Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-01-18, 12:11
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Κέρκυρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να πραγματοποιηθεί στ' αλήθεια το ''ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ '';. Δεν είναι άσκοπο να συλλέγουμε γνώσεις όταν δεν είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε τον ίδιο μας τον εαυτό; Αυτό το θέμα το ξεκινάω διότι διαβάζοντας πολλά τον τελευταίο καιρό στα φόρουμ είδα πολλούς να είναι σίγουροι για τις απόψεις τους. Εν τω μεταξύ αυτές οι απόψεις συγκρούονται μεταξύ τους και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι μόνο ο ένας από όλους έχει δίκιο( Ή και κανένας βέβαια). Αυτό το λέω γιατί απορώ για το πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το οτιδήποτε όταν δεν είμαστε σίγουροι για τον ίδιο μας τον εαυτό...
Έχω φτάσει σε κάποια συμπεράσματα αυτου του παραγγελματος και νομίζω πως δεν έχει μόνο μια ερμηνεια.Πολλές φορές μπερδεύουμε τους κοινωνικους ρόλους με την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα μας με αυτό που ονομάζουμε "εαυτό" μας.Υπάρχει μια συνεχης σύγχυση και συγκρουση από Εσωτερικά και Εξωτερικά ερεθισματα,έτσι είναι δύσκολο στο να αυτοπροσδιοριστουμε ως Οντα,ατομικά και συλλογικά. Είναι πραγματικά δύσκολο στο να αποδοθεί ερμηνεία και ταυτόχρονα να κατανοηθει από εμάς τους ίδιους .θεωρώ πως οφείλουμε, όσο δύσκολο κι αν είναι,στη αναζήτηση του "εαυτου" μας να αφαιρέσουμε τα εξωτερικά ερεθισματα (ρολοι & συναισθήματα ) και να στραβουμε Εντός μας.
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση