Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #374  
Παλιά 04-06-07, 15:03
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

OrdoAb Chao,

Χαλάρωσε.

Παράθεση:
Σημείο πρώτο: Κάνουμε συζήτηση για την ύπαρξη του Διονυσιακού αρχέτυπου στον Τεκτονισμό. Ο λόγος που γίνεται η συζήτηση αυτή είναι διότι ο Lux το αμφισβητεί.
Σωστά, και νομίζω ότι το κάνει με επιτυχία, όπως διαπιστώνεται τόσο από τα επιχειρήματα, όσο και από τα οπτικά ερεθίσματα που παραθέτει.

Παράθεση:
Σημείο δεύτερο: Η υποκειμενική σου κριτική σε μια φωτογραφία ενός Τέκτονα δεν έχει καμία σχέση με το θέμα και δεν μπορεί να χαρακτηρίσει ούτε το σύνολο των Τεκτόνων, ούτε και τον Τεκτονισμό. Όπως δεν μπορεί και να μας υποδείξει τον Θεό που πιστεύει ο Τέκτων που παρουσιάζεται στην φωτογραφία.
Και ποιός σου είπε άνθρωπέ μου ότι κριτικάρω όλο τον τεκτονισμό;; Τί επαγωγικός συνειρμός είναι αυτός πάλι; Καθαρός παραλογισμός.. Από το συγκεκριμένο πετάμε στο γενικό και το χρήζουμε και κανόνα! Στην επαγωγική σκέψη μόνο πιθανολογείς, αλλιώς κάνεις λάθος συλλογισμού.
Το τί πιστεύω σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει και με την διαίσθησή μου ως παρατηρητικός άνθρωπος, είναι άλλο θέμα και μπορεί να ταυτίζεται ή και όχι με κάποια πράγματα που έχου ειπωθεί.

Παράθεση:
Σημείο τρίτο: Το χιούμορ φυσικά και είναι σημαντικό στην ζωή, αλλά το θεωρώ τουλάχιστον βλακώδες ένας άνθρωπος να το αναγάγει σε μέγιστη αρετή. Ένας τέτοιος άνθρωπος ή διακατέχεται από μια γενική ελαφρότητα στις αντιλήψεις του, ή δεν κάμνει καμία προσπάθεια για να κατανοήσει και διατηρείται σε μια σχετική επιφάνεια, κάτω από την μάσκα ενός ευφυούς χιούμορ. Ακόμη και μια μέτρια συνειδητότητα είναι ικανή να κάμνει τους ανάλογους διαχωρισμούς που είναι αναγκαίοι για την κατανόηση βασικών αρχών.
Και ποιός σου ξανάπε άνθρωπέ μου ότι αναγάγω το χιούμορ σε μέγιστη αρετή; Δεύτερος καθαρός παραλογισμός.. Και πάλι προκαταλήψεις, και πάλι μειωτικές φράσεις, και πάλι το μόνο επιχείρημα που απομένει είναι να επιτεθούμε φραστικά στον συνομιλητή μας [καλά που απέχουμε κιόλας, διότι στο επόμενο θα έπεφτε και χαστούκι! Ωραίο τεκτονκό επίπεδο ισορροπίας..

Παράθεση:
Ούτε με εκνεύρισες, ούτε με έβγαλες από τα πλαίσια της λογικής μου. Για να το έκανες αυτό θα έπρεπε οι θέσεις σου να έχουν τέτοια ισχύ που να μπορούν να έλθουν σε αντιπαράθεση με τις δικές μου. Κάτι τέτοιο προφανώς και δεν συμβαίνει. Και για τις δύο περιπτώσεις πάντως, (οι θέσεις σου) τουλάχιστον θα έπρεπε να έχουν ουσία.
Όχι μόνο ελλειπή και προσβλητικά ..επιχειρήματα, αλλά και έπαρση! Τέλεια! Άλλος ένας λόγος, αγαπητοί μου φίλοι του φόρουμ να τρέχετε μακρυά όταν ακούτε για μασώνους!
Συγγνώμη, μέγα ειδήμονα, ποιοί είμαστε εμείς οι ταπεινοί πληβείοι που θα τολμήσουμε να ταράξουμε τα λιμνάζονται, θολά νερά! Που θα τολμήσουμε να πούμε τις ανοησίες μας και να ενοχλήσουμε το τόσο υψηλά ιστάμενο πνευματικό σου κόσμο.

Να σου πω και κάτι άλλο; Οι πιο μεγάλες αλήθειες είναι και οι πιο απλές.
Ο Lux δεν έβαλε τυχαία την συγκεκριμένη φωτογραφία. Είναι γραφική, κι αυτό είναι οφθαλμοφανές. Είμαι βεβαία ότι όσοι την είδαν την ίδια αρχική σκέψη έκαναν, διότι έτσι είναι.. απλά εγώ το εξέφρασα κι'όλας, χωρίς να με νοιάζει να είμαι politically correct. Θέλω να λέω τα πράγματα με το όνομά τους, όπως οι απλοί άνθρωποι, κι ας τους λένε ..αγροίκους κάποιοι ψευτοκουλτουριάριδες.. Κι όμως αυτοί οι άνθρωποι είναι οι πιο αγνοί και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ.

Τέλος, μια συμβουλή: Αν θες πραγματικά να φτάσεις στο γνωστικό και ψυχικό επίπεδο στο οποίο μάλλον πιστεύεις ότι βρίσκεσαι, μάθε να ΑΓΑΠΑΣ τους ανθρώπους. Χωρίς ΑΓΑΠΗ για τον άνθρωπο και τα δεινά του, κι όχι για το ΕΓΩ/ΕΑΥΤΟ μας και την εξέλιξή μας, δεν είμαστε τίποτα παραπάνω απο μυρμήγκια.. και πάλι βρίζω τα μυρμηγκάκια, καθώς αυτά είναι πολύ πιο αναπτυγμένα σε αυτόν τον τομέα διότι δείχνουν αλτρουισμό [για όλα τα μέλη τους, όχι μόνο τα μυημένα].

Πιστεύω φίλοι μου ότι ό,τι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα έχει άμεση σχέση με τον τεκτονισμό, καθώς, όπως σε κάθε τί που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος, πρέπει να μελετάμε προσεκτικά το ανθρώπινο δυναμικό, καθώς αυτό ορίζει, εκτελλεί και άρχει!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 04-06-07 στις 15:05
Απάντηση με παράθεση