Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 19-08-17, 10:44
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αποκατάσταση των πάντων νομίζω συμφωνούσαν και άλλοι όπως ο Άγιος Μάξιμος ο ομολογητής.
Πόσοι και πόσοι υπερορθόδοξοι, παλαιοημερολογίτες και λοιποί κάνουν "ψωμοτύρι" καθημερινώς το όνομα του Μάξιμου Ομολογητή και ταυτόχρονα αγνοούν επιδεικτικά την πτυχή αυτή της διδασκαλίας του!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα αυτά τα ερωτήματα με είχαν απομακρύνει από αυτήν την πίστη.
Πράγματι αυτή η θέση δείχνει έναν όντως πανάγαθο Θεό.
Όσο για το αν αξίζει να κολάζονται αιώνια όσοι απαρνηθούν την αλήθεια και τον Παντοδύναμο μετά θάνατον, αυτό θα είχε βάση αν το έκαναν συνειδητά, γνωρίζοντας πλήρως τι κάνουν και τι συνέπειες έχει η πράξη τους. Από εκεί και πέρα η κόλαση δεν μπορεί να υφίσταται ως αιώνια τιμωρία από έναν αγαθό Θεό ακόμα και αν η δικαιοσύνη του υπερβαίνει της αγαθότητας του, αφού όπως προείπα είναι άδικο να βασανίζεται κάποιος αιώνια για πεπερασμένες πράξεις και για μια κατάσταση νου που είχε σε πεπερασμένο χρόνο εκτός και αν όπως πολύ σωστά ανέφερες, συνεχίζει να αρνείται την αλήθεια.
Νομίζω πως το καλύτερο, όσον αφορά την πίστη σε κάποιον θεό, είναι το να πιστεύει κάποιος σε έναν τέλειο(και άχρονο, άναρχο,αγέννητο,αδημιούργητο) Θεό με όσα χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνονται χωρίς να πιστεύει πράγματα που έρχονται σε αντίφαση με αυτό ή σε παραλογισμούς, προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Κι εμένα με απομακρύνουν ή τουλάχιστον με κάνουν να στέκομαι στο "κατώφλι" της.......
Κι εδώ έρχονται οι κληρικοί και σου λένε ότι έχουν επίγνωση, λόγω του γεγονότος ότι ο Παντοδύναμος μας άφησε την Εκκλησία Του στη γη....
Τώρα ποια είναι η Εκκλησία Του τρέχα γύρευε!
1 δισεκατομμύριο του πλανήτη θεωρεί αντίστοιχα ότι την αληθινή Εκκλησία αποτελούν αυτοί!
Δε θα βγάλεις άκρη.....
Γι΄αυτό κι εγώ απομακρύνθηκα..........
Και να σου πω κάτι;
Αυτοί που είπανε το "πίστευε και μη ερεύνα" ξέρανε πολύ καλά τι λέγανε!
Διότι εκείνος που "κάθεται καλά" είναι κι ο πιο "γαλήνιος" στο τέλος.........
Ενώ εκείνος που "ανησυχεί" και ψάχνει, όχι λίγες φορές, φτάνει σε συμπεράσματα όπως τα παρακάτω: https://www.vice.com/gr/article/xyjg...n-yparxei-8eos
Απάντηση με παράθεση