Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 04-02-11, 13:53
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Μια και ζήτησες να μην σχολιάσουμε την επιλογή σου , το αποφεύγω.
Συμπληρώνω σε ότι είπα πιο πριν, ότι οι ψυχότροπες ουσίες δεν έχουν τα ίδια συμπτώματα σε όλα τα άτομα, πχ. το χασίς εμφανίζει συμπτώματα που φτάνουν σε ψυχοτικά επεισόδια μόνο σε ένα 3-5% των χρηστών.
Παράθεση:
Να επισημανω εδω οτι ο μονος λογος που συνεχιζω να χρησιμοποιο αυτην την ουσια ειναι γιατι πιστευω πως η χρηση της απλωσ μου ανοιγει μια διοδο να "συνομιλισω με τον εαυτο μου" και να μαθω πραγματα για εμενα που δεν γνωριζω.
Υπό καθεστώς επήρειας ουσίας δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τι βιώνεις. Ούτε μετά μπορεί να σου προσφέρει κάποια γνώση η εμπειρία. Για να καταλάβεις το πρόβλημα, σκέψου πόσο δύσκολο είναι να αξιολογήσει κανείς τα όνειρά του, που στο κάτω κάτω έρχονται και φυσιολογικά. Οπότε αντί να ελπίζεις σε νοητική διεύρυνση, αποδέξου ότι το κάνεις για την ικανοποίηση σου, τουλάχιστον έτσι θα είσαι πιο ξεκάθαρος.
Αν θες να μάθεις πράγματα για τον εαυτό σου, κάνε ψυχανάλυση ή διαλογισμό, και ίσως μάθεις κάτι.
Παράθεση:
Απ οταν ηρθα εδω λοιπον αρχισα για πρωτη φορα στην ζωη μου να μενω στο σπιτι και χωρις να συναντησω ανθρωπο για μερες ακομα και εβδομαδες...
Αν καταλαβαίνω καλά, περιγράφεις μια κατάσταση, κάπως προβληματική. Σε μια έκρυθμη συναισθηματική κατάσταση, οι πιθανότητες να έχεις "επαφή" με τον "εαυτό" σου, χωρίς κατάλληλη νοητική προετοιμασία, ελαχιστοποιούνται. Μέσω ουσιών, εικάζω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να χαθείς σε φαντασιώσεις.

Αλλά τελικά αν θες να μάθεις, ρωτάς ειδικό. Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις τις συμβουλές του, αλλά έχει πολύ καλύτερη πληροφόρηση από μένα και σένα, για τις παρενέργειες ψυχοτρόπων ουσιών, ώστε να σου πει τι αποτελέσματα να περιμένεις από αυτό που παίρνεις (δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι είναι).

Επειδή υπάρχουν θεωρίες για χρήση ψυχοτρόπων ουσιών από σχολές εσωτερισμού. Ακόμα και να είχαν θετικά αποτελέσματα (δεν το ξέρω, οπότε δεν θα εκφράσω άποψη), η χρήση γινόταν μετά από διαδικασία μύησης και όχι όποτε του ερχόταν η όρεξη του κάθε ενός.
--------------------

Καταλαβαίνω ότι η αλλαγή που βιώνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει αποδεκτή. Σαν να πεθαίνει κάτι από σένα. Το είχα βιώσει σε ένα βαθμό στα 16 όταν μετακόμισα από την παλιά μου γειτονιά. Δεν είναι εύκολο, αλλά μέσα στην δυσκολία υπάρχει και μια ευκαιρία. Εκεί που βρέθηκα δεν ήμουν αποδεκτός από την πρώτη στιγμή, δεν κουβαλούσα τις "συμμαχίες" που στηριζόμουν στην παρέα μου, αλλά από την άλλην δεν κουβαλούσα και τα αρνητικά στερεότυπα που με χαρακτήριζαν στην παλιά μου γειτονιά. Ήμουν ελεύθερος να παρουσιάσω ένα νέο πρόσωπο και να γίνω αποδεκτός για αυτό. Με το καιρό προσαρμόστηκα και νομίζω ότι βγήκα πολύ κερδισμένος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 04-02-11 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση