Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1330  
Παλιά 04-07-15, 15:29
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φίλε apofasismenos, το απόλυτα πιο σημαντικό είναι να ξέρουμε Ποιος δημιούργησε εμάς καθώς και τα πάντα, ώστε να του αποδίδουμε τον πρέποντα σεβασμό και την αγάπη. Ομολογουμένως μεγάλη η συμβολή της επιστήμης που μας εξασφάλισε το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα.

Ας δεχτώ τον δημιουργό για να μπορέσω να αρθρώσω λοιπόν...

αγαπητέ Vassilis_1, αυτό που λες είναι (μόνο) η δική σου γνώμη (ή και άλλων ανθρώπων) αν θες να το δούμε πιο "στρωτά".
Υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη όπως π.χ ότι δεν μας ρώτησε ο δημιουργός αν τον θέλουμε
από πάνω μας. Σίγουρα η ζωή είναι ωραία κι όλοι θέλουμε να ζούμε παρόλο τα σκαμπανεβάσματα που μας μοιράζει απλόχερα.
Αλλά αν ο δημιουργός (σοφότατος εννοείται) ήθελε να ξέρεις τι και πως, θα στο έδειχνε ξεκάθαρα
χωρίς να χρειαστεί να ψάχνεις από μόνος σου.

Γιατί μην ξεχνάς...

όλοι όσοι ασχολούνται με αυτά, επιλέγουν να το κάνουν. Δεν ήρθε κανείς να τους το επιβάλλει. Έτσι λοιπόν αν εμβαθύνεις σε αυτό
ίσως καταλάβεις ότι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από το ζεις μια όμορφη ζωή (όσο μπορείς). Μπορείς να ψάχνεις πράγματα
που βελτιώνουν την ζωή σου χωρίς να την κουράζουν και δεν εννοώ αναζητήσεις αγωνίας κι απορίας αλλά ούτε και άπειρα κομφόρ.
Στην δική μου ιδεολογία, ο δημιουργός δεν νοιάζεται για τον σεβασμό που του αποδίδω.
Είναι τόσο ισχυρός που απλά έδωσε και δεν ζητά τίποτα. Είμαι το μωρό που ξέχεσε για να μην κλαίει και αναρωτιέμαι...
πως να ζητήσεις/περιμένεις κάτι από ένα μωρό; αυτός ο δημιουργός λοιπόν με κάνει να νιώθω καλύτερα ως ελεύθερο ον.
Βέβαια...ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά οφείλω να σκέφτομαι ως απλός άνθρωπος. Έτσι νιώθω.
Δεν δέχομαι υποταγή σε κανέναν και δεν αποδίδω φόρο τιμής έτσι εύκολα. Ίσως όταν νιώσω/νιώθω, χρειαστεί ή χρειάζεται
να το κάνω/το κάνω προς το άγνωστο καθώς δεν το έχω αρνηθεί (όλοι οι άνθρωποι έχουμε αδύναμες στιγμές)
αλλά αυτά είναι περισσότερο συναισθηματικά θέματα και προτιμώ να τα πράττω (όταν συμβούν/συμβαίνουν) με το είδος μου.
Ως άνθρωπος, δεν διατίθεμαι να ψάχνω τίποτα με σπατάλη χρόνου εκτός από να ζω αρμονικά με τα άλλα είδη
αλλά και να προστατεύω το δικό μου. Ο δημιουργός που μπορώ να φανταστώ, ξέρει πως δεν ξέρουμε πως σκέφτεται
ενώ παράλληλα ξέρει τον σκοπό και τις διαθέσεις του καθενός μας πριν από εμάς. Και χαμογελά.
Αλλιώς γίνεται μπαμπούλας...και "πέφτει" στα μάτια μου.

Φυσικά εμβαθύνοντας, είναι πιθανόν να καταλάβεις ότι πρέπει να αποδίδεις σεβασμό κτλ στον δημιουργό ή να τον τρέμεις ας πούμε.
Είναι πως το βλέπεις το όλο θέμα. Δεν είναι κακό αυτό ούτε και βλαβερό για τους υπόλοιπους, μάλιστα λέγεται "επιλογή σου"
και αποφασίζεις μόνο εσύ. Θα ήταν όμως κακό και βλαβερό...μόνο αν προσπαθούσες να κάνεις όλους να πιστέψουν
π.χ αυτό που θες εσύ. Εκεί προκαλείς τον συνάνθρωπό σου με κάτι που δεν μπορείς να αποδείξεις.

Υ.Γ Δεν αποτελεί απόδειξη αυτό με τα μπλε, θα μπορούσα όμως να το δεχτώ ως μία καλή υπόθεση.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 04-07-15 στις 15:37
Απάντηση με παράθεση