Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #291  
Παλιά 16-01-07, 14:42
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας,
διαβάζοντας τις τελευταίες τοποθετήσεις, διαπιστώνω πραγματικά "επικοινωνιακό χάσμα".
Συνοψίζοντας, σε μια ομιλία για το τεκτονισμό, ο leo morpheus καθώς και ο Ragnarok βρέθηκαν να συνομιλούν με τέκτονες, φαντάζομαι σε ένα ήπιο και πολιτισμένο κλίμα για κάποια ώρα. Δεδομένης μιας συζήτησης η οποία περιστράφηκε γύρω απο τεκτονικά θέματα, (και απο εδώ και μετά δε πολυκαταλάβα τι συνέβει) κάποιος πρότεινε αίτηση εισδοχής..? Δε θα μπω καν στη λογική να εξετάσω το περιστατικό, το θεωρώ 100% αληθές.
Πραγματικά πολλές φορές συμβαίνει και αυτό. Κάποιον που γνωρίζουμε πρώτη φορά, χωρίς λογική να του προτείνουμε (στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο) να μπει στο τεκτονισμό. Όμως, φίλε leo morpheus γράφεις "Θεωρώ ανήθικο να προσπαθεί κάποιος να πείσει τους άλλους για κάτι μόνο και μόνο γιατί είναι οπαδός κάποιας κίνησης,ομάδας ή ιδεολογίας." Για να γίνει κατανοητό σε όλους, αλλά και σε μένα μιας και δεν ήμουν στην ομιλία, αισθάνθηκες απειλή και πίεση? Προσπάθησε αυτός ο άνθρωπος να σε "προσηλυτίσει"? Προσπάθησε να σε πείσει με τέτοιο τρόπο ώστε έγινε ανήθικος?
Να πω κάτι και για αυτό που αναφέρεις οτι "Οχι ο ίδιος,αλλά ένας Τέκτονας που γνώρισα έδωσε το τηλέφωνο σε ένα παιδί που ήθελε να ασχοληθεί με το Τεκτονισμό και του είπε απλά πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία και....κάνε αίτηση!!!" Συνήθως πολλά "παιδιά" μικρά η μεγάλα θεωρούν οτι η εισδοχή στο τεκτονισμό, η πρόταση που τους γίνεται είναι κάτι "μεγάλο" το δραματοποιούν με αποτέλεσμα να υπερβάλλουν κιόλλας. Αλλά, στο φίλο σου που σου το είπε αυτό τι απάντησες? Πιστεύεις οτι ο φίλος σου δεν θέλει να ασχοληθεί? Και αν θέλει πραγματικά να μάθει, πιστεύεις οτι η εισδοχή έχει αυτή τη διαδικασία? Αν ρωτούσες "ποιά είναι η διαδικασία εισδοχής, γιατί ένας φίλος έτσι κι έτσι" δε θα έπαιρνες απάντηση? σε βεβαιώ πρώτος θα σου απαντούσα.
Ρωτάς "Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!"
Η στοά φίλε μου, ο τεκτονισμός, είναι ακόμα ένας τρόπος να φτάσεις στη γνώση, και δεν αφαιρεί καθόλου ούτε τον κόπο, ούτε την ελευθερία των επιλογών, ενώ παράλληλα ΔΕΝ εκμεταλεύεται την οικονομική επιφάνεια, η το κοινωνικό κύρος, η τις διασυνδέσεις κανενός. Είναι ένας δρόμος ο οποίος (μετά τη μύηση) ξεκινάει μέσα απο το συμβολισμό και οδηγεί ασφαλώς στη κατανόηση του κόσμου που μας περιβάλλει και του εαυτού μας.
ΝΑΙ υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ. Η μόνη μου διαφωνία είναι οτι οι σοβαρές εσωτερικές σχολές είναι και δουλεύουν επι το πλείστον ομαδικά. (Το συζητάμε και αυτό αν θέλεις)
Είναι κάτι τελευτάιο που γράφω σχεδόν σε όλες τις τοποθετήσεις μου. Ψάχνουμε την αλήθεια, ας είμαστε ταπεινοί και ας σεβόμαστε τον άλλο. Ένα ρητό λέει, οτι δεν αρέσει να σου κάνουν μη το κάνεις στους άλλους. Δε χρειάζεται απαξίωση, αγάπη για γνώση μόνο..
Απάντηση με παράθεση