Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #109  
Παλιά 28-06-06, 03:27
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Κατά λάθος άνοιξα το θέμα και μιας και το άνοιξα πήγα να διαβάσω το τελευταίο μήνυμα. Διαβάζοντας την παράθεση που έκανε ο quendi ξαφνικά μου ήρθε να κάνω μίαν "δήλωση".

Είναι πάγια θέση μου να διαδίδω και στο metafysiko.gr (επειδή ρωτήθηκα γιατί δεν βάζω το www, απαντώ ότι και σκέτο metafysiko.gr να δράψετε το πρόγραμμα θα σας μεταφέρει σωστά. Άλλωστε το www είναι απλώς η υπηρεσία του παγκόσμιου ιστού.) και αλλού ότι η αστολογία ΔΕΝ είναι επιστήμη. Πόσο μάλλον αρχαία που έχω ακούσει πολλές φορές. Αφήστε την μελέτη των άστρων στην αστρονομία.

Αστρολογία: η μελέτη των άστρων | μαντική τέχνη που βασίζεται στην παρατήρηση των άστρων και των αστρικών επιδράσεων

Αστρονομία: η επιστήμη που μελετά τα ουράνια σώματα

Ίσως με τους ορισμούς που έδωσα να φαίνεται λεπτή η διαφορά, ΑΛΛΑ σας πληροφορώ ότι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά.

Αστρολογία: 1)καμιά φορά χρησιμοποιήται και αντί της λέξεως αστρονομίας και δηλώνει την επιστήμη. 2)πρόβλεψη ακι γνώση μελλοντικών γεγονότων με βάση τη μελέτη των άστρων.

Αστρονομία: η ΕΠΙΣΤΗΜΗ που ερευνά το σύμπαν, δηλαδή τα διάφορα ουράνια σώματα (συμπ. της γης), για να καθορίσει τις κινήσεις, το σχήμα τις αποστάσεις και τους νόμους που τα διέπουν.

Σήμερα το πρωί ή το απόγευμα μπορεί να σας μεταφέρω κάποια εγκυκλοπαιδικά στοιχεία για κάθε ένα.

Καληνύχτα για τώρα. Σαν τον Μ.λ.κ είμαι μόνος μου μισή ώρα, δεν το πήρα χαμπάρι και περίμενα μηνύματα!!!!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 28-06-06 στις 03:51
Απάντηση με παράθεση