Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #922  
Παλιά 15-01-12, 22:49
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Exclamation ......

"Δεν με αφορά το θέμα"

Θα αγγίξω αρνητικά κάποιους μ' αυτά που θα πω, αλλά όπως και η ψήφος μου, έτσι και τώρα "δεν με αφορά"!

Οι πρωτοχριστιανοί ήταν κυνηγημένοι από τους πάντες. Διώκονταν καθημερινώς και αδιαλείπτως. Ήρωες υπήρξαν πολλοί, όπως ο Άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος, ο οποίος ήταν ένας από τους πολλούς που έπεσαν στην αρένα με τα λιοντάρια.

Βέβαια, δεν μπορώ να εξηγήσω πως η απέραντη αγάπη των Χριστιανών για τον κόσμο μετατράπηκε μετά σε σταυροφορίες, ή πως τα αρχαία κειμήλια καταστράφησαν ολοσχερώς απ' αυτούς.

Πιστεύετε ότι σας αφορά το θέμα;
Είσθε γελασμένοι!

Και η απόδειξη είναι ότι ακριβώς προσπαθείτε να αποδείξετε (μερικοί με πολύ γλαφυρό τρόπο), ότι οι Μυθικιστές είναι λάθος. Πρέπει να συνειδοτηποιήσετε ότι δεν είσθε συνειδητοποιημένοι Χριστιανοί! Ότι απλά υποστηρίζετε αυτό το δόγμα, γιατί έτσι μεγαλώσατε, γιατί έτσι το διδαχθήκατε, γιατί έτσι σας είπαν. Σε περίπτωση που είχατε άλλη μοίρα (να γεννηθήτε π.χ. στο Πακιστάν), αυτήν την στιγμή θα είσασθαν οι πλέον μάχιμοι Μουτζαχεντίν. Θα είσασθαν όντα δίχως το παραμικρό ίχνος κριτικής σκέψης και ικανότητας που σαν τους αμνούς ( έτσι δε σας λένε παρεπιπτόντως; ) αναμασάτε ότι σας προσφέρουν. Και που το ξέρω αυτό;

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά και είμαι διατεθειμένος να χάσω την ζωή μου σε στοίχημα, ότι σε αυτές τις 90 σελίδες αυτού του topic, κανείς δεν είναι Χριστιανός γιατί το επέλεξε.

Και το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν καταλαβαίνει ότι όλοι είμαστε άνθρωποι αδύναμοι, ανίκανοι, ανεκπαίδευτοι, αν- αν- και όλα τα αν- μαζί! Που αντί να σκεφθούν την Χριστιανοσύνη εκ πολύ βαθέων και να πιστέψουν σ' αυτήν, προσπαθούν να πείσουν τους Μυθικιστές ότι είναι λάθος!

Είχα δει μία πολύ ωραία αφίσα σε κάτι καταγώγια που συνήθιζα να πηγαίνω, με τον Ιησού, τον Μωάμεθ ( αφρίσατε που ακούσατε αυτό το όνομα; ) και τον Βούδα, να κάθονται γύρω από την Γη και σε μορφή γελοιογραφίας να την χωρίζουν και ταυτόχρονα να πίνουν κρασί όλοι μαζί.

Πιστεύω ότι το καλύτερο που θα μπορούσε η Ανθρωπότητα να κάνει, είναι να διαπιστώσει ότι ο κόσμος αυτός θα γινόταν μύρια φορές καλύτερος αν ανάλωνε την ενέργειά της με το να την σώσει και όχι με το να προσπαθεί να επιβάλλει την θρησκεία της.

Υ.Γ.: Είμαι σίγουρος ότι μόνο εγώ γνωρίζω τον Άγιο Ιγνάτιο το Θεοφόρο.
Υ.Γ.2: Είμαι σίγουρος ότι εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι που είναι 100% Χριστιανοί και τους αξίζουν συγχαρητήρια γι' αυτό.
Υ.Γ.3: Είμαι σίγουρος ότι η αφίσα είχε δίκιο!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 15-01-12 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση