Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #582  
Παλιά 07-10-14, 15:40
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Pholarchos

Αυτα για την μη αναγκη του Θεου να τον πιστευουμε, τα εχω γραψει εγω οχι ο heretic. Αυτος τα παρεθεσε απο το δικο μου γραπτο.

Σου λεω και παλι οπως ειπα και παραπανω αν διαβασες το γραπτο μου. Ειναι μεγαλο σφαλμα να ερμηνευουμε τον Θεο μεσα απο τα δικα μας μετρα και τα δικα μας σταθμα.
Το μεγαλυτερο δε σφαλμα ειναι να φερνουμε παραδειγματα απο την ζωη και την κτιση, για να περιγραψουμε κατι αγνωστο και ακτιστο.

Και για αυτο ξαναλεω οτι η προσπαθεια να φερουμε τον Θεο στα μετρα μας μεσω της πτωσης του νοηματος απο το υπερβατικο και αδιανητο , στο γλωσσικο - λογικο μιας εμπειριας ανθρωποκεντρικης ειναι το μεγαλυτερο σφαλμα που στοιχιζει πολυ ακριβα.

Ο εκφυλισμος της δυναμικης μιας θεολογιας που καποτε ηταν πανισχυρη , δεν οφειλεται στον Θεο που εχασε ξαφνικα την αξια του , αλλα στον ανθρωπο που ποτε δεν την ειχε (στο μετρο να μιλα για υπερβατικοτητες).

Ο ανθρωπος Αγιος Πατερας εκρινε και διδασκε παντα σε συναρτηση με το ιστορικοπολιτισμικο στοιχειο που τον ανεδειξε. Οι Αγιοι Πατερες τις εκκλησιας εχουν κανει αναριθμητα λαθη στην ερμηνεια τους για το Θεο και την δημιουργια. Τα λαθη οφειλονται στον ανθρωποκεντρισμο των Πατερων να ερμηνευουν την κτιση και τον Θεο μεσα απο τον παραβολικο φακο των αξιων και των μετρων ενος ανθρωπου. Οι μεγαλυτεροι Θεολογοι αποδεχονται τα μεγαλα ερμηνευτικα λαθη των Πατερων για την κτιση. Οι Αγιοι Πατερες δεν ηταν αλανθαστοι. Αλανθαστος ηταν μονο ο ανοητος ΠαΠας.

Σημερα γνωριζουμε απο ανθρωπολογικες μελετες οτι τα κινητρα που βρισκονται πισω απο μια συμπεριφορα ειναι καθαρα φυσικα και κοινωνικοπολιτισμικα.
Απάντηση με παράθεση