Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #66  
Παλιά 06-12-05, 14:19
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Dεν το ''λεμε'' αγαπητε Παθοκτονε το ''λεω'', δεν ανηκω πουθενα ουτε εκπροσωπω καποιους για να εχει ουσια ο πληθυντικος.Αν εχω ''κλεψει'', ιδεες, αποψεις και θεσεις σαφως και το εχω κανει.Η ιδια η υπαρξη μου ειναι ''κλεμμενη''.
Αν θες να αναφερεσαι στις θεσεις σου σε πληθυντικο αριθμο καλα κανεις,δεν μου πεφτει λογος, αλλα σε παρακαλω οταν αναφερεσαι σε εμενα (παρα το κλεμμενο της υπαρξεως μου) να αναφερεσαι στον ενικο, γιατι το θεωρω ως εφαρμογη της ελευθερης βουλησεως(εστω και με εναν τετοιο επιφανειακο τροπο).
Μηχαλη οσο αφορα το γιατι θεωρω οτι ο Ιησους ηταν τεκτων, δεν το θεωρω, ηταν.Οπως πληροφορει και ο Παθοκτονος (και δεν το εκανα εγω γιατι σαν ομιλουντες την Ελληνικη γλωσσα το θεωρησα δεδομενο) τεκτων=ξυλουργος (αλλα και λιθοξοος), και οχι Παθοκτονε μονο αοριστος χρονος, και σημαινε, και ακομα και σημερα αυτο σημαινει τεκτων.Και θελω να πιστευω οτι οσο υπαρχουν Ελληνες θα συνεχιζει να σημαινει το ιδιο.Εκτος και αν επικρατησουν τυποι σαν τον Μπαμπινιωτη και επικρατησει ο βουλγαρος να ειναι ο οπαδος της ποδοσφαιρικης ανωνυμης εταιριας ΠΑΟΚ, και στο δικο μας παραδειγμα τεκτων να σημαινει ο μετεχων στις λεγομενες συμβολικα ''Τεκτονικες Στοες'' και μονο.
Το γιατι ηταν μεγιστος τι να εξηγησω τωρα, τοσα εκατομυρια εχουν επηρεστει απο Αυτον, εαν αυτο το γεγονος δεν τον κανει Μεγιστο δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να τον κανει.
Και δεν ηταν μονο ο πατηρ του Ιησου αλλα και ο ιδιος ο Ιησους.
ολοκληρωμενος κιολας θα ελεγα μιας και δεν το ειχε ριξει μονο στα συμβολικα οπως κανουν τωρα οι λεγομενοι τεκτονες αλλα και υλικα.
Στο γαμο της Κανα οπως πληροφορηθηκα τωρα απο το κατα Ιωαννη (και αν δεν κοιταξα λαθος μονο σε αυτο) οντως η μητερα του Ιησου του ειπε για την ελληψη του οινου, ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι ο Ιησους δεν ειχε δυναμεις, θεικες αν θελεις να τις ονομασουμε καπως (συνηθισμενοι στην συνεχη και γενικοτατη ''ταμπελοποιηση'' των παντων) και νομιζω οτι εαν δεν το ηξερε κατι τετοιο η μητερα του............
Αυτο το γεγονος ομως της γνωσης των δυναμεων του Ιησου απο την μητερα του Μαρια, ειναι κατι που με παραξενευει ακομα περισσοτερο για την μη ακολουθια αυτης στον δρομο του υιου της.
Γιατι μπορει το θαυμα στην Κανα να το αναφερει μονο ο Ιωαννης (ειπα ΕΑΝ κοιταξα σωστα) αλλα ποιους ο Ιησους θεωρει ''συγγενεις'' το αναφερουν και οι τεσσερις αγαπητε μου.
Και σε αυτους τους ''συγγενεις'' του ειναι μονο οσοι τον ακολουθουν, ειναι μονο οι μαθητες του, και η μητερα του με τους αδελφους τους ΔΕΝ ειναι μεσα σε αυτους.
Και το γιατι δεν μου το απαντησε καποιος.
Απάντηση με παράθεση