Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #286  
Παλιά 07-01-07, 00:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
pes moy poses 1000des Links Iparxoyn me ayto to PSEYTIKO gia sena agalma.
tora ta doubts kai fysika ta iparxoyn apo polloys xristianoys giati den prolaban na to katastrepsoyn
les ola ayta ta links na sthrizonte se psemata?
Εότε είναι αληθινό είτε ψεύτικο δεν μας ενδιαφέρει εφόσον χρονολογείται στον 4ο μ.Χ αιώνα. Τρίχες κατσαρές απόδειξη δηλαδή...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
oso afora ta pseytika
exei apodeixtei oti ta misa ebraika antikeimena kai pano poy exoyn brethei ftiaxthkan apo mia speira paraxarakton
psaksto psaksto kalitera.
Μου είναι τελείως αδιάφορο. Όπως σου είπα και παραπάνω δεν με ενδιαφέρει ο χριστιανισμός ως θρησκεία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Δεν είμαι σε θέση να φέρω άποψη για το αν το αγαλματίδιο με τη σταύρωση του Ορφέα είναι πλαστό ή όχι...σε εκείνο όμως που μπορώ να φέρω άποψη και να πω μετά βεβαιότητας είναι πως η σταύρωση σαν θανατική τιμωρία δεν ανακαλύφτηκε από τους Ρωμαίους και δεν εφαρμόστηκε αρχικά από αυτούς αφού στη Θεογονία-Κοσμογονία του Ησίοδου αναφέρεται καθαρά πως ο Δίας τιμώρησε τον Προμηθέα, λόγω της ανυπακοής του με το γνωστό θέμα της φωτιάς, σε σταύρωση .
Μια παραπομπή θα ήθελα φίλε μου γιατί διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Η σημαντικότερη αντίρησή μου είναι: ο Προμηθέας δεν μπορούσε να πεθάνει οπότε δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για θανατική καταδίκη, άρα χάνεται η αναλογία που παραθέτεις. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά η τιμωρία του ήταν να του τρώει το συκώτι (το οποίο αναγεννούταν επειδή ήταν αθάνατος) ένας αετός, όσο αυτός ήταν αλυσοδεμένος στον Καύκασο.
Απάντηση με παράθεση