Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #580  
Παλιά 07-10-14, 14:06
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο παραδειγμα !
Το θεμα ομως ειναι σε ποσο βαθος μπορει να κατανοηθει αυτο το παραδειγμα.
..................
.........
Με λιγα λογια η φραση , αν πεθανω σε αυτη την ζωη θα ζησω στην επομενη, ειναι μια πραξη καθαρα αυτοαναφορικη, και προδιδει την πραγματικη κατασταση της ανθρωπινης φυσης και ψυχισμου η οποια προγραμματιζεται να υπηρετει καποιον εξωτερικο σκοπο μια αγαπητικης κοινωνιας , με στοχους ομως εσωτερικης ατομιστικης οφελειας .
Ευσταθία, έχω αρκετές επιφυλάξεις για το κείμενό σου, αλλά δεν θα ήθελα να τις συζητήσω γιατί θα χαθεί η ουσία του νήματος.
Εν προκειμένω το παράδειγμά μου είχε αποκλειστικό λόγο ανάρτησης, να επισημάνει ότι στα θρησκευτικά κείμενα ή κατά λέξη προσπάθεια κατανόησης μπορεί να οδηγεί σε αδιέξοδα ή σε παρανοήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να μειώνεις τον συνομιλητή σου, δεν σημαίνει πως απέδειξες κάτι.
Χρήστο διαβάζεις βιαστικά. Είπα ότι δεν έχεις γνώσεις, όχι ότι είσα ανίκανος να τις αποκτήσεις. Αυτό δεν είναι προσβολή ή διάθεση να μειώσω κάποιον. Και εγώ έχω πτωχές γνώσεις για το θέμα, παρόλο που έχω ασχοληθεί με την βιολογία στην Α.Γ.Σ.Α. και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία με αυτό το αντικείμενο. Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε την περιορισμένη γνώση μας σε ένα αντικείμενο, ούτε να διαπιστώνουμε την ίδια αδυναμία σε άλλους όταν υφίσταται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε rados εσυ είπες οτι είχες μια μακρόχρονη θητεία ως θρήσκος και οτι τωρα πια δηλώνεις αγνωστικιστής ( οτι δεν είσαι πια σίγουρος για το προηγούμενο τουλάχιστον ) και εγω σε ρωτάω ποιοι ήταν οι λόγοι που σε οδήγησαν σε αυτη την μεταστροφή . Δεν σου ζητάω να μου αναλύσεις τον αγνωστικισμο σου.
Ο λόγος είναι αυτός που ήδη σου είπα. Έχοντας εξετάσει όσο μπορώ το θέμα, δεν βρίσκω κανένα λόγο να είμαι πιστός.
Να το θέσω διαφορετικά γιατί ίσως θα ξεκαθαρίσει την απάντησή μου. Σιγά σιγά, παρατήρησα και εξέτασα τους λόγους που με είχαν ωθήσει στι παρελθόν να είμαι πιστός και βρήκα ότι κανείς τους δεν ήταν αρκετά ισχυρός. Για παράδειγμα παρατήρησα ότι οι "υπερβατικές" εμπειρίες μου, μπορούσαν να εξηγηθούν απλούστερα χωρίς καμιά "υπέρβαση". Αλλά νομίζω ότι το θέμα δεν είναι γιατί εγώ κατέληξα αγνωστικιστής και όχι πιστός, αλλά αν η θρησκεία και η εξελικτική θεωρία εμφανίζουν εγγενή αντίφαση ή αντίθετα αν η εξελικτική είναι συμβατή με την θρησκεία, και μάλιστα είναι η μόνη ικανοποιητικά συμβατή θεωρία για την εμφάνιση των έμβιων όντων και του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση