Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-06-06, 12:05
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
hey agaliarep
Φίλε μου καλέ
Καλέ μου φίλε γεια σου.

Σε παραπέμπω στο μύθο της αρπαγής της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα η Άδη η Αιδης (Αιδονέα) και μέχρι το σημείο της αρπαγής της Κόρης .(δε χρειάζεται να πας παρά κάτω).

Αν και είναι δύσκολο να βρεις πόσες ήταν οι νύμφες με τις οποίες μάζευε λουλούδια η Περσεφόνη σου έχω εμπιστοσύνη και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να βρεις μια κάποια άκρη έστω και με μόνο μέσον τη φαντασία σου.
Για να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο ώστε να αποτυπωθεί στο μυαλό σου η απάντηση που ψάχνεις διαίρεσε το άθροισμα των ωρών μιας ημέρας δια της πέτρας που αναφέρει ο Χέντρικας και ότι βρεις διαίρεσε το δια του 12 όσοι και οι μήνες και θα φτάσεις σε έναν αριθμό που ίσως σηματοδοτεί το πόσες ώρες βρίσκεσαι καθημερινά εκτός εαυτού .

..
.
100 οι μίσχοι του νάρκισου (φυτό του Θανάτου) και 100 οι ώρες...
Επειδή διάβασα και παρακάτω διαπίστωσα ότι η Περσεφώνη στον αρχικό μύθο έμενε το ένα τρίτο του χρόνου στον Άδη και όχι όπως επικράτησε μετά, τον μισό χρόνο. Δηλ όσο ακριβώς οι ώρες που βρίσκομαι καθημερινά εκτός εαυτού, πάντα με την βοήθεια του Χέντρικα... Πολύ ενδιαφέρον...
άλλωστε μετά που ο Άδης έγινε Πλούτωνας ισοδυναμεί με γενικη έκφραση, πολύπλοκη κι όχι ακριβολογημένη, των κρυφών των δυνάμεων που εποπτεύουνε το θάνατο και την αναγέννηση, που καταστρέφουν κι ανασυνθέτουν αδιάκοπα τους ρευστούς συνδιασμούς της αιώνιας ουσίας...
Απάντηση με παράθεση