Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 20-03-12, 11:33
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chimaira Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση, αλλά φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ. Έχεις αποδείξει ότι είσαι ένα άτομο με απεριόριστη φαντασία (γι' αυτό και το όνομά σου.. ), η οποία αναβλύζει μέσα από τα γραπτά σου. Θα ήθελα ως αναγνώστης να νιώσω λίγο πιο έντονα το παιχνίδι των λέξεων. Να προβληματιστώ. Να ταξιδέψω στον κόσμο των γραμμάτων και των εννοιών. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. Κατανοώ ότι ένα κείμενο είναι πιο ευχάριστο και κατανοητό στους αναγνώστες, αν είναι διατυπωμένο με έννοιες τις καθομιλουμένης, αλλά προσωπικά θα ήθελα και κάτι παραπάνω..
Με μπέρδεψες φίλη μου. Δεν παρεξηγώ τα λεγόμενά σου. Άλλωστε, γι' αυτό άνοιξα αυτό το νήμα για να πει καθένας ελέύθερα τη γνώμη του . Και να μου πεις δεν μ' αρέσει θα το δεχτώ, φτάνει να μου εξηγήσεις τους λόγους και να θέσεις επιχειρήματα γι' αυτό. Επειδή είμαι λίγο παλαιότερη δεν κατάλαβα το μήνυμα που θέλεις να μου δώσεις. Τι είναι αυτό που λείπει από τους διαλόγους; Δεν έχω πραγματικά καταλάβει τι είναι αυτό που σε ταξιδεύει ή ζητάς. Θέσε μου παραδείγματα. Εδώ με έπιασες αδιάβαστη. Ποιο είναι αυτό το παραπάνω που έπρεπε να βάλω και δεν το έβαλα; Θα φροντίσω στην επόμενη δουλειά να μπει. Δεν βάζω δύσκολες λέξεις στο κείμενο αν δεν γνωρίζω την έννοιά τους. Είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε απλές λέξεις, κατανοητές παρά να μου πουν τι την ήθελες αυτή τη λέξη αφού έκανες μαργαριτάρι ή δεν ταιριάζει εδώ. Αν βάλω όμως δύσκολη είμαι σίγουρη ότι ταιριάζει και δεν φοβάμαι ότι θα εκτεθώ γι' αυτό. Πάντα ό,τι γράφω έχω το σκοπό που το κάνω. Πάντως σ' ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Να είσαι καλά.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.