Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-08-06, 18:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Θα συμφωνίσω με τον Voel σε όλο το κείμενο του.
Έχω πει στο παρελθόν ότι δεν θα συμμετάσχω ξανά σε θέματα που αφορούν τον θεό, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ειπωθηκαν πολύ σημαντικά πράγματα και αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω. Σε άλλο θέμα έχω αναφέρει ότι κατά την άποψη μου όλες οι θρησκείες είναι κομμάτια και εξελήξεις ενός μόνο πράγματος. Αυτό που αποκαλέι ο Voel αρχέγωνη Θρησκεία. Για μένα σε αυτή την "Θρησκεία" κρύβεται η αλήθεια και όλες οι υπόλοιπες είναι απλά κομμάτια αυτής που όπως πολύ σωστά είπε προσαρμόστηκαν σύμφωνα με την ιδεοσυγκρασία του κάθε λαού. Ακόμα και ο Χριστιανισμός μην ξεχνάμε ότι μέσω των Απόκρυφων (άλλοι τα πιστεύουν και άλλοι όχι) μιλάει για έναν θεό ο οποίος έφτιαξε όλους τους άλλους. Ακόμα και ο Τολκιν μια και αναφέρθηκε, έχοντας βαθιές γνώσεις αυτών των θεμάτων μιλάει στο Σιλμαρίλλιον για τον Έρου τον Ένα που δημιουργεί τους Άινουρ.
Τα κοινά αυτά σημεία όλων των Θρησκειών γνωστών και λιγότερο γνωστών ανα τον κόσμο δείχνουν πρώτα απο όλα μια κοινή καταγωγή όχι μόνο των θρησκειών αλλά όσως και των ανθρώπων. Αυτό το ένα, το όλο, είναι κομμάτι του Ερμητισμού που επιζειτεί την απόδειξη του ενιαίου του σύμπαντος.
Απάντηση με παράθεση