Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #208  
Παλιά 08-05-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα είχαμε πρόβλημα σε θρησκευτικά θέματα ειδικά από τους φανατικούς κάθε θρησκείας δεν είναι και εύκολο να αποδεχτούν
Κάτι τέτοιο ίσως θα σήμαινε ακόμα και το τέλος της θρησκείας τους .
Δώσε μου ένα παράδειγμα θρησκείας που δεν είναι ΠΛΈΩΝ κατοχυρωμένη για ένα τέτοιο ενδεχόμενο..
Έχω μιλήσει με παππά αναφορικά με αυτό το ενδεχόμενο και μου έκανε ολόκληρη ανάλυση για το ότι δεν υπάρχει πουθενά να λέει ότι τα παιδιά του θεού βρίσκονται μονο στη Γη μας..
Φυσικά αυτό πριν κάποια χρονια ήταν επιστημονική φαντασία αλλα όπως βλέπουμε σε κάθε ευκαιρία η θρησκείες αλλάζουν κατευθύνσεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τα δεδομένα της κάθε εποχής.
Δεν είναι λογικό άλλωστε να βγάλει κάποιος το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός επειδή υπάρχουν εξωγήινοι..
Παράθεση:
Θα είχαμε πρόβλημα σε οικονομικό επίπεδο πχ ο πιο ανεπτυγμένος πολιτισμός μας
Μας έλεγε έναν τρόπο που θα είχαμε τσάμπα ενεργεία νομίζεις ότι θα το αποδέχονταν
Έτσι οι πολυεθνικές
Αυτό είναι αλλου παππά ευαγγέλιο. Τα προβλήματα των πολυεθνικών τι σχέση έχουν με τον λαό; Ο λαός θα λάτρευε έναν πολιτισμό που θα του έκανε πιο εύκολη τη ζωή.. που το βλέπεις το ΣΟΚ από κάτι τέτοιο;
Το ότι θα άλλαζαν τα οικονομικά δεδομένα το δέχομαι σίγουρα θα άλλαζαν, αλλα αυτό δεν νομίζω να "χαλούσε" τον κοσμάκη ειδικά όπως είναι η οικονομία σήμερα..
Παράθεση:
και άμα το τραβήξουμε πιο μακριά αν ανακαλύπταμε ότι υπήρχαν
Αρκετοί πλάνητες με πολιτισμό μετά ποιος ο λόγος να υπάρχουν έθνη ?αφού πλέον
Πατρίδα μας θα ήταν η γη οποτε καταλαβαίνεις ποσο δύσκολο θα ήταν ένα τέτοιο εγχείρημα .
Και σήμερα είναι η Γη η πατρίδα μας, το ότι υπάρχουν έθνη σήμερα δεν έχει να κάνει με αυτό, αλλα με την ιστορία, τους πολιτισμούς, τις παραδόσεις, και το θρήσκευμα..δε καταλαβαίνω γιατί να μην αισθάνομαι έλληνας η αλβανός εάν μάθω ότι υπάρχουν εξωγήινοι..
Και η ιστορία η πολιτισμική κληρονομιά και το θρήσκευμα.. δεν πρόκειται να πάψουν να υπάρχουν με ένα τέτοιο "νέο".
--
Η λογική μου με την πιθανή απόκρυψη της αληθειας (εάν κάτι τέτοιο είναι γεγονός σήμερα) έχει να κάνει ΜΟΝΟ με σκοτεινούς σκοπούς. Διότι δεν είναι κάτι που το αποφασίζουν οι ..αμερικανοι ας πούμε.
Όταν πας σε έναν πολιτισμό και θέλεις να έρθεις σε επαφή, δεν πας να πιάσεις τον αρχηγό ενός κράτους στα μουλωχτά και να του σφυρίξεις το νέο τις άφιξης σου , εκτος και αν έχεις αλλα κατά νου..
Πας και τους λες για σας ήρθα, θα σας κάνω δούλους, η θα σας δώσω γνώσεις η θα ανταλλάξουμε γνώσεις.. και πάει λέγοντας..
Επαναλαμβάνω: όταν κάτι μεγαλειώδες γίνετε στα κρυφά, e για κάποιο λόγο γίνετε ρε παιδιά και αυτός ο λόγος ΠΡΈΠΕΙ να βρωμάει.. η αλλιώς δεν έχω βρει μια λογική εξήγηση που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο..
Πάντως αυτό με το δεν είμαστε έτοιμοι θέλω να μου το αποδείξετε με αλλα επιχειρήματα.. αυτά δε μου γεμίζουν το μάτι.
Και πιο συγκεκριμένα επειδή δεν νομίζω ένας τέτοιος πολιτισμός να ήρθε σε επαφή με ένα δυο άτομα για να μας το φέρουν λαου λαου. Πιο λογικό μου φαίνεται από μονοι τους οι "εξωφερτοι" να μας προετοιμάζουν για την άφιξη τους.
Και την ίδια ώρα αμερικανοι και οποιοι άλλοι, δε λένε τίποτα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρουν και τίποτα πέρα του ότι έχουν στην κατοχή τους κάποια αντικείμενα, τα οποια προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν, για να αντλήσουν πληροφορίες. Και φυσικά ότι έχει σχέση με τεχνολογία και είναι καινούριο.. πρώτο λόγο έχει ο στρατός εξού και το μυστικό της όλης υπόθεσης..
Αυτό αν μου το λέγατε θα το δεχόμουνα με ανακούφιση, αλλα αυτό που φοβάμαι είναι ότι όντως ήρθαν σε επικοινωνία, και δε μας το λένε, γιατί τότε μονο αγαθοί δεν θα είναι οι σκοποί τους..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση