Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-02-07, 16:13
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Να ευχαριστήσω όλους σας για τα καλά σας λόγια! Από τη πλευρά μου θέλω να πω ότι υπάρχει πολύ διάθεση να προσφέρω στο Μεταφυσικό ότι καλύτερο μπορώ. Εδώ μέσα έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει πολύ θετική ενέργεια και πολύ διάθεση και αυτό μου αρέσει πολύ. Τώρα που σας βρήκα νομίζω ότι θα κολλήσω για τα καλά στην παρέα σας.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που παρέθεσε ο Solon Aimonas Eautou για τον Δράκουλα, μόνο μια μικρή παρατήρηση για την έμπνευση του Polidori. Όντως η έμπνευση ήρθε από τη βραδιά που πέρασαν στη Γενεύη ο Byron, o Polidori, o Shelley και η Mary Shelley. Το κείμενο που έγραψε ο Polidori ήταν εμπνευσμένο από ιδέα του Byron, ο οποίος μάλιστα είχε γράψει και την κεντρική ιδέα. Αργότερα, τον Απρίλιο του 1819 το διήγημα του Polidori "The Vampyre" δημοσιεύτηκε στο περιοδικό The New Monthly Magazine με το όνομά του Byron. Το επόμενο τεύχος του περιοδικού περιείχε ένα γράμμα στο όποιο ο Polidori παραδεχτηκε ότι το κείμενο ήταν δικό του αλλά ότι είχε επηραστεί από το κείμενο του Byron του 1816. Μάλλον αυτή είναι η αλήθεια. Μπορούμε επίσης να λάβουμε υπόψη μας και την κακία του Polidori προς τον Byron μιας και ο τελευταίος τον είχε διώξει από κοντά του στα τέλη του καλοκαιριού του 1816 καθώς το βαμπίρ που παρουσιάζεται στην ιστορία του Polidori έχει όλα τα χαρακτηριστικά της δημόσιας εικόνας που είχε ο Λόρδος Byron.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση