Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 28-12-16, 21:43
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Εντάξει ΟΚ, ίσως υπήρχε και λίγη κακή κεκτημένη από μέρους μου (χμ... από παλιά), αλλά κι εσύ γράφεις εκβιαστικά.
Θα σου πω τι νομίζω πως ξέρω περί ψυχολογίας. Αυτά τα μαθήματα που κάνουν στις σχολές εδώ, ακόμα και της ψυχολογίας, είναι θεωρητικά, δεν υπάρχει πρακτική εμπειρία. Υπάρχουν φυσικά εκπαιδεύσεις ψυχοθεραπείας, αλλά όλα αυτά είναι προσανατολισμένα στο να λύνουν προβλήματα. Έχω αυτό, ή βρίσκομαι σε αυτήν τη κατάσταση. Πως βγαίνω από αυτήν. Δεν υπάρχουν μαθήματα αυτογνωσίας, αυτό είναι κομμάτι φιλοσοφικό περισσότερο. Και στη φιλοσοφία αντίστοιχα, μαθαίνεις τι είπε ο ένας και ο άλλος, δεν λύνεις τα υπαρξιακά σου θέματα, τουλάχιστον όχι επίσημα.

Ο τρόπος που αντιμετωπίζω το πρόβλημα της αυτογνωσίας είναι φυσικά υπαρξιακός, αλλά ακολουθώ εσωτερική προσέγγιση. Εσωτερισμού, ας το πούμε. Μην το συγχέεις με το μεταφυσικό, μπορεί να υπάρχει και τέτοια αντίληψη, μπορεί και όχι. Εσυ μπορείς να μην βάζεις στοιχεία πεποιθήσεων για παράδειγμα, θέματα αμφισβητούμενα ή έξω απ' την κοινή λογική (αλήθεια υπάρχει τέτοιο πράγμα; ).

Προσπαθώ λοιπόν να βρω αυτό το αναλλοίωτο, δρώντας αφαιρετικά. Αφαιρώ τα περιττά αγαθά, υλικά και πνευματικά, με σκοπό να αποδείξω ότι Εγώ, το ποιόν μου, η ουσία μου, δεν είναι αυτά. Ετσι λοιπόν, αν μια μέρα τα χάσω (πχ την καλή τη δουλειά, την κοπέλα μου ή τα λεφτά μου) να μην έρθει η συντέλεια του κόσμου. Να έχω συνείδηση της ύπαρξης μου, να μπορώ να στηριχτώ σε αυτήν και αυτό να μου είναι αρκετό για να προχωρήσω και ίσως να ξαναχτίσω ότι έχασα. Η να πάρω άλλο δρόμο, δοκιμάζοντας κάτι καινούργιο, βλέποντας μια ευκαιρία για αλλαγή μέσα σε όλες αυτές τις αναποδιές.
Απάντηση με παράθεση