Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 29-11-05, 11:33
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φαντάζομαι πως αυτό που θέλει να πει ο Παθοκτόνος είναι ότι οι ψυχικές νόσοι εκδηλώνονται σε έδαφος μιας "προβληματικής" - ας μου επιτραπεί ο αδόκιμος όρος - ψυχής και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να ισχύει και αυτό. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον Βόελ όσον αφορά στο ιατρικό μέρος, γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιες γενικεύσεις για αυτή την κατηγορία νοσημάτων, μιας και εμπλέκονται και μεταβολικοί και άλλοι παράγοντες. Δεν νομίζω πως όποιος ζει μέσα στη Θρησκεία εκ των πραγμάτων δεν θα πάσχει από τέτοι νοσήματα. Ίσα ίσα, πολλές φορές η λανθασμένα νοούμενη θρησκευτικότητα μπορεί και να εντείνει και να δημιουργήσει τέτοιες καταστάσεις. Θα συμφωνήσω, όμως, στο ότι η θρησκευτικότητα μπορεί να αποτελέσει διέξοδο για ορισμένους ανθρώπους με συγκεκριμένη ψυχολογία, λειτουργώντας ως "αποκούμπι" τους. Δεν μπορώ, όμως να το γενικεύσω σε όλες τις περιπτώσεις.
Όσο για το εάν πονηρά πνεύματα ευθύνονται για αυτές τις καταστάσεις, ε, εδώ η εκκλησία νομίζω πως για άλλη μια φορά ακολουθεί τις αρχαίες παραδόσεις, σε αντίθεση με όσα θεωρεί η ιατρική επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση