από πότε σε αναγκάσαμε (ή -νε, ως προς το esoterica) να είσαι μέλος;

Μήπως, τελικά, (και χωρίς ίχνος ειρωνίας ή προσωπικής επίθεσης) χρειάζεσαι κάποια βοήθεια ή έστω να επαναπροσδιορίσεις τη ζωή σου με ζωντανούς φίλους και όχι διαδικτυακές περσόνες;




Απάντηση με παράθεση