Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #858  
Παλιά 12-11-14, 07:00
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι προφανές οτι χωρίς αλλαγή οπτικής δεν θα υπάρξει καμιά νέα θεωρία, γιατί ο ορίζοντας της ανθρώπινης διανόησης έχει καταληφθεί-κορεσθεί απο το μίγμα των απομειναρίων του διαλεκτικού υλισμού και την σύγχρονη μορφή πολιτικής δουλείας, την παγκοσμιοποιημένη χούντα των πολυεθνικών. Την αιτία της πνευματικής χρεοκοπίας όλης της δύσης, που οδήγησε τελικά και στην οικονομκή χρεοκοπία της.
Τα φιλοσοφικά ρεύματα σε καμία περίπτωση δεν ευθύνονται για τις οικονομικές δυσχέρειες. Η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της καπιταλιστικής ανάπτυξης, αυτό που λέμε φάση ύφεσης. Δεν είναι ούτε η πρώτη που περάσαμε ούτε η τελευταία. Και ο χειρότερος τεταρτοδεσμίτης γνωρίζει οτι η καπιταλιστική παραγωγή περνάει απο φάσεις υφέσεων λόγω της άναρχης παραγωγής. Σε εσένα που με κάθε ευκαιρία μας τσαμπουνάς τα πτυχία σου , πώς σου ξέφυγε και έγραψες το παραπάνω;

Παράθεση:
Όπου οποιαδήποτε μορφή επιστημονικής θεωρίας και έρευνας δεν μπορεί να γίνει προιόν για ιδωτική κερδοσκοπία, είτε κάποιο κρατικά επιδοτούμενο συμβόλαιο (βλ οπλικά συστήματα), θα σαμποτάρεται συστηματικά απο τους "στρατευμένο" επιστημονικό δυναμικό, στην ουσία τους υπαλλήλους των πολυεθνικών. Και δεν μιλάω για την έρευνα του Ψ, αυτή είναι η γραφική πλευρά του θέματος. Μιλάω για την mainstream έρευνα, είτε στην φαρμακολογία, είτε στην θεωρητική φυσική, είτε στην έρευνα του διαστήματος. Ο Πόπερ είναι απλά το άλλοθι. Τα πράγματα όμως αλλάζουν ήδη, γι αυτό και οι κραυγές αγωνίας ενός κατεστημένου που βουλιάζει.
Η συντριπτική πλειοψηφία των ερευνών επάνω στα ψ φαινόμενα χρηματοδοτείται από ιδιωτικούς φορείς. Τι συμπεράσματα βγαίνουν από αυτό;

Παράθεση:
Δες την μετάφραση της μελέτης που δημοσίευσα. Πιο επιστημονική δεν γίνεται.
Αν αναφέρεσαι στο άρθρο με τα φωτόνια τότε αυτό με τίποτα δεν συνηγορεί υπέρ της θέσης σου.

Παράθεση:
Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Το να πας εσύ σε ένα επιστημονικό φόρουμ θα έχει περισσότερη πλάκα νομίζω. Όσο για εμένα έχω κάνει κάποιες πάρα πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες εδώ μέσα , έχω σπάσει και την πλάκα μου ενίοτε και δεν ήξερα οτι θα πρέπει να πάρω και την άδειά σου κι όλας.

Παράθεση:
Ότι μελέτες και να σου φέρω, εσύ θα ξεσκαλίσεις τον όποιο αντίλογο, εγω θα σου φέρω τον αντίλογο του αντίλογου και η κολοκυθιά θα συνεχίζεται για πάντα, στον απόηχο αυτών που έγραψαν τελικά άλλοι. Δεν τα πιστεύεις αυτά; Πρόβλημά σου. Εγω δεν έχω έρθει να πείσω εσένα, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν βασικά, έχω έρθει να συζητήσω με ανθρώπους όπου ασπάζονται όμοιες θέσεις.
Δεν καταλαβαίνω το εξής: Έχεις φαγωθεί οτι γίνονται σοβαρές επιστημονικές έρευνες για τα ψ κι όμως μιλάς για ασπασμούς και θέσεις και εσωτερισμό κτλ. Γιατί δεν πάς εσύ στα επιστημονικά φόρουμς να εκθέσεις τις σοβαρές επιστημονικές έρευνες για τις οποίες όλο μιλάς αλλά ποτέ δεν τις έχουμε δει.

Παράθεση:
Μήπως νομίζετε οτι κυκλοφορώντας εδω μέσα κάνετε κάποιο κατόρθωμα, κάποιο υπερ-έργο και καλά, ρίχνοντας φόλες αριστερά δεξιά;
Εγώ όχι. Μήπως εσύ;
Απάντηση με παράθεση