Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-08-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Ναι σου διευκρίνισα ότι δεν απορρίπτω το θεϊκό στοιχείο του βιβλίου.. απορρίπτω κάθετα την έννοια που έχουν δώσει οι διάδοχοι η έστω οι συγγραφείς. Ενός θεού ύλης, κυριαρχίας, τιμωρίας.. εκεί έχει γίνει ένα μπάχαλο.. και γιαυτο ο χριστιανισμός δέχεται τέτοια χτυπήματα.. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το κάθε βιβλίο έχει το αποτύπωμα και χαρακτηριστικά του συγγραφέα (εν συνεχεία η κουλτούρα του πολιτισμού του. ). Όχι του θεού.. άρα κρατώ τα ιστορικά δεδομένα ως έχει το θεϊκό.. αλλά απορρίπτω τα προσωπικά πιστεύω του κάθε συγγραφέα...
Δεν μπορούμε να πιστεύουμε στο ποιο Αγνo και ποιο σκοτεινό ταυτόχρονα..! έχουν μπερδέψει τις ερμηνείες κατά εμέ.. Αυτό είναι φως φανάρι στο πως δρουν σήμερα, στο τι πιστεύουν και είναι κάτι που φαίνετε και μέσα στα βιβλία τους.. Η τιμωρία.. η πυρά, το κακό.. το μαύρο.. η πίσσα.. αυτός ο λαός μέσα σε αυτό ζει.. γιαυτο και ο θεός του επέλεξε.. τώρα το τι κάνουν αυτοί.. πρόβλημα τους.

Δεν τους θεωρώ επίλεκτους ως, ο μοναδικός λαός, ο κυρίαρχος λαός..κτλ..
Τους επέλεξε γιατί ήταν στο βούρκο.. και τι έκαναν? Όλοι τα ξέρουμε.
Και δεν μπορούμε να τους λέμε πλανεμένους.. γιατί αυτοί τα έγραψαν.. αυτοί το επέλεξαν.. εμείς τι κάνουμε.. Χριστιανός είμαι και χριστιανός θα πεθάνω, το θέμα είναι ότι αυτή η μαυρίλα πρέπει να φύγει από πάνω μας eτσι ώστε να μπορέσουμε να βρούμε το φως και την συνείδηση μας... ο Χριστός δίδαξε, ότι περίπου δίδαξαν και οι φιλόσοφοι.. το Αγνο, το λευκό..αγάπη.. συχώρεση.. τώρα πως κόλλησαν και την πίσσα μέσα.. είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.

Προχθές διάβαζα ένα κειμενάκι ενός ραβίνου και έλεγε.. God bless you America. You sacrifice your children for us, don’t feel sad about it, as you are going to be rewarded in heavens, as our children are more precious.. We are the chosen’s.. και κατι τετοια.. που ζούμε ρε παιδιά.. πείτε μου εσείς οι άθεοι.. ποιοι σας κυβερνούν. Ο αθεϊσμός είναι αυτό που θέλουν, γιατί μόνο οι chosen’s έχουν θεό..

Ας σταματήσουμε τα προσωπικά μου πιστεύω.. και ας παραμείνουμε στο ναό του Σολομώντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 30-08-10 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση